İşlemci Ne Kullanıyor? Bilgisayar Hareket Etmiyor

Başlatan warpalawas, 18 Ekim 2016 - 16:27:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FireSwords

LTS sürümleri sürekli güncelleme yapmak istemeyen kullanıcılar ve hassas işler için kullanılan bilgisayarlar için uzun süre destek verilen sürümler.

Skype için Franz'a bakabilirsin. Aklına gelebilecek her sohbet uygulaması destekleniyor.

Windows masaüstüne benzeyen Zorin OS var, Cinnamon masaüstü ortamı da Windows'u andırıyor.

warpalawas

@FireSwords,
şimdi baktım ve erinmedim saydım, https://tr.wikipedia.org/wiki/Linux_da%C4%9F%C4%B1t%C4%B1mlar%C4%B1
Debian - Debian tabanlı dağıtımlar 44
Knoppix - Knoppix tabanlı dağıtımlar 9
Ubuntu - Ubuntu tabanlı dağıtımlar 15
Gentoo - Gentoo tabanlı dağıtımlar 8
Fedora - Fedora tabanlı dağıtımlar 8
Red Hat Enterprise Linux - RedHat tabanlı dağıtımlar 6
Diğer RPM tabanlı dağıtımlar  26
Slackware - Slackware tabanlı dağıtımlar  14
SLAX - SLAX tabanlı dağıtımlar  3
Arch Linux - Arch Linux tabanlı dağıtımlar 24
Başka bir dağıtımı temel almamış olan dağıtımlar 44 adet

bu kadar Linux dağıtımı varmış. Sanırım her biri ayrı bir derde deva. Benim gibi acemiler bunlarla başa çıkamayız.

Neyse fazla kurcalamamak lazım. Neme lazım, yine bir sorun çıkarırız.

Peki bu cinnamonu nasıl yüklerim? O da LXDE gibi sorun çıkarmaz mı, o da bir eklenti değil mi? Yazılım merkezine baktım yoktu.

plazma

Zaten kararlı değil adı üzerinde alfa sürümü :) kararlısı çıkana kadar denemek kullanmak geri bildirim yapmak isteyenler alfa/beta sürümlerini kullanabilirler. Windows temeları var eğer görünüm olarak kullanmak istiyorsanız yada dağıtım önerisi verilmiş yukarıda tema içinse şu bağlantılara bakabilrsini:

http://www.noobslab.com/2015/09/do-you-like-windows-10-look-but-love.html
http://www.2daygeek.com/install-windows-10-theme-icon-theme-on-ubuntu-fedora-debian-centos-opensuse-mageia-arch-linux-mint/
http://www.noobslab.com/2015/09/do-you-like-windows-10-look-but-love.html

FireSwords

@plazma Bence şimdilik Linux üzerinde web sürümünü kullanmak daha mantıklı, Windows ve macOS sürümlerinden eksik bir yanı yok.

@warpalawas Cinnamon LXDE gibi başka bir masaüstü ortamı. Linux Mint'te yüklü geliyor. Bir de MATE adında bir kardeşi var, daha hafif. Linux Mint XFCE'e de bakabilirsin. O da Windows'u andırıyor kullanım olarak.

warpalawas

@FireSword,
dur gurban oluyum, Başıma iş açma! Bi de onunla uğraşmayalım. Bunu zor beceriyoruz.

Şu cinamon nedir, onu da LXDE gibi mi yükleyeceğim? Yüklersem şimdiki gibi sorun çıkarır mı?

warpalawas

kızmayın arkadaşlar, bir espri yaptık.
Gerçekten bilmiyorum, yükleyeyim mi bu cinamonu? Problem yaşar mıyım?

