Gönderen Konu: [Çözüldü] GParted diskleri başlatıcıya sabitliyor  (Okunma sayısı 648 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arkadaşlar GParted programını her açtığımda bulduğu bütün diskleri başlatıcıya sabitliyor.
Ben başlatıcıyı boş seviyorum.
Düzeltmenin bir kısa yolu varmı. Sistemim 16.04 lts
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2016 - 22:25:03 Gönderen: ince eleyen »

« Yanıtla #1 : »
Disk başlatıcıya sabitlendiğinde o diskin üzerine sağ tıklayın ve Unlock from launcher (başlatıcıdan ayır) seçeneğini tıklayın, artık o disk başlatıcıda görünmez. Bu yöntemle diskleri başlatıcıdan ayırdığınızda tekrar geri getirmek biraz karışıktır. Bir daha uğraşmam diyorsanız bu yöntem istediğinizi yapmanız için yeterlidir.
Tekrar görünsün isterseniz tekrar bakarız.

« Yanıtla #2 : »
Başlatıcıdan ayırmak zor değil.
 Mesele GParted programını her açtığımda  diskleri başlatıcıya sabitlemesi.
Bu çok ilginç. Bilgisayarımda iki harddisk var. Yedi tane de bölüm var.
GParted i açmak tüm başlatıcıyı dolduruyor.
 Başlatıcıya diskleri eklemesini engellemenin bir yolu varmı ben bunu merak ediyorum.

« Yanıtla #3 : »
Sorun 'bug' kaynaklı görünüyor. Dconf tarzında ince ayarlarla belki sorun giderilebilir.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

« Yanıtla #4 : »
1. Yöntem: dconf-editor
Kod: [Seç]
sudo apt install dconf-editor
komutuyla dconf-editor kurun. Program içerisinde com → canonical → Unity → devices bölümüne giderek,  başlatıcıda görünmesini istemediğiniz her bir diskin UUID kimliğini, değer olarak girin.
2. Yöntem: gsettings
Kod: [Seç]
gsettings set com.canonical.Unity.Devices blacklist "['UUID kimliği']"
Yukarıdaki komuta, başlatıcıda görünmesini istemediğiniz UUID kimliklerini girerek engelleyin. Tırnaklar aynen kalmalıdır.

Kaynak: https://askubuntu.com/questions/195988/how-can-i-remove-launcher-drive-icons/139893

« Yanıtla #5 : »
Teşekkürler siberoloji bu işimi gördü.
Çözüldü olarak işaretleyebiliriz.

« Yanıtla #6 : »
Sevindim.
İşaretlemeyi ancak konuyu açanlar yapabiliyor.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0