Kullanıcıya super user yetkisi nasıl verilir ?

Başlatan mt8, 12 Kasım 2016 - 00:45:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mt8

Merhaba arkadaşlar, ubuntuda kullanıcı oluşturup, yönetici olarak ayarlıyorum, fakat kök dizine grafik menüden ( terminalden değil ) klasör veya txt dosyası oluşturamıyorum. Root klasörünün içine giremiyorum. Yönetici olarak oturum açtığım halde ben bu klasörlerin içine giremeyeceksem kim girecek, oralarda yapmam gereken işler ver. Terminalden oluyor ama ordan değilde, dosya gezgininden kök düzinde neden dosya oluşturamıyor veya istediğim dosyayı root olarak çalıştıramıyorum. Terminal üzerinden yapmayı biliyorum onu tarif etmenize gerek yok. Dosya gezgini üzerinde super user nasıl olunur bunun yöntemi nedir ?  her defasında dosya gezginini terminal üzerinden root olarak açmak ta istemiyorum.!

penguenmurat

Birde üst düzey yönetici var :D root
terminalden
sudo -H nautilus

veya terminalsiz alt + f2 ile kullanmak için
gksu kurulu değil ise:
sudo apt-get update && sudo apt-get install gksu
kurulumu yapıp

alt + f2 ye basıp gksudo nautilus yazarak yapabilirsiniz

linux da kendi kullanıcı dizininizde /home/<kullanıcı_adınız> istediğinizi yetkisiz yapabilirsiniz.

Ama kritik sistem dosyalarını root kullanıcısı olmadan yönetemezsiniz gnu/linux güvenlik amaçlı böyle tasarlanmış.

mt8

[mention=610386]@penguenmurat[/mention] Cevap için teşekkür ederim ama sorumu şöyle destekleyim; nautilus uygulamasını neden root olarak açamıyorum. Zaten kullanıcılardan yöneticiyim.  Ayrıyeten nautilus'u yönetici yapmak için Önce= Terminali açıyorum, Sudo komutu sayesinde şifremi girmek zorunda kalıyorum, ve bütün bunlar zahmetli , bunu demek istedim, Başka linux uygulamalarında böyle yok demek istemiştim. Bundan kurtulmanın yolu yokmu. Yani ben ubuntuyu güvenli kullanmaya çalışmıyorum, test-labaratuvar amaçlı kullanacağımdan dolayı bana hız gerekli.

penguenmurat

sudo EDITOR=nano visudo
en alta gelip
kullanıcıadı ALL=NOPASSWD: ALL

ctrl + o ctrl + x ile kaydedip çıkabilirsiniz birdaha soru sormaz. Bir işe yaramasa adamlar zevk olsun diye bizi yormak için sudo yazdırıp durmazlardı dimi ;). Sizin araştırıp öğrenmenizi tavsiye ederim. Temel linux unix bilgisi vs.

mt8

[mention=610388]@penguenmurat[/mention]

# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL

# See sudoers(5) for more information on "#include" directives:

#includedir /etc/sudoers.d
# [kullanici ismim] ALL=NOPASSWD:ALL

////////////////////// Yukardaki şekilde olduğu gibi yazmama rağman nautilus hala root klasörüne girdirmiyor ve root yetkisi yok. Yani bir işe yaramadı gibi.

penguenmurat

[mention=610391]@mt8[/mention]

# [kullanici ismim] ALL=NOPASSWD:ALL

başına diyez # koymak pasif yapar doğrusu örnek olarak can kullanıcı adı için

can ALL=NOPASSWD: ALL

bugra9

mt8

[mention=610393]@bugra9[/mention] Gerçekten güzel bir makale, link için teşekkür ederim. Makaleyi tamamen okudum, içinde beni ilgilendiren bahsi geçen konu şöyle geçiyor;

Sudo'yu çalışır hale getirmek

Sudo ile geçici olarak root yetkisi almak için /etc/sudoers dosyasına

munirekinci ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

gibi bir satır eklememiz gerekmektedir. Bu örnekte gösterilen "munirekinci" yerine istediğiniz kullanıcı adını yazmalısınız. Bu işlem için

sudo visudo

//  burada kırmızı renkli yazıya dikkat ederseniz, geçici olarak diye bahsetmiş, ben henüz geçicimi yoksa kalıcımı deneyemedim, fakat geçici olduğu yazmış, yarın deneyim sonucu paylaşırım. Cevaplar için tekrar teşekkür ederim arkadaşlar.

bugra9

Tam okumamışsın. Çok net olarak istediğin cevap orada yazıyor.

