Ubuntu'da Grub2 Yüklenmiyor

Başlatan Kayasoft, 05 Kasım 2016 - 17:37:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kayasoft

Merhaba Arkadaşlar. Ben Windows'un Yanına Ubuntu Kurmuştum Ancak Sistem Açılışta İşletim Sistemi Seçme Seçeneği Sunmuyordu. Sorunu Araştırdım ve GRUB'u Yeniden Kurmam Gerektiğini Söylediler. Bende GRUB'u Yüklemem İçin Bir Makale Buldum. Bu Makale de Ubuntu'yu Live CD'de Başlatıp Terminalde Komut Girilmesi Gerektiğini Anlatıyordu. Denedim Ancak Başarısız Oldu. Daha Sonra GRUB'u Otomatik Olarak Onaran "Boot Repair Disk" Adlı Bir Yazılım İndirip USB'ye Yazdırdım. Daha Sonra GRUB'u Onardım ve Sistemi Yeniden Başlattım. Ancak Hala Ubuntu'yu Seçme Seçeneği Gelmedi Yani GRUB Yüklenmedi. Nedeni Nedir ? Nasıl Yükleye bilirim ?
Yükleniyor...█████████████%100 ORIGINAL PROFILE ® ✔ Official Ubuntu Türkiye Forum

yalnız

Kayasoft

Yükleniyor...█████████████%100 ORIGINAL PROFILE ® ✔ Official Ubuntu Türkiye Forum

012rev3

Eğer biliyor ve anlıyorsanız /boot/grub/grub.cfg içeriğine bakabilirsiniz. Muhtemelen sorun buralarda bir yerde.
Ya da içeriği burada paylaşabilirsiniz.
Dediğiniz yöntemlerle olmaması garip olmuş, (sdb1)* bölüm düzeninde bir sorun mu var acaba?
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

Kayasoft

Hayır Bir Sorun Olacağını Zannetmiyorum. Legacy Olarak Yükledim ve Olması Gerektiği Gibi Yükledim. Ama Söylediğiniz Dizinin İçeriğini Birazdan Paylaşacağım. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Kasım 2016 - 18:44:38

Alıntı yapılan: 012rev3 - 07 Kasım 2016 - 16:29:55
Eğer biliyor ve anlıyorsanız /boot/grub/grub.cfg içeriğine bakabilirsiniz. Muhtemelen sorun buralarda bir yerde.
Ya da içeriği burada paylaşabilirsiniz.
Dediğiniz yöntemlerle olmaması garip olmuş, (sdb1)* bölüm düzeninde bir sorun mu var acaba?

Buyun İçerik;

ince eleyen

sudo fdisk -l komutunun çıktıları tuhaf.
Windowsun olduğu diskte ubuntu gözükmüyor. Sanırım kurulumda hata olmuş.
Kurulum olsaydı farklı formatta disk bilgisi gözükürdü.
Başka sistem olmayınca grup kurulu olsa bile doğrudan windowsu açar.

012rev3

Şu halde bios ayarından mı şüphe etsek?
Verdiğiniz çıktılardan benim anlayabildiğim haliyle sorun göremedim.
'sdb1' madem legacye göre ayarlanmış bios ayarlarına bir göz atın isterseniz.
Şuradaki kaynak bu şüphemi destekliyor.
UEFI Boot Order
http://askubuntu.com/questions/681422/grub-menu-not-showing-with-dual-boot-uefi-mode-installation
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

Kayasoft

Hımm, Peki İnceleyeceğim... Teşekkürler :)

plazma

Çıktıları ekran görünsütü olarak eklemek yerine kodetiketi içerisinde aktarırsanız daha sağlıklı olur, hem irdelemesi kolay hemde göz yormaz.

Kayasoft

Alıntı yapılan: plazma - 09 Kasım 2016 - 01:09:34
Çıktıları ekran görünsütü olarak eklemek yerine http://kb.ubuntu-tr.net/kodetiketi  içerisinde aktarırsanız daha sağlıklı olur, hem irdelemesi kolay hemde göz yormaz.

