Yeniden Grub kurulumu (windows GRUB`u sildi)

Başlatan ComputerScientist, 25 Ekim 2016 - 14:58:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ComputerScientist

Merhaba arkadaslar bilgisayarimda iki isletim sistemi yuklu . Birisi Windows digeri Ubuntu . Windowsa ufak bir guncelleme yapmam gerekti. Guncellemeden sonra ne windows acildi , ne de Ubuntu . Sonrasinda windowsa format attim actim ancak bu sefer de Ubuntuya ulasamiyorum kac gundur . Boot repair yaptim canli cd den olmadi . Forumdaki herseyi denedim . Sonunda yeni bir baslik acmaya karar verdim .Asagidaki ekran alintisinda sda4 olan yerde Ubuntu yukluydu . Lutfen yardimci olur musunuz Ubuntuda cok onemli projelerim var . :(

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ata1

ComputerScientist

ata1 , 4. Yöntemde bahsi geçen mount komutunu denedim . Ekran alıntısı yapmıştım ona bakarsanız komutun çalışmadığını görebilirsiniz .

ata1

sudo mount /dev/sda4 /mnt

herhangi bir çıktı vermiyor olacak zaten işleme devam edeceksiniz.

ComputerScientist

mount komutu şu şekilde bir sonuç döndürüyor : "disk yazma korumalıdır , read-only durumundadır"

morbidbald

pardon yanlış yere yazdım

ata1

Menüden gparted disk bölümlemeyi bulup  onun ile sda4 uzerin de sağ tıklayıp bayrakları yönet şeklinde olanın neler işaretli olduğunu söylermisiniz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ekim 2016 - 16:20:16

morbidbald kenddi konuna atman gerek burası farklı bir sorunu işlediğimizden karışıklık yaratacaaktır ve ayrıca yorumları okumanı söyledim çözüm yorumlarda var.

ComputerScientist

Gparted da sda4 e sağ tıklayıp manage flag deyince hiç bir check boxun tıklı olmadığını gördüm .

if

@ComputerScientist, Ubuntu'da iken sudo update-grub2 komutunu yürütüp çıktısını buraya geçer misiniz?

ComputerScientist

Ekran alıntısı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ekim 2016 - 23:28:30

Arkadaşlar ayrıca sda4 ün olduğu bölüme format atmak istediğmizde (kaldı ki hiç istemem , içinde bilgilerim var) orayı boş alan olarak gösteriyor . 471GB olan kısım yani Ubuntunun yüklü olduğu kısım silinmiş olabilir mi ? Ekte ekran alıntısını koydum .

[eklenti yönetici tarafından silindi]

bugra9

Ben ortada linux'un kurulu olduğu bölümü göremiyorum. sda4 uzatılmış bölüm gözüküyor ve önceden bu bölümün altında linux'un kurulu olduğu bölüm ile takas alanı vardı diye düşünüyorum. Takas alanı duruyor ama ortada diğer bölüm yok yani 1024208894 ile 1945411584 sektörleri arasında bir bölüm daha olmalıydı.

ata1

gördüğün gibi boşa alan diyor bir şekilde windows kurulum yapılırken içeriği uçurmuş olmalı geçmiş olsun diyelim.
sda4 boş alan

ComputerScientist

Arkadaşlar windows yüklerken linux kısmına dokunmadım ki , bu nasıl olabilir ?

bugra9

Alıntı YapWindowsa ufak bir guncelleme yapmam gerekti. Guncellemeden sonra ne windows acildi , ne de Ubuntu
Olay burada yatıyor. Bu yaptığın ufak güncelleme neydi? Linux üzerindeki yazılımlar nasıl tüm diske erişip işlem yapabiliyorsa aynı şekilde Windows üzerindeki yazılımlarda bunu yapabilir.

Bildiğim kadarıyla bu kayıp bölümü çok rahat şekilde eski haline getirebilirsin ama nasıl yapılacağını bilmiyorum. Biraz araştırabilirsin ya da bilenlerin yazmasını bekleyebilirsin.

if

TestDisk'le bölüm geri getirilebir düşük ihtimal. Disk biçimlendirilmiş, üzerine veriler yazılmış.