Kök kullanıcı, yönetici yetkisi olan kullanıcı ve normal kullanıcı arasındaki farklar;
Alıntı Yap
Root (kök kullanıcı), Linux/Unix temelli sistemlerde bulunan, sistem üzerinde tam yetkiye sahip özel bir kullanıcı hesabıdır.

Linux'ta kullanıcıları, yönetici yetkisi olanlar ve yönetici yetkisi olmayanlar olarak ikiye ayırabiliriz. Yönetici yetkisine sahip olan kullanıcılar ise ikiye ayrılır; birincisi özel root isimli hesap, ikincisi ise ihtiyaç duyduğunda geçici olarak root yetkisi edinebilen yönetici kullanıcılardır.

Kök kullanıcı hakkında bilgiler;
Alıntı Yap
Linux sistemlerde her ne kadar özel root hesabı bulunsa da sistemin root olarak açılması ciddi güvenlik zaafiyetlerine yol açacağı için pek çok Linux dağıtımında root hesabı ile giriş yapmak öntanımlı olarak engellenmiştir. Bu nedenle Linux'ta yönetici kullanıcılar; kök kullanıcı hakları gerektiren bir işlemi yapmaları gerektiğinde, sistem kök kullanıcı (root) hesabıyla açmazlar bunun yerine bir parola(*) yardımıyla geçici olarak kök kullanıcı hakları elde ederek istedikleri işlemi gerçekleştirirler.
Son olarak da bu kök kullanıcıyı nasıl kullanabileceğin "Root kullanıcı hesabının şifresini belirlemek" alt başlığında yazıyor ama uzun olduğu için alıntılamadım.

mt8

[mention=610398]@bugra9[/mention]
# Members of the admin group may gain root privileges
%admin ALL=(ALL) ALL

# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL

# See sudoers(5) for more information on "#include" directives:

#includedir /etc/sudoers.d
mehmet ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

Merhaba, en alt satıra makalede belirtilen şekilde yazdım. Bilgisayarı yeniden başlattım. Sadece terminal davranışı biraz değişti, ama grafik ekranda hala kök düzine erişemiyorum, dosya klasör oluşturamıyorum, kopyalayamıyorum, taşıyamıyorum, dosyaları açamıyorum. Özgür yazılım ubuntuda bu kadar zor mu , özgürce klasör açmak, incelemek, yoksa işkence altında terminalden her seferinde parola mı girmek zorundayız ? anlayamadım. Bu satır eklemesini yaptıktan sonra; bakın terrminalden basit bir komut giriyorum nasıl cevap veriyor;

~$ apt-get upgrade
E: Kilit dosyası /var/lib/dpkg/lock açılamadı - open (13: Erişim engellendi)
E: Yönetim dizini (/var/lib/dpkg/) kilitlenemiyor, root kullanıcısı mısınız?

Ben burada tekrar söylüyorum, terminalı tartışmak istemiyorum, ubuntuda neden yetkiler bukadar kısıtlı, kapalı kod windowsta bile system32 klasörünü silebiliyorsunuz, çökertebiliyorsunuz. kayıt defterinin her tarafıyla oynayabiliyorsunuz.  Özgür yazılım ubuntuda terminal haricinde bunları yapmak mümkün değilmi, binlerce yapacağım her işlemde root yetkisi ile açılmış nautilus yapmak zorundamıyım çözemiyorum.

Elessar

Alıntı yapılan: mt8 - 12 Kasım 2016 - 15:29:24

~$ apt-get upgrade
E: Kilit dosyası /var/lib/dpkg/lock açılamadı - open (13: Erişim engellendi)
E: Yönetim dizini (/var/lib/dpkg/) kilitlenemiyor, root kullanıcısı mısınız?

sudo apt-get upgrade

komutunu verdiğinizde parola istiyor mu?

[mention=610398]@bugra9[/mention]Ben burada tekrar söylüyorum, terminalı tartışmak istemiyorum, ubuntuda neden yetkiler bukadar kısıtlı

kötü niyetli biri uçbirim (terminal) den

rm -rf /*

komutunu vermesin diye.

USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

mhmtkrktr

Alıntı Yapubuntuda kullanıcı oluşturup, yönetici olarak ayarlıyorum

Kullanıcı hesabını yönetici yapman seni root yapmaz. Sadece diğer kullanıcı hesaplarına müdahale edebilecek bir seviye verir.

Sen ise sistemi doğrudan root hesabı ile açmak istiyorsun. Ubuntu da bu, kurulum esnasında root şifresi oluşturarak yapılabiliyor geçmişte ki konulardan hatırladığım. Sonradan düzenleme yapılarakta olabilir mutlaka ama biraz araştırman gerekebilir. Şunun gibi mesela : http://herkete.com/ubuntu-14-04-root-olarak-oturum-acmak/

Ayrıca sözünü ettiğin durum windows içinde geçerlidir normalde. Söylediğin bölümü silmek için administrator olarak sistem açman gerekir. Normal kullanıcı olarak bunu yapamazsın.

ekremsenturk

Ben burada tekrar söylüyorum, terminalı tartışmak istemiyorum, ubuntuda neden yetkiler bukadar kısıtlı, kapalı kod windowsta bile system32 klasörünü silebiliyorsunuz, çökertebiliyorsunuz. kayıt defterinin her tarafıyla oynayabiliyorsunuz.  Özgür yazılım ubuntuda terminal haricinde bunları yapmak mümkün değilmi, binlerce yapacağım her işlemde root yetkisi ile açılmış nautilus yapmak zorundamıyım çözemiyorum.

Linux çok kullanıcılı bir sistem olarak tasarlanmış Unix türvidir. Unix ise zamanında  ve halen Üniversitelerde araştırma bilgisayarı olarak kullanılan cihazların sistemi. Bir merkezi bilgisayara bir den fazla kişi bir teletype isimli çihaz üzerinden ve bazende ev oratımndan ulaşırmış. kullanıcılar arasında öğretim görevlileri dışında öğrenciler de varmış. Dolayısı ile bazı kullanıcıların yetkileri daha fazlayken, bazılarının yetkileri kısıtlıymış. Ve birsinin çalışmaları birt başkası tarafından kaza sonucu veya kötü niyetle zabote edilememesi için de bir süper yetkili (root) ve faklı yetkili ve sadece kendi hesabına ulaşabilen kullanıcılara gereksinim duyulmuş. Günümüzde ise Linux'un lider olduğu pazar sunucu pazarı. O pazarda da yine benzer yetkili ve yetkileri kısıtlanmış kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun bir güvenlik önlemi  gerekiyor. Bir web uygulamasına üye olan herkes, diğer herkesin hesabına erişebilipte, orada işlem yapabiliyor olması diğer üyelerin tepkisine ve ayrılmalarına sebep olur. Meselâ, benim senin Watsapp hesabından başkalarına mesaj yazabiliyor olmam, senin bu servisten derhal ayrılmana sebep olurdu.

Window ise, ucuz ve kişisel kullanıcılara hitab eden (PC=Personel Computer) ve kişisel dosyalar barındıran bir sistem olarak düşünülmüştü. Kullanımı kolay olsun, başka bir şey gerekmez düşüncesi ile geliştirilmiş ve sonradan ihtiyaç duyuldukça yenilikler (Unix'te var olana bir takım özellikler, başka ad takılarak windows'a kazandırılmış) ilave edilerek bu güne gelmiş bir sistem. Windows sürümleri farklı alt sürümlere göre güvenliği artırıyorlar. Meselâ Home ve Pro sürümlerinin destekledikleri özellikler farklıdır ve Pro sürümleri, eskiden "Workstation" olarak adlandırılan bilgisayar grubuna giren bilgisayarların işlevselliğini barındırır. Kişisel kullanıcı için ise bu farkların fazla bir önemi yok, çünkü kendisi için bir işlevselliği yok.