FireSwords

Alıntı yapılan: warpalawas - 22 Ekim 2016 - 19:48:18
kızmayın arkadaşlar, bir espri yaptık.
Gerçekten bilmiyorum, yükleyeyim mi bu cinamonu? Problem yaşar mıyım?
Niye kızalım ki.  :D

Eğer sistemin eskiyse(eski derken 1 gig RAM, Pentium 4 gibi eski bir işlemci falan) Cinnamon ağır gelebilir, çünkü Cinnamon GNOME 3 tabanlı bir masaüstü ortamı. Cinnamon esasen Linux Mint ekibi tarafından geliştiriliyor, Linux Mint'te kullanılması için tasarlanmış bir masaüstü ortamı. Ama ben Arch Linux'ta kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım. Sorun yaşayıp yaşamayacağın sistem yapılandırmana, kurulu paketlere ve daha pek çok etkene bağlı, kesin bir cevap vermem mümkün değil.

if

@warpalawas, tarayıcı üzerinde video seyrederken mi sıkıntı yaşıyorsunuz? Yoksa tek bir sekme açık olsa dahi sıkıntı var mı? Eklentileri kapatıp kullandığınız da sıkıntı var mı?

warpalawas

@FireSwords,
ben önceki sayfada bilgisayarın bilgilerini göndermiştim. Size zahmet olmazsa bi bakabilir misiniz? Orada ram 3 görünüyor demişti bir arkadaş. Diğer şeyleri pek bilmiyorum.
Programa gelince, önüme geleni yükledim diyebilirim.

FireSwords

Alıntı yapılan: warpalawas - 22 Ekim 2016 - 23:15:44
@FireSwords,
ben önceki sayfada bilgisayarın bilgilerini göndermiştim. Size zahmet olmazsa bi bakabilir misiniz? Orada ram 3 görünüyor demişti bir arkadaş. Diğer şeyleri pek bilmiyorum.
Programa gelince, önüme geleni yükledim diyebilirim.
3 GB yeterli olacaktır.

warpalawas

@if,

bir sekmede olsa bir kaç sekmede olsa yaşıyorum. Ama tabi ki bir kaç tane olunca daha çok yaşıyorum. 1. sayfada bununla ilgili istenen kod çıktılarını göndermiştim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ekim 2016 - 07:59:33

@FireSwords,
şu anda Cinnamon'u iş yerindeki Ubuntu 2016'ya kurdum. Deniyorum. Çok bi sıkıntı yok gibi, fena görünmüyor. Sizin gönderdiğiniz linkte 2016 ya yüklemeyi gösteriyordu. Benim evdeki bilgisayar 2014 Thar. Olmazsa onu da 2016 yapıp ondan sonra Cinnamonu yükleyeyim.

Teşekkürler. Ama konuyu kapatmıyorum. Biraz deneyip sorun çıkarsa yazmayı düşünüyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ekim 2016 - 11:36:34

bu cinnamon da pek hızlı değl, donmaya yok ama cursror bile benim klaveye hızıma yetişemeyior. Çok yavaş,  ya da bu sistemi de bir şey yavaşlatıyor.

warpalawas

Browserı değiştirdim. Bu da seamonkey sonuçları;

panda@panda-Lenovo-3000-N500:~$ ps axo pcpu,comm,pid,euser | sort -nr | head -n 10
20.2 seamonkey        2346 panda
5.2 Xorg             1298 root
0.4 teamviewerd      1322 root
0.4 pulseaudio       2139 panda
0.4 irq/46-iwlwifi    355 root
0.3 lxterminal       5062 panda
0.1 kworker/1:2      5033 root
0.1 kworker/0:1      4909 root
%CPU COMMAND           PID EUSER
0.0 zeitgeist-fts    2185 panda
panda@panda-Lenovo-3000-N500:~$

Bu normal mi? Resmin altındaki yeşil işlemci kullanım izeyicisine bakar mısınız?

bugra9

Chromium tarayıcısında, Menü -> Diğer Araçlar -> "Görev yöneticisi" yolunu izleyip açılan sayfadaki sonuçları aktarabilir misin. Belleği ve/veya işlemciyi meşgul eden şey neymiş bir görelim.

mhmtkrktr

Ramdisk oluşturmuş olabilir misin? Gerçi bunun için tarayıcıyı oraya yönlendirmiş olman gerekiyor ama fstab 'a da bakabilir miyiz?

cat /etc/fstab

warpalawas

@bugra9

@mhmtkrktr
panda@panda-Lenovo-3000-N500:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda7 during installation
UUID=4269f783-3c73-40a5-b604-f15351009517 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=5529233e-f23a-4141-bea5-156ff9c387a7 none            swap    sw              0       0

bu da hiç bir şey yapmadığım durum. Sadece cromiumu açtım.

