[Çözüldü] GParted diskleri başlatıcıya sabitliyor

Başlatan ince eleyen, 03 Kasım 2016 - 13:38:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ince eleyen

arkadaşlar GParted programını her açtığımda bulduğu bütün diskleri başlatıcıya sabitliyor.
Ben başlatıcıyı boş seviyorum.
Düzeltmenin bir kısa yolu varmı. Sistemim 16.04 lts

siberoloji

Disk başlatıcıya sabitlendiğinde o diskin üzerine sağ tıklayın ve Unlock from launcher (başlatıcıdan ayır) seçeneğini tıklayın, artık o disk başlatıcıda görünmez. Bu yöntemle diskleri başlatıcıdan ayırdığınızda tekrar geri getirmek biraz karışıktır. Bir daha uğraşmam diyorsanız bu yöntem istediğinizi yapmanız için yeterlidir.
Tekrar görünsün isterseniz tekrar bakarız.

ince eleyen

Başlatıcıdan ayırmak zor değil.
Mesele GParted programını her açtığımda  diskleri başlatıcıya sabitlemesi.
Bu çok ilginç. Bilgisayarımda iki harddisk var. Yedi tane de bölüm var.
GParted i açmak tüm başlatıcıyı dolduruyor.
Başlatıcıya diskleri eklemesini engellemenin bir yolu varmı ben bunu merak ediyorum.

012rev3

Sorun 'bug' kaynaklı görünüyor. Dconf tarzında ince ayarlarla belki sorun giderilebilir.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

siberoloji

1. Yöntem: dconf-editor
sudo apt install dconf-editor
komutuyla dconf-editor kurun. Program içerisinde com → canonical → Unity → devices bölümüne giderek,  başlatıcıda görünmesini istemediğiniz her bir diskin UUID kimliğini, değer olarak girin.
2. Yöntem: gsettings
gsettings set com.canonical.Unity.Devices blacklist "['UUID kimliği']"
Yukarıdaki komuta, başlatıcıda görünmesini istemediğiniz UUID kimliklerini girerek engelleyin. Tırnaklar aynen kalmalıdır.

Kaynak: https://askubuntu.com/questions/195988/how-can-i-remove-launcher-drive-icons/139893

ince eleyen

Teşekkürler siberoloji bu işimi gördü.
Çözüldü olarak işaretleyebiliriz.

siberoloji