Kişisel kullanıcıların çoğu Pro veya Enterprise ve hatta ultraprise gibi sürümleri tercih ederler, çünkü daha hızlı olacağını düşünürler. Kişisel kullanıcıların, bir donanım seçerken önemsedikleri tek fark, hız farkı oluyor. İşlemciye  bir kaç " al sana hız dedirten " rakam tanımlanınca, bu iş te oldu oluyor.

mt8

[mention=610419]@mhmtkrktr[/mention] Vermiş olduğun linkteki komut bir işe yaramıyor. Aynını yaptım, satırı ekledim, yeniden başlattım, nautilus çalıştırdım ve root klasörüne girmiyor bile.  Bir yolu olduğuna eminim ama bulamıyorum. Çünki böyle çalışan diğer linux sürümleri var ve her daim süper kullanıcısın. Asla soru sormaz, ne yaparsan der. Bunu neden ubuntuda yapamıyorum, şaşırtıcı. Belkide kurulum aşamasında yapılması gereken *bir şeyler vardır belkide ama, bu konuda bir makaleyi henüz araştırmadım, bakacağız mutlaka bir çözüm bulacağım inşallah.

ata1

mt8

[mention=610393]@bugra9[/mention]mehmet ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL Bu komutun amacı; terminalde root yetkisi alırken bizden parola sormamasına yarıyor.Başkada bir görevi bulunmuyor muş

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Kasım 2016 - 23:09:49

Alıntı yapılan: ata1 - 12 Kasım 2016 - 21:28:35
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=287.0
Dostum 2008 yılında yayınlanan bu makalenin geçerliliği kalmamıştır, hem eski, hem benim soruma çözümü eski olduğu için yetersiz. Dikkat etmeden rastgele link tavsiye etmeyelim. Tavsiye ettiğin linkte halen çalışan komutlar var ama benimle alakalı değil, beni ilgilendiren kısmı artık günümüz ubuntusunda kullanılmıyor.

mhmtkrktr

Alıntı Yap@mhmtkrktr Vermiş olduğun linkteki komut bir işe yaramıyor. Aynını yaptım, satırı ekledim, yeniden başlattım, nautilus çalıştırdım ve root klasörüne girmiyor bile

Ubuntu kullanmadığım için çok ayrıntısını bilmiyorum. Mantık yürüterek olasılıklara bakıyorum sadece. Verdiğim bağlantıda, giriş yöneticisinde root hesabının görüntülenmesi sağlanıyor.

@ekremsenturk 'ün verdiği bağlantılarda daha ayrıntılı anlatılmış. Gerçi çok bir ayrıntı da yok gibi.

Öncelikle root şifresi oluşturulacak ve ( benim verdiğim bağlantıda da olduğu gibi ) root hesabının giriş yöneticisinde görünmesi sağlanacak. Sonrasında sistemi yeniden başlatarak giriş yöneticisinden root hesabını seçerek giriş yapılacak.

Şuan ki sistemi, oturum otomatik açılmaya ayarlamışsan giriş yöneticisini hiç görmeden mevcut oturuma geçecektir. Yani seçim ekranını görememiş olursun. Eğer o şekilde bir durum varsa otomatik oturum açılmasını iptal edersin. Root olarak giriş yapınca bunu tekrar aktif edersen, bundan sonra sistem her zaman root hesabıyla oturum açacaktır.

Söylediğim gibi deneme şansım yok şuan. Tahmin üzerine gidiyorum. Bunları uygulayınca sonuç alamazsan, benim söyleyebileceğim bir şey yok şimdilik.

bugra9

@mt8, niye benim söylemediğim şeyleri sanki ben söylemişim ve olmamış gibi yazıyorsun bilmiyorum. Bu konunun bu kadar uzamasının sebebi sadece yazılanları tam okumadığın için oluyor, ben sadece bunları belirttim.

ekremsenturk

Önerilerde belirtilenleri (hangi sayfayı seçersen) sırasıyla ve tamamını uygulamak gerekiyor. Rastgele hangisi uyarsa değil.

mt8

[mention=610461]@bugra9[/mention] Sayın bugra9, size tam olarak okuduğumu daha önce söylemiştim, okuduklarım içinde sorduğum soruya bir cevap yoktur. Orda geçen tek satırlık kodun da ne işe yaradığını size hitaben yazmıştım. Ayrıcı sizin söylemediğiniz bir şeyi siz söylediniz demedim, yazmadım. Sizin verdiğniz linkteki makalenin benim işimi görmediğini alıntıladım ve size bildirdim. Bu konunun bu kadar uzaması demişsiniz ama, sorunum halen devam etmektedir ve bir çok arkadaş şuan yardım etmektedirler zaten. Vaktim oldukça onların verdikleri linkleride sırasıyla inceliyor ve deniyorum, çalışan olduğu zaman zaten sonucu da paylaşacağım. Fakat link veren arkadaşlar, istemeden veya dikkatsizlikle alakasız linkler verebiliyorlar. Buda gereksiz zaman kaybına uğramama neden oluyor. Konuyu okumuyorsun diye ısrar ediyorsun, bende sana o konu içinde çözüm yok, başka bir konu ile alakalı dememe rağmen, yine okumam konusunda ısrar ediyorsun. Başka neyi okumam gerekiyor anlayamadım ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Kasım 2016 - 21:51:25

