Manjora kurulum sorunu

Başlatan byrmstf, 28 Ekim 2016 - 12:50:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

byrmstf

Manjoranin kurulumunu tamamladiktan sonra giris yaparken boyle bir hata aliyorum. Flash boot ile yuklemeyi yaptim rufus kullandim ekran kartim nvidia yardimlariniz icin simdiden tesekkurler https://yadi.sk/i/Cvlg7leOxiWNy

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lnxdev

Yükleme yaparken non-free seçeneğini kullanarak mı kurulum yaptınız ?

byrmstf

Yok hayir defult kismindan yaptim

ata1

rfuls arch tabanında her zaman hata veriyor farklı bir programlayazdırın

byrmstf

Benim pc de bi sikinti var ubuntuyu denedim flashi gormedi bile manjorada kurulumu yaptim tekrar girerken boyle bir hata verdi

ata1

Arkadaaşım manjaro arch tabanlıdır arch tabanında rfuls hata verir. Anlatamadım sanırım farklı bir yazdırma aracı kullan net ve açık anlatamıyormuyum.

lnxdev

dd kullanarak yazdırın herhangi bir sıkıntı yaşamassınız

ata1

Alıntı yapılan: lnxdev - 29 Ekim 2016 - 01:03:49
dd kullanarak yazdırın herhangi bir sıkıntı yaşamassınız

dd windows tarafında var mı ? linux kurulu olsa zaten mintstıck var aynı işi yapar.

lnxdev

Evet var. Hatta windowslu bir bilgisayarda eğer bu tarz izinleriniz yoksa bile yazdırma ve diskin üzerine yazma işlemlerini bile yapıyor. İlginç windows işte.

http://www.chrysocome.net/dd

ata1

o zaman nasıl yapıldığınla açıkla ki öğrenilsin mesela ben çok uzun süredir windows görmedim neyi var neyi yok bilmiyorum.
ayrıca nasıl yapıldığını anlatsan arkadaş da işlemi rahatça yapardı.

lnxdev

Öncelikle yaptığım işlem uzun süre önceydi yani her windowsta farklı çıktılar vereceği için site üzerinde yapılan anlatıma göre yapacağım.

DD programı indirme sayfası

Windows üzerinde dd kullanmak için yukarıda verdiğim linkteki downloads bölümünden dd-0.5.zip dosyasını indirmelisin. Dosyayı indirdikten sonra arşivden çıkarıyoruz ve komut istemcisini açıp indirdiğin dosyanın bulunduğu klasöre gitmen lazım. Örneğin dosyayı indirilenler klasörüne indirdin farz sayalım.

cd C:\Kullanıcılar\kullanıcı ismi\İndirilenler\dd-0.5
Şimdi ise bilgisayara bağlı diskleri ve usbleri görebilmek için --list komutunu kullanarak listeliyoruz.

dd --list

Şuanda windows kullanmadığım için kendimden örnek veremiyorum. Siteden alıtın yaparak şöyle bir liste geliyor karşımıza.
rawwrite dd for windows version 0.4beta1.Written by John Newbigin <jn@it.swin.edu.au>
This program is covered by the GPL.  See copying.txt for details
Win32 Available Volume Information
\\.\Volume{5cd94d2c-3251-11d9-9444-806d6172696f}\
  link to \\?\Device\HarddiskVolume1
  fixed media
  Mounted on \\.\c:

\\.\Volume{129b1243-3252-11d9-b167-806d6172696f}\
  link to \\?\Device\CdRom0
  CD-ROM
  Mounted on \\.\r:

\\.\Volume{129b1242-3252-11d9-b167-806d6172696f}\
  link to \\?\Device\Floppy0
  removable media
  Mounted on \\.\a:

\\.\Volume{e3429891-0eb9-11da-b18f-000d60dc98cd}\
  link to \\?\Device\Harddisk1\DP(1)0-0+3
  removable media
  Mounted on \\.\d:

NT Block Device Objects
\\?\Device\CdRom0
\\?\Device\Floppy0
\\?\Device\Harddisk0\Partition0
  link to \\?\Device\Harddisk0\DR0
  Fixed hard disk media. Block size = 512
\\?\Device\Harddisk0\Partition1
  link to \\?\Device\HarddiskVolume1
\\?\Device\Harddisk1\Partition0
  link to \\?\Device\Harddisk1\DR2
  Removable media other than floppy. Block size = 512
\\?\Device\Harddisk1\Partition1
  link to \\?\Device\Harddisk1\DP(1)0-0+3
  Removable media other than floppy. Block size = 512

Virtual devices
/dev/zero
/dev/random
Bu listede bağlı olduğu usbyi bulman lazım. Eğer bu sana karmaşık geliyorsa "Mounted on \\.\d:" ifadesi yazan yerler hangi harfe bağlandığını yazıyor yani bilgisiyarımı açıp kontrol etmen lazım. Eğer E: olarak bağlandıysa bu listeden "Mounted on\\.\e" ifadesini bulman lazım ve onun üstünde "removable media" yani çıkarılabilir disk yazıyor bu 2 ifadeyi görüyorsan bağlı olduğu usb nin yolunuda teyit etmiş olursun. Usb yi saptadıktan sonra yazdırmak istediğin dosyayının yolunu ve nereye yazılcağını dd ye söylediğin zaman işlem gerçekleştirilmiş oluyor. Örneğin:
dd if=yazdırmak istediğin iso nun yolu.iso of=yazdırmak istediğin diskin yolu bs=4M status=progress
status=progress ile yaptığı işlemleri görebilirsin. Kalıb yukardaki gibi gerçeğe vurursak bunu aşağıdaki gibi oluyor.(kullanıcı adını sadece varsayıyorum bu arada) Dediğim gibi of= kısmına usb nin yolunu yazman gerikiyor. Yukarıda E: ye bağlı olduğunu varsaydım.
dd if=C:\Kullanıcılar\ali\İndirilenler\manjaro.iso of=\\.\e: bs=4M status=progress
İşlem bu kadar geri kalanını dd hallediyor. Normalde linuxta dd ile yazdırdığında birde sync komutunu çalıştırman lazım. Windows için böyle bir şey kullandığımı hatırlamıyorum. Eğer yazdırma işlemi başarılı olup usb içeriği değişmemişse:
dd if=C:\Kullanıcılar\ali\İndirilenler\manjaro.iso of=\\.\e: bs=4M status=progress && sync
kullanmalısın. Eğer listede usbyi seçemediysen dd --list
komutunun çıktısını buraya aktarırsan usbyi bulmanda yardımcı olurum.

mhmtkrktr

İşinize karışmayayım ama resimde ki o ekrana bakarak usb nin yanlış yazıldığı sonucuna nasıl vardınız?
Sorun bu da olabilir ama önce Live olarak sisteme erişilse ve bir kaç kontrol sağlansa belki daha kolay sonuç alınamaz mı?

FireSwords

Benim bildiğim kadarıyla Rufus'ta dd ile yazdırma seçeneği var.