warpalawas

gönderdiğim bu resim ve kod sonuçları size bir ipucu vermiyor mu?

mhmtkrktr

Tarayıcı üzerinde en yüksek kaynak nerede ne için kullanılıyor bulabilmek için birşeyler karaladım. Umarım faydası olur.
Betiği çalıştırınca en yüksek ram kaynağının kullanıldığı bölümü gösteren bir htop sayfası açılması gerekiyor. O sayfanın tam ekranda resmini paylaşabilirmisin?
Resim alma işlemi bitince sayfayı ctrl + c tuşuyla kapatırsan PID değerlerinin bulunduğu başka bir sayfa açılacak, onuda çıktı olarak aktarırsan ayrıntıları görmeye çalışalım.

#!/bin/bash

clear
chrox () {
rm /tmp/pıd 2>/dev/null
  for pd in `ps -a | awk '/chrom/{print $1}'` ; do
  clear
  echo -e "\v bilgiler alınıyor .."
  top -n1 -p $pd | grep "$USER" >>/tmp/pıd
  done
clear
mem=`cat /tmp/pıd | awk '{print $9}'`
sy=(`echo $mem`)
IFS=$'\n'
dgr=`echo "${sy[*]}" | sort -nr | head -n1`
pid=`cat /tmp/pıd | grep "$dgr"  | awk '{print $2}'`
  htop -p $pid
}
if [[ `ps -a | grep 'chrom'` != "" ]]; then
  chrox
cat /tmp/pıd
else
echo -e "\nchromium / chrome açık değil ! çalıştırıp tekrar deneyin..\v"
fi

matrax_41

@warpalawas, iki tane reklam engelleyici eklenti kullanıyorsun. Onlardan birini kullanman daha iyi olur.

warpalawas

@mhmtkrktr,

İstediğiniz resim,

istediğiniz pid değerleri sanırım bu,
panda@panda-Lenovo-3000-N500:~$ htop

panda@panda-Lenovo-3000-N500:~$ #!/bin/bash
panda@panda-Lenovo-3000-N500:~$ clear
panda@panda-Lenovo-3000-N500:~$ chrox () {
> rm /tmp/pıd 2>/dev/null
>   for pd in `ps -a | awk '/chrom/{print $1}'` ; do
>   clear
>   echo -e "\v bilgiler alınıyor .."
>   top -n1 -p $pd | grep "$USER" >>/tmp/pıd
>   done
> clear
> mem=`cat /tmp/pıd | awk '{print $9}'`
> sy=(`echo $mem`)
> IFS=$'\n'
> dgr=`echo "${sy[*]}" | sort -nr | head -n1`
> pid=`cat /tmp/pıd | grep "$dgr"  | awk '{print $2}'`
>   htop -p $pid
> }
panda@panda-Lenovo-3000-N500:~$ if [[ `ps -a | grep 'chrom'` != "" ]]; then
>   chrox
> cat /tmp/pıd
> else
> echo -e "\nchromium / chrome açık değil ! çalıştırıp tekrar deneyin..\v"
> fi

chromium / chrome açık değil ! çalıştırıp tekrar deneyin..

@matrax_41,

yazdıklarınızdan birisini kaldırdım.
ilk açılıştaki resmi

mhmtkrktr

Aslında şu şekilde bir sonuç alman gerekiyor.
http://i.hizliresim.com/5YbngA.png

Sen verdiğim betiğin her satırını tek tek uçbirime girmişsin. İçeriği çalışabilir bir dosya haline getirmen ve öyle çalıştırman gerekiyor.
touch ~/Masaüstü/betik.sh
chmod +x ~/Masaüstü/betik.sh
nano ~/Masaüstü/betik.sh
# açılan pencereye yukarda verdiğim içeriği yapıştır. F3 ile kaydet ve F2 ile çıkış yap.
# son olarak uçbirimde dosyayı çalıştırabilirsin.
~/Masaüstü/betik.sh

Resim alma işlemi bitince ctrl + c kombinasyonu ile çıkış yapar, oluşan içeriği kod etiketi olarak paylaşırsın.