[mention=610436]@ekremsenturk[/mention]

Kardeş, iyi niyetin ve yardım etmek istediğin için birşeyde diyemiyorum ama, verdiğin ve işe yaramayan linkler 1 saatime bedel oldu. Bana komutların hepsini uygulamazsan olmaz dedin, hepsini uyguladım, terminal bile root olmadı, oda hala şifre soruyor. Onu geçtim, linklerin içinde anlatılan konulardaki komutlar işe yaramıyor. Birtanesi nasıl terminalden şifre girmeden root olarak kullanırız konusunu işlemiş, oda çalışmıyor. En son verdiğin linke dikkat edermisin,
Alıntı yapılan: ekremsenturk - 12 Kasım 2016 - 22:18:52

Bir anlatım da burada : https://websetnet.com/enable-root-user-super-user-in-ubuntu/

zahmet olmazsa bu linke bir gir bak. Anlatılan yöntem 16.04 de yapılabilir mi ? Bir incele.
Birde aman deyim sorma, ordaki kök yazan yerleri root olarak yazdın değilmi diye sorma !

ekremsenturk

Orada otomatik tercüme edildiği için (Yazılım ile tercüme) yanlış anlaşılabilecek yerler var. Mesela "sudo passwd kök" yerine "sudo passwd root" olacak.

Sorun, işin mantığını anlayamamakta yatıyor. Bu nedenle olmuyor. Bir yönetici hesabı var ve adı "root" (tercüme de kök olarak çeviriliyor) bu hesap uyku modunda ve kullanılamıyor. Kullanılabilir olması için önce o hesaba bir şifre atanması gerekiyor ve yine hesaba giriş yapabilmek için kullanıcı adı ile değil, başlangıçtaki görünen hesap yerine "diğer kullanıcı" seçip, önce kullanıcı adı girerek (root) veya görünen tüm kullanıcılar arasından "root" seçerek ve ikinci adımda da atanan şifreyi girerek root hesabı ile giriş yapmalısın. Kullanıcı hesabın "root" olmayacak.

Şu ana kadar ne yaptın ve ne sonuç oldu? onu da ne sen, ne de ben bilemiyoruz. Muhtmelen kullanıcı hesabından denemeler yapıyorsundur ve olmuyordur. Kapatma ayarlarından "kullanıcı değiştir" seçerek, başka bir kullanıcı daha varmı? onu önce bir denetle.

mt8

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 17 Kasım 2016 - 21:02:28
Orada otomatik tercüme edildiği için (Yazılım ile tercüme) yanlış anlaşılabilecek yerler var. Mesela "sudo passwd kök" yerine "sudo passwd root" olacak.
Bu mesajdan bir önceki mesajımı tam olarak okurmusun  ;D ;D ;D

Elessar

http://rumyittips.com/how-to-enable-root-user-in-ubuntu/

bağlantısında root isimli yönetici hesabı için parola (password) belirlenerek, kali linux dağıtımındaki gibi root hesabıyla işletim sistemine nasıl login olunabileceği anlatılmış.
USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

bugra9

Tamam baştan alıyorum ve tüm dediklerini açıklama getiriyorum.

Alıntı YapMerhaba arkadaşlar, ubuntuda kullanıcı oluşturup, yönetici olarak ayarlıyorum, fakat kök dizine grafik menüden ( terminalden değil ) klasör veya txt dosyası oluşturamıyorum. Root klasörünün içine giremiyorum.
Terminale "sudo nautilus" yazarak açılan dosya yöneticisinde görsel olarak (grafik menüden) istediğin dosyayı oluşturabilirsin. Terminale bunu yazmak istemiyorsan bunun için bir kısayol oluşturursun.

