Monster laptopa ubuntu kurulumu

Başlatan barkntuncer, 29 Ekim 2016 - 19:19:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barkntuncer

Merhaba arkadaşlar,

Forum daha demin katıldım ve pek bir bilgim yok nereye açmam gerektiğiyle ilgili bu konuyu. Bugun monsterdan bir laptop sipariş ettim. Belki bilirsiniz freedos geliyor laptop. Ben de dedimki ubuntu kurup yollayabilir misiniz ? aldığım cevapta ise

Ubuntu işletim sisteminde sürüceler kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır.

Ubuntu işletim sistemine destek vermediğimiz için internetten sorunu çözmeniz gerekecektir.

böyle bir şey deniyor. Nasıl bir sorun yaşayabilirim acaba ? İki işletim sistemi kurmak istiyorum eğer mümkünse. Bilgisayarın özelliklerini paylaşıyorum sizle:

Abra A7 V5.4.1 17.3" Gaming Laptop
Intel® Skylake Core™ i7-6700HQ 4C/8T; 6MB L3; 8GT/s; 2.6GHz > 3.5GHz; 45W; 14nm
Intel® HM170 Express Chipset
4GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX950M 128-Bit DX12
17.3" Full HD 1920x1080 Mat LED Ekran
16GB (2x8GB) DDR4L 1.2V 2133MHz SODIMM
240GB M.2 Sata SSD (Okuma: 540 MB/s - Yazma: 490 MB/s)
1TB Hitachi Travelstar 7K1000 HDD SATA-3 9.5mm 32MB 7200RPM
8x Super Multi DVD-RW / CD-RW Combo Sürücü
Beyaz Aydınlatmalı Klavye (Türkçe Q)
FreeDos (İşletim sistemi bulunmamaktadır)
Intel® Dual Band Wireless-AC 3165, 1x1 AC + BT M.2 2230

barkntuncer

Merhaba arkadaşlar,

Forum daha demin katıldım ve pek bir bilgim yok nereye açmam gerektiğiyle ilgili bu konuyu. Bugun monsterdan bir laptop sipariş ettim. Belki bilirsiniz freedos geliyor laptop. Ben de dedimki ubuntu kurup yollayabilir misiniz ? aldığım cevapta ise

Ubuntu işletim sisteminde sürüceler kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır.

Ubuntu işletim sistemine destek vermediğimiz için internetten sorunu çözmeniz gerekecektir.

böyle bir şey deniyor. Nasıl bir sorun yaşayabilirim acaba ? İki işletim sistemi kurmak istiyorum eğer mümkünse. Bilgisayarın özelliklerini paylaşıyorum sizle:

Abra A7 V5.4.1 17.3" Gaming Laptop
Intel® Skylake Core™ i7-6700HQ 4C/8T; 6MB L3; 8GT/s; 2.6GHz > 3.5GHz; 45W; 14nm
Intel® HM170 Express Chipset
4GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX950M 128-Bit DX12
17.3" Full HD 1920x1080 Mat LED Ekran
16GB (2x8GB) DDR4L 1.2V 2133MHz SODIMM
240GB M.2 Sata SSD (Okuma: 540 MB/s - Yazma: 490 MB/s)
1TB Hitachi Travelstar 7K1000 HDD SATA-3 9.5mm 32MB 7200RPM
8x Super Multi DVD-RW / CD-RW Combo Sürücü
Beyaz Aydınlatmalı Klavye (Türkçe Q)
FreeDos (İşletim sistemi bulunmamaktadır)
Intel® Dual Band Wireless-AC 3165, 1x1 AC + BT M.2 2230

FireSwords

Bir sorun yaşayacağını pek sanmıyorum. Bilgisayar eline geçince Canlı USB'den deneyebilirsin.

QuackWave

Nasıl bir sorun yaşayacağını ben de anlamadım.

naklov

Hangi işletim sistemini kurmak istiyorsan kurulum işlemleri için iso dosyalarını indirip usb veya dvd ye çekmen gerekiyor.

ubuntu kurulumu için : https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_Linux_kurulum_rehberi
Peşinden Gidecek Cesaretin Varsa Bütün Hayaller Gerçek Olabilir..

meda

Büyük ihtimal kuruluma gelmeden donmalar ya da kilitlenmeler oluyor. sistemi Gruba nomodeset ekleyerek aç.

