Asus X550J batarya ve ısınma sorunu

Başlatan Wishiam, 03 Kasım 2016 - 13:23:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Wishiam

Arkadaşlar bilgisayarımda Windows 10 yanında Ubuntu kurdum. Çok memnunum . Ama ne zaman ubuntuyu açsam batarya çabuk bitiyor ve ısınma var .Windows10da bunlar gözükmüyor idare edecek şekilde kullanıyor ama Ubuntuda bu sorunlar var .Ben Ubuntuyu daha yüksek performans için yükledim .Yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

siberoloji

Wishiam

Nvidia Geforce GTX 950M . Tek ve harici ekran kartı. sürücüsü kurarken yükledi zaten en azından ben öyle zannediyorum :). Her türlü bilgiyi vermiş olayım.

cokomoko

Size üzülerek şunu söyleyeyim batarya konusunda bir windows güç yönetimi tarzında performans beklemeyin, maalesef bu taraf o konuda biraz eksik.
Batarya için laptop-mode-tools veya tlp size yarar sağlar, belki kullanmasını bilirseniz powertop da işinize yarar.
Ayrıntılarına girmeyeceğim, zira ayar dosyaları kişiye ve donanıma göre değişken değerler alabilir.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

Wishiam

[mention=609639]@cokomoko[/mention]Tamamdır çok teşekkür ederim bilgi paylaşımı ve yardımlar için . Yani olağanı buysa bir sıkıntı yok .Ben bir şey eksik mi yaptım acaba diye endişelenmiştim o kadar sürücüleri kontrol ediyorum .tavsiyelerinizi deneyeceğim tekrardan teşekkürler ve aynen detaya gerek yok ben hallederim sağolun.

siberoloji

Programlardan Software & Updates içerisinde Addtional Drivers (İlave Sürücülerde) hangi driver seçili?

Wishiam

[mention=609651]@siberoloji[/mention]Tam olarak *yazayım . Using Nvidia binary Driver-version352.63 from nvidia 352(proprietary,tested),olanı seçili .diğer seçenekte update hali varmış,test edilmemiş.

siberoloji

sudo apt install htop
komutuyla htop programını kurun. Kurulumdan sonra Komut satırından
htop
komutuyla sisteminizin hangi programın ne kadar RAM ve CPU kullandığını görebilirsiniz.
Listede aşırı kaynak tüketen bir uygulama var mı bir inceleyin.
Bazen arkaplan uygulamaları (örn. teamviewer, dropbox vb.) gereğinden fazla kaynak tüketebiliyor.
Bence pil, windowsta ne kadar gidiyorsa Linux ta da yaklaşık aynı oranda gitmeli.

cokomoko

Linux'ta windows kadar gitmez, belki powertop'la olabilir ama onda da aktif wifi bağlantısında windows kadar gider mi, test edilmesi lazım.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

if

Alıntı yapılan: cokomoko - 03 Kasım 2016 - 21:52:50
Linux'ta windows kadar gitmez, belki powertop'la olabilir ama onda da aktif wifi bağlantısında windows kadar gider mi, test edilmesi lazım.

Powetop bilgisayarların güç tüketimini azaltan bir uygulama değil. Sistem bileşenlerinin ne kadar güç tükettiğini ölçmek için kullanılır. Program elde ettiği verilere göre güç tüketimini azaltacak bazı öneriler sunar. Bu önerileri uygularken powerop'un yaptığı bir şey yok. Yani powertop'u kurarak güç tüketimi azaltılamaz.

@Wishiam, sizin için en kolay yol tlp kurup ayarlarını yapmak olacaktır bana göre.

cokomoko

Hem güç tüketimini ölçer hem de azaltır, auto-tune servisi ile bu yapılabilir burada anlatmış https://wiki.archlinux.org/index.php/powertop
Ben şahsen deniyorum bu servisi ama ubuntuda olmayabilir

Ayrıca tunables sekmesindeki bad olanları good yaparsanız, güç tüketimini azalttığını göreceksiniz.

if

@cokomoko, dağıtımdan bağımsız bir uygulama powertop.

Güç tüketimini azaltan powertop değil; şu komutları uygularsan güç tüketimi azaltır diye öneride bulunuyor powertop. O komutlar powertop'dan bağımsız, powertop'u kurarak güç tüketimi azalmaz.

cokomoko

@if denediniz mi, Archwiki'de anlatılanları? Yani calibrate yapıp auto-tune servisini aktif olarak kullandınız mı?

Elessar

Alıntı yapılan: cokomoko - 05 Kasım 2016 - 16:20:04
@if denediniz mi, Archwiki'de anlatılanları? Yani calibrate yapıp auto-tune servisini aktif olarak kullandınız mı?

tlp hizmetini disable ettim.

powertop uygulamasını yükledim.

https://wiki.archlinux.org/index.php/powertop bağlantısındaki direktif uyarınca /etc/systemd/system/powertop.service dosyasının içeriğine

[Unit]
Description=Powertop tunings

[Service]
Type=oneshot
ExecStart=/usr/bin/powertop --auto-tune

[Install]
WantedBy=multi-user.target

ibarelerini ekledim. Terminalden

sudo powertop --calibrate

komutunu verince dizüstü pc'nin ekranını kapatıyor.

Not: html şeklinde rapor vermesi güzel olmuş.
USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

cokomoko

Ekran yanıp sönecek korkmayın calibre işleminin bitmesini bekleyin. Bu arada işlem sürerken makineye dokunmayın, bu sırada wifi, bluetooth gidebilir normaldir. İşlemin bitmesini bekleyin.