İyi Güzel Diyorsunuzda Live Modda İnternete Bağlanamıyorum. Bluetooth İle de Uğraşmak İstemiyorum.

plazma

Canlı usb üzerinde iken metin belgesine kaydedip windows taarafından ekleyebilirsiniz, bluetothla pek ilgisi yok genede siz bilirsiniz daha çabuk çözüme kavuşması açısından söyledim.

yalnız

İlk resimdeki fdisk çıktısında linux yüklü bir alan görünmüyor. Yoksa sdb1 alanındaki fat32 bölüm mü Linux? Wubi kurulumu mu yapmıştın?

Kayasoft

Alıntı yapılan: plazma - 09 Kasım 2016 - 12:52:37
Canlı usb üzerinde iken metin belgesine kaydedip windows taarafından ekleyebilirsiniz, bluetothla pek ilgisi yok genede siz bilirsiniz daha çabuk çözüme kavuşması açısından söyledim.

Bana Yardım Etmek İstediğinizi Anlıyorum Ancak Söylediğiniz Yöntemi Denedim Olmadı. Bu Yüzden Bu Şekilde Yapmak Zorunda Kaldım. Bluetooth Olayı İse Bilgisayarı Live CD Üzerinden Başlattığım İçin Wi-Fi Kartını Görmediğinden İnternete Bağlantım Yok. Fakat Cep Telefonunun Bluetooth Bağlantısı Üzerinden Ağ Paylaşımı Yapabilmekte Bir Yöntem Olduğunu İfade Etmek istedim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Kasım 2016 - 14:50:35

Alıntı yapılan: yalnız - 09 Kasım 2016 - 15:28:31
İlk resimdeki fdisk çıktısında linux yüklü bir alan görünmüyor. Yoksa sdb1 alanındaki fat32 bölüm mü Linux? Wubi kurulumu mu yapmıştın?

Hayır Wubi Kurulumu Değil, Bilgisayarımın Sabit Diskinden Bölüm Ayırıp 2. İşletim Sistemi olarak Kurulum Yapmıştım.

012rev3

Madem sorun düzelmedi tekrar gözden geçirdiklerimi aktariyim.
İlk olarka bilgisayarınızda iki adet disk bulunmakta. Biri 'sda' 940Gb filan, diğeri 'sdb' 30Gb boyutunda.
Yanılmıyorsam 'sda' diskine 'efi' olarak ubuntu 'sda2' bölümüne yüklenmiş  ??? Diğer taraftan swap alanı olarak 'sda7' kullanılmış.
Ancak 'boot' edilebilmesi için 'sdb' diskinden 'sdb1' ayarlanmış. Bu bilgiler hatalıysa düzeltin lütfen.
Format işlemi sırasında grup yüklenirken size bir soru gelir. Örneğin, 'grub'u diskinizin başına mı yükleyeyim? gibisinden. Kastettiği şey örneğin sda ise bu disk, 'sda' ya mı kurayımdır.
Burada ubuntu sda diskinde olduğunu düşündüğümden sda ya kurulması gerektiğini sanıyorum. Yanılıyor muyum?
Eğer bios ayarıyla ilgili bir sorun değilse, disk bağlama işlemlerinin üzerinde durulması gerek kanımca. Ancak ben de tam olarak ne yapabiliriz çıkaramadım. Belki grub repair den sda belirlemesi yapılabilir. Yaptıysanız o zaman başka şeyler düşünmek lazım... ???

ince eleyen

Disklerin hiçbirinde ubuntu gözükmüyor.
30 GBlik  2. disk fat32 o da ubuntu olamaz.Bence kurulumda bir hata oldu.
Hiçbir bölümde ubuntu bölümü gözükmüyor.

plazma

Sdb 30gb olan usb sürücü galiba, sda da 954mb swap var ubuntuyu kurmamışsınız başka linux bölümüde yok görselde, sda5 51.9 gb herhalde oraya kurulcaktı ama bir şeyler ters gitmiş yada iptal edilmiş.

