Purge komutu ile program kaldırma

Başlatan hatas, 12 Kasım 2016 - 22:33:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hatas

Biliyorsunuz bir programı komut satırından sadece remove yardımıyla silersek, çeşitli yapılandırma dosyaları sistemde kalıyor. Purge kullanılması halinde ise varsa program ile birlikte varsa "yapılandırma dosyalarının" da silindiği söyleniyor.

sudo apt-get purge paket adı
sudo apt-get --purge remove paket adı
sudo apt-get remove --purge paket adı

Ben Audacious ve Thunderbird programlarında birer deneme yaptım ve yukarıdaki gibi komutlar yardımıyla purge kullanarak kaldırma işlemini gerçekleştirdim. Kaldırma sonrasında programlara ilişkin kullanıcı ayar verilerimin de silinmesin bekliyordum ancak silinmedi. Örneğin Audacious'u yeniden kurduğumda daha önceki şarkı listem aynen karşıma geldi, Thunderbird de aynı şekilde tanımlı e-posta hesabım aynen karşıma geldi. Anlaşılan purge komutu kullanılsa da kullanıcı ev dizini içindeki ayar dosyaları silinmiyor.

Ayrıca Audacious ve Thunderbird'i sildiğimde /var/cache/apt/archives dizini altında, bu programlar için daha önce indirilen .deb paketlerinin de silineceğini zannediyordum, ancak buradaki dosyalar da silinmedi.

Forumdaki bazı iletilerde, purge ile bir program kaldırıldığında o program ile ilgili gereksiz bağımlılık paketlerinin de otomatikman silineceğini belirten yazılar gördüm. Ancak yaptığım denemelerde böyle olmadı. Altteki ekran görüntüsü bunu gösteriyor.

Sorularım şöyle:
1. Yukarıdaki purge komutunun üç farklı kullanılış biçimini yazdım. Bu üç biçim de aynı işe mi yarıyor yani aralarında herhangi bir fark yok mudur?
2. purge komutu, ilgili programın kullanıcı ev dizini içindeki yapılandırma dosyalarını asla silmiyor mu yoksa programdan programa farklı bir sonuç verebilir mi? Programın /var/cache/apt/archives dizini içindeki .deb paketi için de durum aynı mı?
3. purge komutunun, o programla ilgili gereksiz bağımlılık dosyalarını silmek gibi bir görevi yoktur. Bu yargım doğru mudur?

Elessar

Purge (Pörç) komutunun yazımı:

sudo apt-get purge xxxxxxxx

biçimindedir.

purge, install edilmiş paketleri ve yapılandırma dosyalarını kaldırır, lakin install edilen uygulamanın ~/.config ve ~/.cache ve benzeri klasörlerde oluşturduğu dizinleri silmez.

Aynı şekilde  /var/cache/apt/archives dizini içindeki .deb paketlerini de silmez. Bu klasördeki .deb uzantılı paketleri silmek için:

sudo apt-get clean

veya

sudo apt-get autoclean

komutları verilmelidir.

Dipçe: Bu APT'nin Süper İnek Güçleri vardır.  ;D

USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world