warpalawas

@mhmtkrktr,
Alıntı YapSen verdiğim betiğin her satırını tek tek uçbirime girmişsin. İçeriği çalışabilir bir dosya haline getirmen ve öyle çalıştırman gerekiyor.
ne demek istediğinizi anlamadım. Kusura bakmayın, Linux'u ve bilgisayarı çok iyi bilmiyorum.

verdiğiniz komutu tek seferde kopyalayıp, tek seferde yapıştırdım. Çıkan görüntü aşağıdadır. Ayrıca burada iken Ctrl+C kombinasyonu sizin yazdığınız gibi çıkmadı. Çıkan sonuç aşağıdadır.

Ya da ben yapamadım. Özür dilerim.

mhmtkrktr

Rica ederim. Özür ne demek, hep birlikte öğreniyoruz işte :)

Bu verdiklerimi sırasıyla uçbirimde çalıştıracaksın. Bunlar masaüstüne betik.sh adında çalıştırılabilecek bir dosya oluşturacak. Bir nevi program diyebilirsin. Başına diyez yani bu (#) işaretleri koyduklarım komut değil. Onları girmene gerek yok. İçinde yazılanı yapman gereken bir yönerge.
İstersen nano ile başlayan komutu girme. Onun yerine ilk iki komutu uçbirimde çalıştırınca masaüstüne bir dosya oluşturacak. Bu dosyayı arayüzden açarsan metin editörü ile boş bir sayfa açılacaktır. İlk verdiğim içeriğin tamamını kopyala ve açılan boş belgenin içine yapıştır ve kaydet.
Son olarak en son komutu yani ~/Masaüstü/betik.sh komutunu uçbirimde çalıştır.

touch ~/Masaüstü/betik.sh
chmod +x ~/Masaüstü/betik.sh
nano ~/Masaüstü/betik.sh
# açılan pencereye yukarda verdiğim içeriği yapıştır. F3 ile kaydet ve F2 ile çıkış yap.
# son olarak uçbirimde dosyayı çalıştırabilirsin.
~/Masaüstü/betik.sh

Chrome sorununu çözemesek bile betik nasıl çalıştırılır öğrenmiş oluruz, buda bize kâr olur. :)

warpalawas

@mhmtkrktr,
ilginize çok teşekkür ederim.
sanırım yaptım.
panda@panda-Lenovo-3000-N500:~$ touch ~/Masaüstü/betik.sh
panda@panda-Lenovo-3000-N500:~$ touch ~/Masaüstü/betik.sh
panda@panda-Lenovo-3000-N500:~$ #!/bin/bash
panda@panda-Lenovo-3000-N500:~$ clear
panda@panda-Lenovo-3000-N500:~$ chrox () {
> rm /tmp/pıd 2>/dev/null
>   for pd in `ps -a | awk '/chrom/{print $1}'` ; do
>   clear
>   echo -e "\v bilgiler alınıyor .."
>   top -n1 -p $pd | grep "$USER" >>/tmp/pıd
>   done
> clear
> mem=`cat /tmp/pıd | awk '{print $9}'`
> sy=(`echo $mem`)
> IFS=$'\n'
> dgr=`echo "${sy[*]}" | sort -nr | head -n1`
> pid=`cat /tmp/pıd | grep "$dgr"  | awk '{print $2}'`
>   htop -p $pid
> }
panda@panda-Lenovo-3000-N500:~$ if [[ `ps -a | grep 'chrom'` != "" ]]; then
>   chrox
> cat /tmp/pıd
> else
> echo -e "\nchromium / chrome açık değil ! çalıştırıp tekrar deneyin..\v"
> fi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ekim 2016 - 07:10:07

@mhmtkrktr,
maalesef yapamadım. Masüstüne o dosya oluştu ama sizin gönderdiğiniz resimdeki gibi bir görüntü alamadım
Bir kaç kere yaptım. Sildim yaptım, sildim yaptım ama olmadı.

warpalawas

arkadaşlar iyi akşamlar,
sorunu çözemedim. 2016'ya yükselteme yapmak istiyorum. Bunu gelen uyarı vardı. istemedim gitti. Onu tekrar nasıl getiririm.