Linux'un masaüstü kullanım oranı %2'yi geçti

Başlatan hatas, 12 Temmuz 2016 - 21:48:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hatas

Linux, kullanım oranı bakımından masaüstü pazarı haricinde neredeyse hayatın her alanında ilk sırada kullanılıyor. Sunucularda, cep telefonlarında, araç içi sistemlerde. Büyük şirketler, Nasa, Avrupa Uzay Ajansı vs. hepsi Linux kullanıyor. Günümüzde herkes bir şekilde Linux kullanıyor ama farkında değil, bunun sebebi de masaüstü pazarındaki Windows ve Mac egemenliğini halen daha kıramamış olmasından kaynaklanıyor olmalı.

Linux'un masaüstü kullanım oranı konusunda farklı kaynakların verileri arasında ciddi farklar var. Örneğin w3schools %5,6 , w3counter %2,5 gösteriyor. Ancak gördüğüm kadarıyla en çok netmarketshare araştırması dikkate alınıyor. netmarketshare 'ın istatistiklerini senelerdir takip ediyorum. Burada Linux'un masaüstü kullanım oranı, senelerdir kabaca % 0,7 - % 1.2 aralığında seyrediyordu. Son yıllarda ciddi bir yükseliş gerçekleşti ve 2016 Temmuz ayı başında açıklanan verilere göre ilk kez %2 düzeyini aştı. Geçenlerde OmgUbuntu sitesinde de haberi yapıldı.

Mac OS X'in % 8 - 9 civarında olduğunu düşünürsek %2 gerçekten kayda değer büyüklükte bir rakam :)

bugra9

Özellikle artık oyunların linux tarafında çalışması windows'a olan bağımlılığı oldukça kırdı. Linux yüklü oyun konsollarının da çıkmasıyla bir kırılma olacağı kesin.

Ek olarak aşağıdaki bilgileri de yazayım. 2015 yılında satışı yapılan tüm cihazların içindeki işletim sistemi oranlarını karşılaştırırsak,
Windows: % 11.7
iOS/OSX: % 12.28
Linux: Net olarak bir rakam vermemişler ama sırf android'in payı %53 olduğunu düşünürsek oldukça yüksek olmalı. :)

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems

Steam haziran 2016 istatistiklerini de yazalım :)

Windows: %95.5
OSX: %3.6
Linux: %0.8

Kullanılan işletim sistemine göre donanım bilgileri
Bellek => Windows: 8 GB, Linux: 12 GB
İşlemci Hızı (Intel) => Windows: 2.3 Ghz, Linux: 3.7 Ghz
Ekran Kartı Belleği => Windows: 1 GB, Linux: 2 GB

Kaynak:
http://store.steampowered.com/hwsurvey?platform=linux
http://store.steampowered.com/hwsurvey?platform=pc
http://store.steampowered.com/hwsurvey?platform=combined

muro92q

Aslında linux windowsa göre oldukça iyi hem masaüstü olsun hem performans olsun
linux tek sorunu yapılan programlardan kazanç sağlanmaması ubuntu da android gibi reklam verme tarzı şeyler olsa geliştiriciler linux sistemlere yönelse windowun yüzüne bakılmaz

meda

Alıntı yapılan: muro92q - 15 Temmuz 2016 - 15:25:00
Aslında linux windowsa göre oldukça iyi hem masaüstü olsun hem performans olsun
linux tek sorunu yapılan programlardan kazanç sağlanmaması ubuntu da android gibi reklam verme tarzı şeyler olsa geliştiriciler linux sistemlere yönelse windowun yüzüne bakılmaz
Aynı düşüncedeyim. Ayrıca Windows 10 ücretsiz sürüm yükseltmeleri de olmasa baya kullanıcı Ubuntu, Mint gibi dağıtımlara geçerdi.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ahmet_matematikci

Microsoftta bu ofis oldugu muddetce uzun sure windows devam edecektir. Open ofice de librari ofice dr microsoft ofice gore bayagi ilkel. Simdi neye gore demeyin. En basit sayfayi yana cevir librari ofice de bulamadim.
Su acidan da bakilirsa acik kaynagin populer olmak gibi bir derdi yok. İs gorsen yeter
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

furyzer0

Alıntı Yap
Aynı düşüncedeyim. Ayrıca Windows 10 ücretsiz sürüm yükseltmeleri de olmasa baya kullanıcı Ubuntu, Mint gibi dağıtımlara geçerdi.  :)
Ben sanmıyorum öyle olacağını vista berbat olarak çıktı kimse geçmedi 8de güzeldi ama masaüstü kullanımı için bir iki şeye alışmak gerekiyordu millet 7ye geri döndü

if

Şunu unutmayın ki web üzerinde yapılan hiçbir ölçüm doğru değildir.

Minty

Bunun aslında Windows 8 ve 10'un kullanım alışkanlıklarıyla bir ilgisi yok. İnsanlar, sürüm yükseltmesiyle birlikte artık farklı bir şeyler denemek istiyorlar. Ama baktıklarında neredeyse hep aynı tasarım aynı ikonlar, değiştirilemeyen bir masaüstü. Bir zaman sonra insanlara dar geliyor ve Mac ve Linux dağıtımlarını denemeye karar veriyorlar.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

cokomoko

Ben de bir iki yazayım; evet windows öyle böyle doğru ama çoğu profesyonel programı da ona yapıyorlar oyunu geçiyorum, oyunla işim yok bir m.office, bir abbyy finereader, bir adobe acrobat pro. gnu/linux'da var mı? Yok. Şu anki durumum nedeniyle bunları kullanmak için win10 kurdum mecburen. Ha ama günlük işler için gnu/linux yeter size, önceden bana yettiği gibi.
İkinci olarak masaüstünü bilemem ama gnu/linux mobilde üstün ileriki yıllarda bu diğer alanlara da sıçrayacak belki o zaman kişisel bilgisayarda da üstün olacak. Kim bilir. 
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

Berkhan Berkdemir

Benim gibi mac, winfos ve linux üçlüsü arasıda takılan en az 1000-2000 kişi daha katılmıştır o ankete. O yüzden katılıyorum web de ki istatisklerin doğru olmasına.