Kayasoft

Alıntı yapılan: 012rev3 - 10 Kasım 2016 - 15:39:05
Madem sorun düzelmedi tekrar gözden geçirdiklerimi aktariyim.
İlk olarka bilgisayarınızda iki adet disk bulunmakta. Biri 'sda' 940Gb filan, diğeri 'sdb' 30Gb boyutunda.
Yanılmıyorsam 'sda' diskine 'efi' olarak ubuntu 'sda2' bölümüne yüklenmiş  ??? Diğer taraftan swap alanı olarak 'sda7' kullanılmış.
Ancak 'boot' edilebilmesi için 'sdb' diskinden 'sdb1' ayarlanmış. Bu bilgiler hatalıysa düzeltin lütfen.
Format işlemi sırasında grup yüklenirken size bir soru gelir. Örneğin, 'grub'u diskinizin başına mı yükleyeyim? gibisinden. Kastettiği şey örneğin sda ise bu disk, 'sda' ya mı kurayımdır.
Burada ubuntu sda diskinde olduğunu düşündüğümden sda ya kurulması gerektiğini sanıyorum. Yanılıyor muyum?
Eğer bios ayarıyla ilgili bir sorun değilse, disk bağlama işlemlerinin üzerinde durulması gerek kanımca. Ancak ben de tam olarak ne yapabiliriz çıkaramadım. Belki grub repair den sda belirlemesi yapılabilir. Yaptıysanız o zaman başka şeyler düşünmek lazım... ???

Evet Haklısınız... 930 GB Olan Bölüm Bilgisayarımın Sabit Diski Diğer 30 GB'lık Bölüm İse USB Belleğim. Çünkü Linux'u USB'den Kuruyorum. Ancak Bahsetmiş Olduğunuz Disk Sistemleri "SDA" "SDB" "Swap" Hakkında Pek Bilgim Yok. Bu Yüzden Size Şu Kadarını Söyleyebilirim: Linux Kurulumunu Yaparken;

1-) Windows'da ki Yönetimsel Araçlar > Disk Yöneticisi Kısmından Girip Sabit HDD'den 50 veya 60 GB'lık Bir Alan Ayırıyorum.
2-) Ayırdığım Disk Bölümünü "NTFS" Olarak Biçimlendirip Sürücü Yolu Olarak "U" Harfi Atmasını Gerçekleştiriyorum.
3-) Bilgisayarımı Yeniden Başlatıp "F9" İle BIOS Seçeneklerine Girip "Boot Manager"ı Açıyorum. Daha Sonra Manager'den USB'i Seçip Linux'un Başlamasını Sağlıyorum.
4-) Linux Ekranında Dil Olarak Türkçe'yi Seçiyorum ve Ardından Kuruluma Geçiyorum.
5-) Kurulumun İlk Başında ki Ses Kodlarını Yüklemeyi Öneren (MP3... vs.) Seçeneği Seçip Bir Sonraki Adıma Geçiyorum.
6-) Linux'u Nereye Kurmak İstediğimi Sorduğunda "Başka Bir Şey" Seçeneğini Seçip Disk Seçme Ekranına Geliyorum.
7-) Ekranda Bütün Diskleri Görüyorum ve Linux Kurulumu İçin Ayırdığım Alanı Seçiyorum. Yükle Butonuna Bastığımda Takas Alanı ve BIOS Alanı Falan Filan İstediğini Söylüyor. Bende Linux İçin Ayırdığım Alandan 1 GB Takas Alanına 1 GB İse BIOS Alanına Ayırıyorum. Ayrıca Linux'un Yükleneceği Alana İse Kök Dizin Olarak "/" Seçiyorum.
8-) Yükle Diyorum. Gerekli Dosyalar Diske Yükleniyor. Ayrıca GRUB'un Kurulması İçin Bir Şey Söylüyor muydu Tam Olarak O Kısımına Hatırlayamıyorum.

Ayrıca Şimdi Yazarken Düşündüm de... Bana Kalırsa BIOS İçin Diskten 1 GB'lık Alan Ayırdığım Kısmında Hata Yapıyorum. Çünkü Ön Yükleme Sisteminin Windows İşletim Sistemi İle Çalışması Gerekiyor ki Bu Sayede Bana Hangi İşletim Sisteminin Açılacağını Sorsun. Ben BIOS Kısmını Oluşturduğum İçin GRUB BIOS'a Yükleniyor Olabilir. Sizce de Hatam Bahsettiğim Yerde Olabilir mi ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2016 - 13:19:27

Alıntı yapılan: ince eleyen - 10 Kasım 2016 - 21:32:10
Disklerin hiçbirinde ubuntu gözükmüyor.
30 GBlik  2. disk fat32 o da ubuntu olamaz.Bence kurulumda bir hata oldu.
Hiçbir bölümde ubuntu bölümü gözükmüyor.

Bahsettiğiniz 30 GB'lık Alan USB'ye Ait Çünkü Linux'u USB'den Yüklüyorum. Kurulumda Herhangi Bir Hata Olmadı Gayet Düzgün Yüklendi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2016 - 13:20:11

Alıntı yapılan: plazma - 10 Kasım 2016 - 22:15:31
Sdb 30gb olan usb sürücü galiba, sda da 954mb swap var ubuntuyu kurmamışsınız başka linux bölümüde yok görselde, sda5 51.9 gb herhalde oraya kurulcaktı ama bir şeyler ters gitmiş yada iptal edilmiş.

Hımmm, Olabilir Kurumu Yeniden Yapacağım Zaten. :)

012rev3

Efi alanının 100M olduğu gözümden kaçmış. Kurulum yaptığınızı söyleyince ben en fazla burada olur sandım ama 100M lik bir bölüme elbette ubuntu kuramazsınız. Dolayısıyla arkadaşların dediği gibi sisteminizde ubuntu yüklü görünmüyor. Ama siz kurulum için disk bölümü ayırıp kurulumu yaptığınızı söylediniz bu da çok tuhaf. Siz canlı modu usb den yaptığınız için sdb1 o nedenle boot işareti gösteriyormuş. Ben onu linuxun boot edilebilmesini sağlayan boot bölümü olarak düşünmüştüm. (Kurulum yapıp boot alanının fat32 olması da pek mümkün görünmüyor. Yani o bölüm linux dosya sistemine göre otomatik düzenlenirdi. Yani fdisk çıktısında Linux şeklinde görünmesi gerek.)
Kendim daha fazla hata payı vermeden, ne yazık ki kurulumu tekrar yapmanız gerektiğini söylemeliyim. Yönergeler için forumda bir başlık olur mutlaka.
Gerekli olanlar en basit haliyle; boot alanı, swap alanı ve diğeri de linux alanı.
Boot alanı için 250-300Mb arası (arttırılabilir de<gerekli değil?) bölüm ayırın. Disk type formatı - Linux
Swap alanı için ben 3Gb ayırdım. Tercih sizin. Disk type formatı - swap
Geri kalanı da linuxu kuracağınız alan. Disk type formatı - Linux

Dediğim gibi doğru yönergeleri takip ederek yeniden kurulum deneyin ve önemli dosyalarınızın yedeğini almayı da deneyebilirsiniz. Ne yaptığınızı biliyorsanız yedekleme adımı çok da gerekli değil. Kolay gelsin.

plazma

Linux için ayırdığınız 50-60 gb bölümü ext4 olarak biçimlendirin ntfs/fat32 olmaz wiki den faydalanabilirsiniz
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Kurulum

Kayasoft

Alıntı yapılan: plazma - 11 Kasım 2016 - 14:17:24
Linux için ayırdığınız 50-60 gb bölümü ext4 olarak biçimlendirin ntfs/fat32 olmaz wiki den faydalanabilirsiniz
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Kurulum

Tamam İlk Başta Windows Üzerinde NTFS Yapıyordum da Linux'u Kurulum Esnasında NTFS Diski EXT4 Şeklinde Biçimlendiriyordum. Yani O Konuda Sıkıntı Yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2016 - 15:19:03

[mention=610309]@012rev3[/mention] Hımmm, Peki Teşekkür Ederim. Önerilerinizi Uygulayacağım :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2016 - 15:43:18

[mention=610309]@012rev3[/mention]

