Ubuntu Software Çok Yavaş

Başlatan ioghuz, 11 Kasım 2016 - 22:55:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ioghuz

Merhaba arkadaşlar, tekil sistem olarak Ubuntu 16.04 kullanıyorum. Ubuntu softwareden bir program yükleyeceğim zaman çok uzun sürede kuruluyor yada bekletiyor. bu beni artık bezdirdi. alt tarafı bir steami bile 30 dkdir kuramadı. yardımlarınızı bekliyorum.

012rev3

Herhangi paket kurulumunu terminalden yapıp çıktı sonucunu kod içerisinde buraya aktarabilir misin. Yavaşlık bağlantıdan da kaynaklanıyor olabilir.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

ioghuz

mesela wine için kurulum komutu verince çıktısı böyle.

E: /var/lib/dpkg/lock kilidi alınamadı - open (11: Özkaynak geçici olarak kullanılamaz durumda)
E: Yönetim dizini (/var/lib/dpkg/) kilitlenemiyor, başka bir işlem tarafından kullanılıyor olmasın?

012rev3

"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

ioghuz

terminalden paket kurabiliyorum şuan sağol lakin ubuntu software hala stabil değil. kurulanlar ve güncellemeler tablarında hala sorun var tıklıyorum loading icon geliyor devamı yok.

012rev3

[mention=610377]@ioghuz[/mention]
Bunu terminalden paket kurabilmeniz için aktarmadım ister terminalden kurun ister software tarafında farketmez. Hatanın nereden kaynaklanmış olabileceğine dair çıktıyı görebilmek için terminal ekranına yönlendirdim.
Yukarıdaki adımları uyguladınız mı?
Hata devam ediyorsa bununla ilgili çıktıyı tekrar verebilir misin?

penguenmurat

Alıntı yapılan: ioghuz - 11 Kasım 2016 - 23:01:50
mesela wine için kurulum komutu verince çıktısı böyle.

E: /var/lib/dpkg/lock kilidi alınamadı - open (11: Özkaynak geçici olarak kullanılamaz durumda)
E: Yönetim dizini (/var/lib/dpkg/) kilitlenemiyor, başka bir işlem tarafından kullanılıyor olmasın?

synaptic/gnome-software vb. yazılımlar çalışırken terminalden apt ile kurulum yapamazsınız kapatıp tekrar sudo apt-get x-paketi olarak girin.
yavaşlık ise kurmak istediğiniz paketin boyutu düşük olsada bağımlılıkları sebebiyle yüksek boyuta gelebiliyor. steam i ele alırsak bende sudo apt-get install steam çıktısı
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  gcc-5-base:i386 libbsd0:i386 libdrm-amdgpu1:i386 libdrm-intel1:i386
  libdrm-nouveau2:i386 libdrm-radeon1:i386 libdrm2:i386 libedit2:i386
  libelf1:i386 libffi6:i386 libgl1-mesa-dri:i386 libgl1-mesa-glx:i386
  libglapi-mesa:i386 libllvm3.8:i386 libpciaccess0:i386 libstdc++6:i386
  libtinfo5:i386 libtxc-dxtn-s2tc0:i386 libudev1:i386 libx11-xcb1:i386
  libxcb-dri2-0:i386 libxcb-dri3-0:i386 libxcb-glx0:i386 libxcb-present0:i386
  libxcb-sync1:i386 libxshmfence1:i386 libxxf86vm1:i386 steam:i386
0 paket yükseltilecek, 28 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
18,5 MB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 171 MB ek disk alanı kullanılacak.

buna göre benim sisteme 27 bağımlılık kurulması gerekiyor (kurulu bağımlılıkları tekrar indirip kuruyam demez). indirilmesi gereken .deb paketi 18,5MB kurulum bitince 171 MB ve deb paketleri için rar dosyaları gibi açılma işlemide devreye giriyor, bu noktada ssd yoksa işlemci eski nesilse biraz daha uzun sürer.

gnome-software uygulamasında ise indirme işlemi ve kurma işlemi için aynı ifade "kuruluyor" yer alır.

İndirilmesi gereken bağımlılıklar nedeniyle boyut artınca kurulum işlemi uzun sürüyor gibi algılanıyor.

ioghuz

arkadaşlar çok teşekkür ederim sorunlarımı hallettim tekrar sağolun.