QT hata veriyor

Başlatan ogRc, 02 Kasım 2016 - 20:24:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ogRc

yeni QObject sınıfı eklediğimde şöyle bir hata alıyorum neden acaba ?

ekremsenturk

Küçük harf, büyük harf yazım hatalarını denetle.

Amenofis

2. include'u sil. C tipi başlıkları sevmez Qt. Sorun halen devam ederse qt4 tam olarak kurulu değildir. Eski sürüm olduğu için de normaldir.

Bir de neden qt4? Normalde #include <QObject> şeklinde olur, son version için.

ogRc

Alıntı yapılan: Amenofis - 02 Kasım 2016 - 21:50:39
2. include'u sil. C tipi başlıkları sevmez Qt. Sorun halen devam ederse qt4 tam olarak kurulu değildir. Eski sürüm olduğu için de normaldir.

Bir de neden qt4? Normalde #include <QObject> şeklinde olur, son version için.

Hocam qt 7.0 i kurdum en son cikanı sectim kurarken ama include ederken #include <QObject> seklinde edemiyorun tanımıyor. Tekrar tekrar kurdum aynı sorunu yaşıyorum

ekremsenturk

Qt kurulumu nereye gerçekleşti? Muhtemelen KDE adında bir dizinde.

ogRc

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 03 Kasım 2016 - 10:07:39
Qt kurulumu nereye gerçekleşti? Muhtemelen KDE adında bir dizinde.

/opt/Qt klasörunde hocam ama tekrar bakacağım default klasörü değiştirmedim.

Amenofis

Geliştirme araçlarını dışarıdan indirip kurmak biraz sakat. Her linux dağıtımında başlık ve kütüphane dosyalarının yerleri aynı olmuyor. Mümkünse dağıtımın kendi paket yöneticisi ile kurmak en iyisi. 

qt5 diye aratınca şöyle bişeyler çıktı.
http://packages.ubuntu.com/search?keywords=qt5&searchon=names&suite=all§ion=all

qt5-default paketini kurarsan sorun kalmaz sanıyorum.

Limonata

Öncelikle son sürüm olan Qt 5.7'yi şu adresten indir: https://www.qt.io/download-open-source/.
Daha sonra chmod +x qt-unified-linux-x64-2.0.3-1-online.run ve ./qt-unified-linux-x64-2.0.3-1-online.run komutlarını uçbirimde tek tek çalıştır. Kurulumu gerçekleştir. Ardından Qt 5.7'yi kullanmaya başlayabilirsin.

Eğer hala daha aynı sorunu yaşıyorsan gcc.pro dosyasını aç ve QT += core ekli oduğuna emin ol.

freeman

QT kurulumunda hata var. Sebebini bilmiyorum hatta nasıl çözdüğümü de bilmiyorum ama kurulumda hata olduğunu söyleyebilirim.
En son Ubuntu 16.10 kurduğumda Yazılım Merkezi üzerinden kurmuştum. Sorunsuz kullanıyorum.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

if

@Amenofis'in yorumuna ek olarak eksik başlık dosyalarını yüklemeniz icap ettiğinde bu[1] bağlantının "Paket içeriklerinde ara" bölümünde eksik başlık dosyasının adını yazarak yaptığınız arama sonucu o başlık dosyasının hangi paket ya da paketlerde bulunduğunu bulabilirsiniz. qobjectdefs.h arandığında çıkan sonuç: http://packages.ubuntu.com/search?searchon=contents&keywords=qobjectdefs.h&mode=exactfilename&suite=yakkety&arch=any

Yukarıdaki önerileri deneyip denemediğiniz bilmiyorum. QT7 dediğiniz nedir? Nereden ve nasıl kurulum yaptınız?

Erdem

Bir de şöyle dene istersen  ;)

#ifndef SA_H
#define SA_H

#include <QMainWindow>

namespace Ui {
class sa;
}

class sa : public QMainWindow
{
    Q_OBJECT

public:
    explicit sa(QWidget *parent = 0);
    ~sa();

private:
    Ui::sa *ui;
};

#endif // SA_H

ogRc

Alıntı yapılan: if - 05 Kasım 2016 - 14:13:41
@Amenofis'in yorumuna ek olarak eksik başlık dosyalarını yüklemeniz icap ettiğinde bu[1] bağlantının "Paket içeriklerinde ara" bölümünde eksik başlık dosyasının adını yazarak yaptığınız arama sonucu o başlık dosyasının hangi paket ya da paketlerde bulunduğunu bulabilirsiniz. qobjectdefs.h arandığında çıkan sonuç: http://packages.ubuntu.com/search?searchon=contents&keywords=qobjectdefs.h&mode=exactfilename&suite=yakkety&arch=any

Yukarıdaki önerileri deneyip denemediğiniz bilmiyorum. QT7 dediğiniz nedir? Nereden ve nasıl kurulum yaptınız?

Qt 5.7 yazacağıma Qt 7 yazmışım :D

@Limonata nın dediği gibi kurdum 5.7 seçtiğim halde 4.1 gözüküyor...

Limonata

@ogRc oradaki 4.1.0 Qt Creator'ın yani tümleşik geliştirme ortamının (ide) sürümü. Herhangi bir sorun var mı?

ogRc

Alıntı yapılan: Limonata - 19 Kasım 2016 - 19:04:46
@ogRc oradaki 4.1.0 Qt Creator'ın yani tümleşik geliştirme ortamının (ide) sürümü. Herhangi bir sorun var mı?

hocam sanırım sorunu çözdüm. Sorun değil galiba çünkü ben ui da değil de siyah ekranda kodları denemeye çalışırken sınıf eklerken QObject özelliğini seçip ekliyormuşum.