Windows kullananların %90 gibi bir kısmı oyun+adobe gibi endüstriyel programlar+ms office+ ...

Ama şu da var. Sokağa çıksanız lnx mu winfos mu diye sorsanız %99.9 ile winfos olacaktır. O yüzden linux un son kullanıcı ile tam takır çalışması ancak 10-15 sene sonra olacak.

Python, SQL Developer
İyi günler
GitHub: @BerkhanBerkdemir
Eğer Linux hakkında güncel haber ve rehberler görmek istiyorsanız profilimde ki linke tıklayın.

furyzer0

Alıntı yapılan: ertancetin - 16 Ağustos 2016 - 11:55:20
Bunun aslında Windows 8 ve 10'un kullanım alışkanlıklarıyla bir ilgisi yok. İnsanlar, sürüm yükseltmesiyle birlikte artık farklı bir şeyler denemek istiyorlar. Ama baktıklarında neredeyse hep aynı tasarım aynı ikonlar, değiştirilemeyen bir masaüstü. Bir zaman sonra insanlara dar geliyor ve Mac ve Linux dağıtımlarını denemeye karar veriyorlar.
açıkçası ben tam tersini düşünüyorum microsoft windows 8 i 7 nin iyileştirilmiş hali olarak sunsaydı kullanıcılar daha çok beğenecekti çünkü insanların çoğu bu gibi şeylere kafa yormak istemiyor alıştığı gibi devam etmek istiyor. Halbu ki windows 8 7 den sonra çok farklı geldiği için 10 da tekrar eski sisteme döndüler yani hep aynı şeyleri zaten kullanıcılar istiyor microsoft ise yavaş yavaş bunu değiştirmeye uğraşıyor yoksa sadece windows7 nin performansını arttırsa kısa vadede çok daha iyi olur onun için.
Alıntı yapılan: cokomoko - 16 Ağustos 2016 - 12:48:59
Ben de bir iki yazayım; evet windows öyle böyle doğru ama çoğu profesyonel programı da ona yapıyorlar oyunu geçiyorum, oyunla işim yok bir m.office, bir abbyy finereader, bir adobe acrobat pro. gnu/linux'da var mı? Yok. Şu anki durumum nedeniyle bunları kullanmak için win10 kurdum mecburen. Ha ama günlük işler için gnu/linux yeter size, önceden bana yettiği gibi.
İkinci olarak masaüstünü bilemem ama gnu/linux mobilde üstün ileriki yıllarda bu diğer alanlara da sıçrayacak belki o zaman kişisel bilgisayarda da üstün olacak. Kim bilir.
linux mobilde nasıl üstün hocam? androidi ele alalım 4.4e kadar doğru düzgün çalışmıyordu bile. Sistemi düzgün tutmak için 6 ayda bir sıfırlamak zorunda kalmak ayrı dert idi. Zaten onu %65 pazar payına kavuşmasını sağlayan java ile uygulama yapılabilmesiydi android performans olarak enkötü durumdaydı şu an iyi ancak altyapısından dolayı ileride yine sorunlar olacaktır.Bu kadar iyi olsaydı google gömülü sistemler için tamamen sıfırdan yeni bir işletim sistemi geliştirmezdi değil mi?
http://www.theverge.com/2016/8/15/12480566/google-fuchsia-new-operating-system

cokomoko

Benim android için söylediklerim bugünden bakarak geleceğe yönelik bir saptamaydı. Geçmişinden bahsetmedim, ha gelecekte size göre kullanım oranı artmayabilir onu bilemem. Ben sadece öyle bir tahmin yaptım. Zaman ne gösterir bilemeyiz.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

furyzer0

Alıntı yapılan: cokomoko - 16 Ağustos 2016 - 21:29:26
Benim android için söylediklerim bugünden bakarak geleceğe yönelik bir saptamaydı. Geçmişinden bahsetmedim, ha gelecekte size göre kullanım oranı artmayabilir onu bilemem. Ben sadece öyle bir tahmin yaptım. Zaman ne gösterir bilemeyiz.
cok dogrusunuz kesinlikle bilemeyiz sadece demek istedigim linux aslinds cok potansiyele sahip ama kurumsal bir yapilasmaya gidilmedigi icin(ki linuxu linux yapan seyldrden biri de bu) ancak google gibi sirketler destek oldugu surece son kullanici acisindan bir basarisi olur. iot cihazlar icin google sifirdan isletim sistemi yapiyor cunku android nesenelerin interneti cihazlarina agir geliyormus. android zaten java sanal makinesi ile uygulamalari calistirdigi icin bu yeni platformda da rahatlikla calisacaktir tabi google boyle mi yapar bilinmez ama olursa linuxun mobili icin isler iyi olmaz

OnLive

Geçtiğimiz Temmuz ayı itibariyle dünya çapında Windows XP kullanım oranı %6.36. Biz ise hala Linux %2 olunca seviniyoruz.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms