Oyun Server İçin Ubuntu Uygunmu

Başlatan parad0x, 25 Ekim 2016 - 11:13:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

parad0x

Öncelikle merhaba arkadaşlar,
ilk mesajımdan belli olduğu üzere forumda da linux sistemlerinde de yeniyim.
Bir süre önce oyun sunucusu işine girmeye karar verdim ama direkt olarak makina gönderip bodozlama atlamaktansa öncelikle sistemleri öğrenip tüm kurulumlarımı yapıp test edip daha sonra işi ticarete dökme niyetindeyim.
şuanlık ubuntu ile başladım ama aklımda da hep bir soru sürekli oyun hosting firmalarında red hat logolarını görüyorum ve dolayısıylada acaba yanlış işletim sistemi ile mi başladım diye düşünmeye başladım.
bu konularda daha uzun süredir ilgilenen arkadaşlar illaki vardır bana fikir verirseniz çok iyi olacaktır.
Ubuntu ile yoluma devam edeyim mi? yoksa red hat sistemine mi yöneleyim ?

Berkhan Berkdemir

Hoşgeldin Pix'i sevenler derneğine,

Şunu beliritmek isterim sunucu yönetimi ve bu yönetimi ticari anlamda geliştirme bir zanaatır ki bunu yapmak için deneyim ve altyapı olması gereklidir. Elbette internette bulacağın 3-4 script ile sende sunucu yönetebilirsin ki -sistem yöneticilerinin bir kısmı da öyle yapar- ama şunu belirtmem lazım; sunucu kurmak önemli olan kısım değil. Önemli olan Uptime denen zımbırtıyı maksimum sürede tutabilmek.

Ne tür bir oyun sunucusu kuracaksın bunu kimlere sunacaksın, hedefin ne, internet alt yapın ve elektrik alt yapın ne durumda. Bütün işi cloud da mı yapacaksın, dedicated bir sunucudan mı sunacaksın, redhat lisansı veya suse lisansı alman gerekiyor mu gibi sorularından önce ben kime / nasıl / nerede / ne sunacağım sorularına yanıt verebilmek gerek.

Soruna gelicek olarsam Redhat asnda hosting şirketleri logo olarak koyuyorlar ama CentOS ve RH nin projesi olan Fedora'yı kullanırlar. Yani olay logo dan ibaret (elbette bazı hosting şirketleri RH nin lisanslarını kiralamada destek vermede yardımcı olabiliyorlar) RH tercih edilmesin sebebi milenyumun başlangıcından beri (SuSE da sayabiliriz) sunucu sektöründe "tek" olmasını sağlayan güvenliği ve desteğidir. İstersen bir bak dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayarı listesine ne ile karşılacaksın..
GitHub: @BerkhanBerkdemir
Eğer Linux hakkında güncel haber ve rehberler görmek istiyorsanız profilimde ki linke tıklayın.