Kurulumu tamamladıktan sonra Grub'a
intel_idle.max_cstate=1 acpi_osi=Linux acpi_osi='!Windows 2015' i915.enable_psr=1 i915.enable_dc=1 i915.enable_rc6=1 i915.enable_fbc=1 i915.modeset=1

Sürücü olarak Nvidia-Prime kur.

Biraz özet geçtim anlamadığın yer varsa yazabilirsin.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

barkntuncer

Alıntı yapılan: meda - 31 Ekim 2016 - 13:03:17
Büyük ihtimal kuruluma gelmeden donmalar ya da kilitlenmeler oluyor. sistemi Gruba nomodeset ekleyerek aç.

Kurulumu tamamladıktan sonra Grub'a
intel_idle.max_cstate=1 acpi=force acpi_osi=Linux acpi_osi='!Windows 2015' i915.enable_psr=1 i915.enable_dc=1 i915.enable_rc6=1 i915.enable_fbc=1 i915.modeset=1

Sürücü olarak Nvidia-Prime kur.

Biraz özet geçtim anlamadığın yer varsa yazabilirsin.

hocam şuan kurmaya çalışıyorum ancak ubuntu yazılı ekranda takılıp kalıyor 5 tane altındaki topçuk kırmızı oluyor öyle duruyor

if

@barkntuncer, aynı sorun için mükerrer konular açmayın.

Kuruluma bir müdahaleniz oldu mu? Direk kuruluma mı geçtiniz?

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=20662.msg563724#msg563724

TheMyth

Yeni bir konu açmak istemedim bu konu üzerinden sorsam konu sahibine sıkıntı olmaz umarım (:

Sanırım 6. kurulumum her boot esnasında aynı sorun yaşıyorum anladığım veya anlayamadığım kadarıyla bluetooth driver'ında sorun yaşıyor sevgili Ubuntu 16.04,, aşağıdaki resimde elimden geldiğince iki kuruluma ait boot etme çabalarını göstermeye çalıştım.

6.Nesil Skylake Intel® Core™ i7-6700HQ,
8GB (1x8GB) DDR4L 1.2V 2133MHz, 240GB SSD,
17.3" Full HD 1920x1080 Mat LED Ekran,
4GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX960M 128-Bit DX12,
2 Adet Disk Desteği (1x M.2 SATA + 1x HDD & SSD),
Intel® Dual Band Wireless-AC 8260, 2x2 AC + BT M.2 2230.

Boot Aşaması

[eklenti yönetici tarafından silindi]

012rev3

Çeşitli kaynaklarda 'kernel bug'u şeklinde geçiyor bu ve benzeri sorun.
Acizane tavsiyem farklı bir kernel sürümüyle deneme yapmanız. Olur mu olmaz mı bilemiyorum, vaktiniz varsa deneyebilirsiniz.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

if

@TheMyth, bilgisayarın marka ve modeli nedir?

Sh4oTT

Aynı pc bende de var olmuyor arkadas manjaro, arch, mint, hepsini denedim yuklenmıyor. Ubuntu 15.10 yuklenıyor onda da pc donuyor kılıtlenıyor kapatma tusuyla kapatabılıyorum sadece :/

plazma

4. nesil olanı var bende gerisi aynı donanım olarak ekran kartıda 960m Çalışan dağıtımlar Ubuntu 14.04 64 bit (Unity ve Xfce), 16.04 64bit (Unity ve Xfce), Manjaro JWM denediklerim bunlar sorunsuz kurup çalıştırdım bumblebee de de sorun çıkmadı farklı olarak anakart ve işlemci değişik sanırım skylake tan oluyor 4.4.0-18 ve üzeri çekirdekte sorun çıkmaması lazım bu gönderilere göre :

http://askubuntu.com/questions/752743/ubuntu-16-04-skylake-6th-generation-screen-flickering
https://askubuntu.com/questions/691216/no-version-of-ubuntu-can-be-installed-with-any-skylake-6th-generation-intel-proc/724309

nomoset ile kurmayı denediniz mi, birde windows yada başak bir işletim sistemi yok ise uefi yerine mbr kurulum denediniz mi?