Yalnız EFI Sistem Bölümü Linux İçin Değil Sanırım Linux Yükleme Kararı Almadan Öncede Vardı. Sanırım Windows İle Alakalı Olabilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2016 - 15:52:31

Bu Arada Şöyle Bir Durumda Var... Ben Boot Loader'ı Açtığımda "OS boot Manager (UEFI) - ubuntu (HGST HTS541010A9E680) Yazıyor. Açtığımda İse Siyah Arka Planda 2 Satırlık Yazıdan Sonra "grub>" Gibi Bir Şey Yazıyor. Tıpkı Komut Satırı Gibi... Bu Ne Alaka ?

012rev3

Grub komut satırı; kurtarma, belirli ayarlarla sistemi yükleme gibi işlerinize yarar.
Ancak bunların önemi yok bana kalırsa en kısa sürede sistemi doğru adımlarla tekrar yüklemelisiniz.
Efi bölümü windowsla alakalı olabilir elbette ben sadece olasılıkları değerlendirirken farklı konulara değinmişim.
Siz elle kurulum yapacağınız için disk bağlama işlemlerine göz atmalısınız.
Daha önceden diskin kalan bölümüne linuxu kur gibi seçenek vardı ama? (Kolaylık olması bakımından.)

Kayasoft

Alıntı yapılan: 012rev3 - 11 Kasım 2016 - 16:16:07
Grub komut satırı; kurtarma, belirli ayarlarla sistemi yükleme gibi işlerinize yarar.
Ancak bunların önemi yok bana kalırsa en kısa sürede sistemi doğru adımlarla tekrar yüklemelisiniz.
Efi bölümü windowsla alakalı olabilir elbette ben sadece olasılıkları değerlendirirken farklı konulara değinmişim.
Siz elle kurulum yapacağınız için disk bağlama işlemlerine göz atmalısınız.
Daha önceden diskin kalan bölümüne linuxu kur gibi seçenek vardı ama? (Kolaylık olması bakımından.)

Hımmm, Peki O Zaman Ben Tekrar Kurulum Yapacağım. Bu Arada Önceki Mesajınızda Boot Alanı Derken BIOS Alanından mı Bahsediyorsunuz ?

012rev3

Alıntı yapılan: Kayasoft - 11 Kasım 2016 - 17:03:07
Bu Arada Önceki Mesajınızda Boot Alanı Derken BIOS Alanından mı Bahsediyorsunuz ?
Hayır. Bios ayarlarında yüklemeyi cd/dvd veya usb den ayarlayın gibi bişey değil bu söylediğim. O ayrı konu.
Linux kurarken boot edilecek alan seçmelisiniz. Bunlar diski elle bölümlendir derken seçeceğiniz adımlar. Diskin tamamına kur dediğinizde bu adımlar otomatik ayarlanır.

Kayasoft

[mention=610324]@012rev3[/mention]

Hocam Boot Edilmesi Gereken Yerler Derken ? Şöyle Bir Şey;

"The partition table format in use on your disks normally requires you to create a separate partition for boot loader code. This partition should be marked for use as a "Reserved BIOS boot area" and should be at least 1 MB in size. Note that this is not the same as a partition mounted on  /boot.

İf you do not go back to the partitioning menu and correct this error, boot loader installation may fail later, although it may still be possible to install the boot loader to a partition."

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2016 - 17:41:10

Ayrıca Kurulum Bilgisayarda Kurulu Olan Windows 8.1 Pro İşletim Sistemini Görmüyor.

012rev3

@Kayasoft
Anladım. Sizin duruma göre UEFI kurulum yapmak gerekiyormuş belli ki. Bunun için BIOS ayarlarında bazı değişikliklere gitmek gerekiyormuş.
Şu kaynaklarla süreci yürütebilirsiniz. Bu konuda türkçe kaynak var mı bilemedim.
Belki arkadaşlar yardımcı olur.
Kaynaklar;
https://help.ubuntu.com/community/UEFI
Şurada baştan sona adımlar listelenmiş;
http://www.everydaylinuxuser.com/2014/05/install-ubuntu-1404-alongside-windows.html