Alıntı YapYönetici olarak oturum açtığım halde ben bu klasörlerin içine giremeyeceksem kim girecek, oralarda yapmam gereken işler ver.
Yönetici kullanıcısı da neticede bir kullanıcı. Diğer kullanıcıların tüm yaptıklarını yapabilir. Diğer kullanıcıların kendi ev dizini varken yönetici kullanıcısının da ev dizini vardır. Yani sırf yönetici diye linux onun işlerini zorlaştırmaz. Anlayacağının yönetici kullanıcısıyla normal kullanıcı birebir aynıdır sadece tek fark olarak yönetici hesabı sudo uygulamasını çalıştırabilir. Sudo uygulaması ise oldukça güçlü olup iznin olmadığı her işlemi yapmana olanak sağlar yani sistem üzerinde tüm yetki sendedir.

Alıntı YapTerminal üzerinden yapmayı biliyorum onu tarif etmenize gerek yok.
Bildiğini söylemişsin ama bir karışıklık olmasın diye ben yine de yazayım. Terminalde bir dizinin içini görüntülemek için
ls dizinAdi
yazarsın. Eğer bir dosyayı düzenlemek istiyorsan da
nano dosyaAdi
komutunu kullanabilirsin.
cd dizinAdi
komutu ile de dizinler arasında gezinebilirsin. Bunlar terminalde kullanabileceğin uygulamalardır. Nautilus, gedit gibi yazılımlar ise görsel uygulamalardır. Bu kavramları birbirine karıştırmayalım.

Alıntı YapDosya gezgini üzerinde super user nasıl olunur bunun yöntemi nedir ?
En üstte yazmıştım. Bir yazılımı en üst yetkilerle çalıştırmak istiyorsan sudo yazılımını kullanırsın. Nautilus ubuntuda yüklü gelen dosya gezgini yazılımının adıdır dolayısıyla
sudo nautilus
şeklinde bunu yapabilirsin.

Alıntı Yapher defasında dosya gezginini terminal üzerinden root olarak açmak ta istemiyorum.!
Kısayolları işlerimizi kolaylaştırmak için kullanmıyor muyuz? Direk kısayol kullan.

Alıntı Yapnautilus uygulamasını neden root olarak açamıyorum. Zaten kullanıcılardan yöneticiyim.
Nasıl açacağını yukarıda yazmıştım, tekrar yazıyorum.
sudo nautilus

Alıntı YapAyrıyeten nautilus'u yönetici yapmak için Önce= Terminali açıyorum, Sudo komutu sayesinde şifremi girmek zorunda kalıyorum, ve bütün bunlar zahmetli , bunu demek istedim, Başka linux uygulamalarında böyle yok demek istemiştim. Bundan kurtulmanın yolu yokmu.
Kısayol kullan.

Alıntı YapYani ben ubuntuyu güvenli kullanmaya çalışmıyorum, test-labaratuvar amaçlı kullanacağımdan dolayı bana hız gerekli.
Burada bir konuya da açıklık getireyim. Güvenlik kelimesini çoğu kişi eksik biliyor. Eğer benim bir sistemde dosyalarım var ve yarın o dosyalara ulaşamam durumum varsa o sistem güvenilir değildir. Bugün açılan sistem yarın açılmayacaksa veya her an bir hata ile karşılaşabilme olasılığım varsa o sisteme güvenilmez.

Alıntı YapÖzgür yazılım ubuntuda bu kadar zor mu , özgürce klasör açmak, incelemek, yoksa işkence altında terminalden her seferinde parola mı girmek zorundayız ? anlayamadım.
Linux çekirdeği görüp görebileceğin en gelişmiş sistemdir. Bir sistem ne kadar gelişmiş ise o kadar çok kuralları olur ve ne kadar ilkelse o oranda da kuralları daha azdır. Hiçbir sistem kullanmıyorsan hiçbir kural ve kısıtlamayla karşılaşmazsın. Biraz önce linux sisteminin gelişmiş olduğundan bahsettim. Bu doğrultuda sana en rahat kullanımı yaşatmaya çalışır. Eğer bu rahatlığı görmeyi istiyorsan oyunu kurallarına göre oynamalısın. Eğer kurallara uymam diyorsan o oyunu oynamayacaksın. Şunu asla unutma, eğer kurallar olmasaydı sistemlerde olmazdı, bir sistemi sistem yapan belirledikleri kurallardır.