TheMyth

@if
Abra A7 v6.5 hocam.
Teşekkürler cevap için.

hasanyılmaz

@barkntuncer

Sistem olarak tek işlemci farklı sanırım. Abra A7 V5.2 kişiselde kullanıyorum. Ubuntu 14.04, 16.04 ve Debian 8 (ekran kartı) sorunsuz çalışıyor.

if

@TheMyth, daha okunaklı bir görüntü elde etme imkânınız var mı? Overclock yaptınız mı? BIOS ya da UEFI ayarlarından değiştirdiğiniz oldu mu?

nouveau.modeset=0 çekirdek önyükleme seçeneğini kullanarak açabiliyor musunuz bilgisayarı? nvidia-drm.modeset=1 ve nmi_watchdog=0 seçeneği de kullanılabilir. Olmazsa chroot yapıp çekirdeği elle güncelleriz.

barkntuncer

Hocamlar merhaba uzun süredir yazamıyorum kusura bakmayın bilgisayarıma ubuntu 14 yukledım açıldı her şey güzeldi ancak update yapınca 16 ya yukarıda arkadaşımızın attığı nouveau hatasını ben de aldım onu düzeltmek için de kernel parametrelerine nouveau yu blackliste aldım acıldı sonra nvidiayı silmemi tavsiye ettiler ama benim kullanmam lazım nvidiayı tavsiyesi olan var mı acaba?

confickerbelasi

onu bunu bırakın Linux Mint 18 Sarah 64-bit kuruluyor mu? onlar ne kuruyor Linux dedikleri?

plazma

[mention=610671]@confickerbelasi[/mention] Tam olarak neyi soruyorsunuz ?
Alıntı yapılan: barkntuncer - 15 Kasım 2016 - 18:48:52
Hocamlar merhaba uzun süredir yazamıyorum kusura bakmayın bilgisayarıma ubuntu 14 yukledım açıldı her şey güzeldi ancak update yapınca 16 ya yukarıda arkadaşımızın attığı nouveau hatasını ben de aldım onu düzeltmek için de kernel parametrelerine nouveau yu blackliste aldım acıldı sonra nvidiayı silmemi tavsiye ettiler ama benim kullanmam lazım nvidiayı tavsiyesi olan var mı acaba?

Ubuntu 14.04 ten 16.04 demi güncelleme yaptınız ? Güncellemeyi ve diğer yaptığınız işlemleri adım adım anlatırsanız ona göre cevap gelecektir.

TheMyth

@if
Herhangi bir overclock işlemi yapmadım, biosdan da değişiklik yapmadım.

Aşağıda detaylı resim mevcut, bu arada nouveau.modeset=0 nvidia-drm.modeset=1 ve nmi_watchdog=0 seçenekleri grub üzerinden gireceğim komutlar değil mi ?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

meda

Daha önceki iletimde verdiğim grub çekirdek eklemelerini kurulum sonrası yapın. Sistemi nomodeset ekleyerek açın. Hatta nomodeset yanına acpi_osi=! ekleyebilirsiniz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

if

@ThMyth, onlar Grub ekranında yazacağınız komutlar değil, çekirdeğin işleyişine etki eden parametrelerdir. Bu[1] viki maddesinde bu parametreleri nasıl kullanacağınız anlatılmakta.

@barkntuncer, https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

[1] https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri

hekim

Üzerinden epey bir zaman geçmiş ama konu ile ilgili bir gelişme oldu mu?

Ben de Asus markalı i7-6700HQ ve GeForce GTX950M'li bilgisayarda aynı sorunu yaşıyorum. Sanırım sorun nVidia sürücülerinin uyumsuzluğu. Ubuntu 16.04.2 LTS ile kuruluşta veya live USB açılışında kilitlenme oluyor (ya siyah ekran ya Ubuntu yazısında). Grub'da nomodeset ayarı ile açılış/kuruluş yapabiliyorum ama o zaman da ekran düşük çözünürlükte (800x600 sanırım) kalıyor. Herhangi bir nVidia driver'ı yükleyince bu sefer "infinite login loop" denen soruna dönüyor. Ya da nouveau'da kalıp da nomodeset ayarını kaldırınca yine açılmıyor. Makineyi nVidia kartını kullanmak amacıyla aldığım için driver problemini çözmem gerekecek.

Bu akşam KDE'den farklı Linux versiyonları deneyeceğim. Linux Mint'in Xfce, Cinnamon'ını falan deneyeceğim. Ama konuyla ilgili bir noktaya varabilen olduysa beni ikinci bir gün harcamaktan kurtarabilir?

Düzenleme: Problem bir anda kendiliğinden çözülüverdi. Keşke sebebini anlayıp buradan paylaşabilseydim. Tek mantıklı ama uzak ihtimalli açıklama ben debelenirken bir şekilde driverların ya da driverlarla ilgili sorun çıkaran bir programın güncellenmiş olması.