Alıntı YapBen burada tekrar söylüyorum, terminalı tartışmak istemiyorum, ubuntuda neden yetkiler bukadar kısıtlı
Bir kısıtlama varsa o senin hata yapmanı önlemek için bulunuyor. Eğer hiç kısıtlama istemiyorsan işletim sistemi kullanma, emin ol en ufak kısıtlamayla karşılaşmazsın. Devamını yukarıda yazmıştım.

Alıntı Yapkapalı kod windowsta bile system32 klasörünü silebiliyorsunuz, çökertebiliyorsunuz. kayıt defterinin her tarafıyla oynayabiliyorsunuz.
Onu windows xp öncesinde yapabiliyordun. Xp sonrasındaki sürümlerinde normal kullanıcıyla silemezsin ya da düzenleyemezsin, izin vermez.

Alıntı YapÖzgür yazılım ubuntuda terminal haricinde bunları yapmak mümkün değilmi
Terminali kendin kullanıyorsun. Kullanmazsan terminal haricinde de yapmış olursun. Örneğin ben bir yazılımı seçkede bulunan yazılımın kısayolundan da çalıştırabilirim, terminali açıp yazılımın adını yazarak da çalıştırabilirim. Sana bağlı, nasıl rahat ediyorsan öyle kullan.

Alıntı Yapbinlerce yapacağım her işlemde root yetkisi ile açılmış nautilus yapmak zorundamıyım çözemiyorum.
Linux sistemlerinde yetkinin olmadığı bir dosyaya erişemezsin.

Alıntı YapBir yolu olduğuna eminim ama bulamıyorum. Çünki böyle çalışan diğer linux sürümleri var ve her daim süper kullanıcısın. Asla soru sormaz, ne yaparsan der. Bunu neden ubuntuda yapamıyorum, şaşırtıcı.
root kullanıcısından bahsediyorsun. root kullanıcısı olağanüstü durumlar için hiçbir yetki sistemine takılmadan işlem yapabilen tek kullanıcı. Bu kullanıcıyla oturum açmak tehlikeli iken görsel olarak oturum açmak daha da tehlikelidir. Ayrıca bu kullanıcıya sadece olağanüstü durumlarda ihtiyaç duyulur. Bundan dolayı gelişmiş dağıtımlar, kullanıcısını korumak için gerekli olmayan durumlarda root kullanıcısı ile giriş yapmayı engellerken gerekli olan bir durum oluşursa (kurtarma modu) giriş yapmaya izin verir. Görsel olarak root kullanıcısıyla oturum açamana izin vermez. Eğer daha ilkel bir linux dağıtımı bulursan root kullanıcısını kullanmana izin verebilir ama gelişmiş dağıtımların hiçbiri bu izni vermez. Elbette linux ve linux dağıtımları açık kaynaklı olduğu için bu engeli kaldırmanın yolu vardır. Benim bildiğim root kullanıcısına şifre verdiğinde engel kalkmış oluyor ama bu böyle olmayabilir. Şunu söyleyeyim root kullanıcısyla bir kere bile oturum açarsan o sistemden bir daha hayır gelmez dolayısıyla bunu yapmak için kaynak gösterenlerden daha önce kendisinin denemesini bekleyemezsin. Şunu unutma hiçbir şart altında root kullanıcısını kullanmaya ihtiyacın yoktur. Eğer ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsan çok yanlış düşünceler içerisindesin. Ne yapmak istediğini bir konu açarak söylersen doğru kullanımı yazacaklardır.

Alıntı YapBelkide kurulum aşamasında yapılması gereken *bir şeyler vardır belkide ama, bu konuda bir makaleyi henüz araştırmadım, bakacağız mutlaka bir çözüm bulacağım inşallah.
Gelişmiş dağıtımlar kullanıcısını korumak ister dolayısıyla kurulum aşaması falan farketmez ihtiyaç olmadığı durumlarda root kullanıcısıyla giriş yapmana izin vermezler. Zaten bundan dolayı gelişmiş dağıtım demiyor muyuz?

========

Şimdiye kadar tüm yazdıklarına alıntılayarak net cevaplar verdiğimi düşünüyorum. Şimdi de konu başlığına cevap vereyim.
Alıntı YapKullanıcıya super user yetkisi nasıl verilir ?
Linux dağıtımlarında seni editör yapıyorum seni yönetici yapıyorum, seni sorumlu yapıyorum tarzı şeyler yoktur. Linux çekirdeği her kesime hitap ettiği için bu şekilde bir kısıtlamaya gidemezler. Bunun yerine oldukça gelişmiş bir yetkilendirme sistemi vardır. Önce bir dosya üzerinden bunu inceleyelim. Bir dosyanın okuma, yazma ve çalıştırma şeklinde üç farklı izin tanımlaması vardır. Sanırım görevleri isimlerinden net şekilde anlaşılıyor. Geriye bu izinlerin kimlere verileceği kalıyor. Bu kısımda sahibi, grubu ve herkes olmak üzere üçe ayrılıyor.

* Herkes
Burada her kullanıcının dosyaya erişim durumunu belirlersin. Burada bir okuma izni verirsen herkes bu dosyayı okuyabilecektir.

* Sahibi
Her dosyanın bir sahibi vardır. Bu sahibini istediğin zaman değiştirebilirsin. Dosyanın sahibi olan kişinin dosyaya erişim durumunu burada belirtirsin.

* Grubu
Bir dosyaya erişim iznini birden fazla kullanıcıya vermek istediğinde ne olacak? Dosyanın sahibi olarak birden fazla kullanıcı belirtemezsin. Bunu aşmak için bir grup oluşturuyorsun ve dosyanın grup alanında bu grubu seçiyorsun. Bu gruba vermek istediğin izinleri tanımladıktan sonra istediğin kullanıcılar bu gruba kaydettiğinde o kullanıcılar bu grup kısmındaki izinlere sahip oluyor yani dosyaya birden fazla kullanıcı için izin tanımlaması yapabildik.

Bir de şu şekilde bir kullanım olabiliyor. Örneğin kamera ile ilgili birden fazla dosya var. Bir kullanıcıyı kameraya erişmesi için izin vermen gerekiyor. Tüm dosyaları tek tek ayarlayacak mısın, tabi ki hayır. Kamera diye bir grup oluşturuyorsun ve bu kamerayla alakalı tüm dosyaların grubunu kamera yapıyorsun. Daha sonra kameraya erişim izni vermek istediğinde sadece bu kullanıcıyı kamera grubuna kaydetmen yeterli oluyor.

Şimdi tüm bu bilgilerden sonra başlıkta sorduğunu nasıl yapabiliriz diye düşünelim. Öncelikle kullanıcını açılmış olan tüm gruplara kaydedebilirsin. Daha sonra grubuna erişim izni olmayan tüm dosyaların sahipliğini tek tek kendi kullanıcın üzerine geçirip sahiplerine her türlü izin verirsin. Böylece her şeye izni olan bir kullanıcı olmuş olur.

Bir de tam tersi şeklinde düşünelim. Eğer en tüm yetkilere sahip olmak istiyorsan yetkini arttırmak yerine tüm dosyaların yetkilerini senin seviyenden aşağı çekebilirsin. Bunu da tüm dosyalara herkese okuma/yazma/çalıştırma izni vererek yapabilirsin. Ortada yetki diye bir şey kalmaz ve her şeye erişebilirsin.

BURADA HEMEN NOT DÜŞELİM, TÜM BU iŞLEMLERDEN SONRA SİSTEM KULLANILAMAZ DURUMA GELECEKTİR. Zaten sen de kullanılmaz duruma gelmesini istediğin için senin için sorun olmayacaktır.

========

Son olarak niye yetkilendirme sistemi olduğunu ve her şeye yetkili olarak niye oturum açılmasının engellendiğinden bahsedeyim. Bunu root kullanıcısıyla oturum açtığında ne olacağını hayal etmeni isteyerek açıklayacağım. Şimdi bir kullanıcıyla oturum açtığında çalışan tüm uygulamalar o kullanıcının izinlerine sahip olur. Tam yetkiye sahip bir kullanıcı oturum açtığında tüm yazılımların her şeye erişim izni olur. Peki bu şekilde sistem kullanılırsa ne olur? Bunu şöyle düşün. Bir ülkede dense ki bundan böyle herkes her şeyi yapmaya serbest ve kesinlikle bir engelleme / kısıtlama ya da kontrol olmayacak. Yapacağınız hiçbir şeyden sorumlu olmayacaksınız. Sence ne olur? Eğer bir salgın filmi izlediysen ve gelişmiş bir şehrin karantinaya alındıktan sonraki halini gördüysen tahmin etmen hiç zor olmayacaktır.