php pthreads kurulum sorunu

Başlatan spanker, 16 Ekim 2016 - 22:32:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spanker

merhaba arkadaşlar,

ubuntu 16 makinam var; php 7 yüklü. pthreads kurmak istiyorum fakat problemler çıkartıyor  :(

zts 'nin enable olması gerekiyormuş. Nasıl enable edebilirim zts'yi ? pthreads'i nasıl kurarım ? Yardımcı olabilir misiniz ?

if

@spanker, Ubuntu 16 ama hangi 16? 16.04 mü 16.10 mu? pthreads nedir? Var mıdır bir sitesi? Nasıl kurmaya çalışıyorsunuz?

spanker

ubuntu 16.04.1 kullanıyorum.

php verisonum ; 7.0.8

pthreads ise php için bir extension. php.net'te kurulum sayfası var, fakat linux için anlamadım. (Windows'a kuruyorum ancak linux kullanıcısı olmayı yeğlerim)

if

@spanker, şu an vaktim olmadığından sadece bağlantıyı geçiyorum. Pthreads desteği eklenmiş PHP7 varmış[1].

https://github.com/krakjoe/pthreads/issues/584#issuecomment-203789074

[1] https://launchpad.net/%7Eondrej/+archive/ubuntu/php-zts

spanker

Sağolun, yardımcı olmaya çalışıyorsunuz ama

php7.0-zts-dev kısmı yüklenirken hata veriyor :(

Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
php7.0-zts is already the newest version (7.0.5-4+donate.sury.org~xenial+1).
The following NEW packages will be installed:
  php7.0-zts-dev
0 upgraded, 1 newly installed, 0 to remove and 5 not upgraded.
Need to get 0 B/514 kB of archives.
After this operation, 4,808 kB of additional disk space will be used.
Do you want to continue? [Y/n] y
(Reading database ... 87085 files and directories currently installed.)
Preparing to unpack .../php7.0-zts-dev_7.0.5-4+donate.sury.org~xenial+1_amd64.deb ...
Unpacking php7.0-zts-dev (7.0.5-4+donate.sury.org~xenial+1) ...
dpkg: error processing archive /var/cache/apt/archives/php7.0-zts-dev_7.0.5-4+donate.sury.org~xenial+1_amd64.deb (--unpack):
trying to overwrite '/usr/lib/php/20151012/build/shtool', which is also in package php7.0-dev 7.0.8-0ubuntu0.16.04.3
dpkg-deb: error: subprocess paste was killed by signal (Broken pipe)
Errors were encountered while processing:
/var/cache/apt/archives/php7.0-zts-dev_7.0.5-4+donate.sury.org~xenial+1_amd64.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

valla anlamadım yani nasıl yapacağım bilmiyorum...

if

trying to overwrite '/usr/lib/php/20151012/build/shtool', which is also in package php7.0-dev 7.0.8-0ubuntu0.16.04.3

çakışma var.

sudo apt purge php7.0-dev

ile çözülmeli.

spanker

onu kaldırınca da phpize çalışmıyor :D

önce kaldır sonra yükle tekrar kullan yapıyorum bu sefer de "kame -j8" komutu hata veriyor.(  no target )

sanırım pthreads'in içindeki configure dosyasını çalıştıracağız; "./configure" şeklinde. Ama onda da hata alıyorum; php config bulunumadı diye hata alıyorum. Onu da php config dosyasının yolunu vererek yapınca da hata alıyorum :D

Ya intihar mı etsem acaba diye düşünmeye başladım :D

Droplet'i kaldırıp tekrar baştan mı kursam acaba :D

not: ilgilendiğiniz için teşekkür ederim gerçekten...

not2 : attığınız github linkinde anlatım yapan yorumun hemen altndaki yorum ( :D ) ini file ile alakalı ancak o noktaya henüz gelemedim :D

if

@spanker, depodan kurulan php7 paketini kaldırdınız mı?

dpkg -l | grep php
dpkg -l | grep -v ^ii

spanker

ön not: bir mail atmıştım sana dostum :)

valla birkaç işlem daha yapmıştım ama. şu an ki durum şöyle ;

dpkg -i | grep php

ii  dh-php                           0.10                              all          debhelper add-on to handle PHP PECL extensions
ii  libapache2-mod-php               1:7.0+35ubuntu6                   all          server-side, HTML-embedded scripting language (Apache 2 module) (default)
ii  libapache2-mod-php7.0            7.0.8-0ubuntu0.16.04.3            amd64        server-side, HTML-embedded scripting language (Apache 2 module)
ii  php-common                       1:35ubuntu6                       all          Common files for PHP packages
ii  php-pear                         1:1.10.1+submodules+notgz-6       all          PEAR Base System
ii  php-xml                          1:7.0+35ubuntu6                   all          DOM, SimpleXML, WDDX, XML, and XSL module for PHP [default]
ii  php7.0                           7.0.8-0ubuntu0.16.04.3            all          server-side, HTML-embedded scripting language (metapackage)
ii  php7.0-cli                       7.0.8-0ubuntu0.16.04.3            amd64        command-line interpreter for the PHP scripting language
ii  php7.0-common                    7.0.8-0ubuntu0.16.04.3            amd64        documentation, examples and common module for PHP
ii  php7.0-curl                      7.0.8-0ubuntu0.16.04.3            amd64        CURL module for PHP
ii  php7.0-fpm                       7.0.8-0ubuntu0.16.04.3            amd64        server-side, HTML-embedded scripting language (FPM-CGI binary)
ii  php7.0-json                      7.0.8-0ubuntu0.16.04.3            amd64        JSON module for PHP
ii  php7.0-mcrypt                    7.0.8-0ubuntu0.16.04.3            amd64        libmcrypt module for PHP
ii  php7.0-opcache                   7.0.8-0ubuntu0.16.04.3            amd64        Zend OpCache module for PHP
ii  php7.0-readline                  7.0.8-0ubuntu0.16.04.3            amd64        readline module for PHP
ii  php7.0-xml                       7.0.8-0ubuntu0.16.04.3            amd64        DOM, SimpleXML, WDDX, XML, and XSL module for PHP
ii  php7.0-zts                       7.0.5-4+donate.sury.org~xenial+1  all          server-side, HTML-embedded scripting language (metapackage)
ii  php7.0-zts-cli                   7.0.5-4+donate.sury.org~xenial+1  amd64        command-line interpreter for the PHP scripting language
ii  php7.0-zts-common                7.0.5-4+donate.sury.org~xenial+1  amd64        documentation, examples and common module for PHP
ii  php7.0-zts-fpm                   7.0.5-4+donate.sury.org~xenial+1  amd64        server-side, HTML-embedded scripting language (FPM-CGI binary)
ii  php7.0-zts-json                  7.0.5-4+donate.sury.org~xenial+1  amd64        JSON module for PHP
ii  php7.0-zts-opcache               7.0.5-4+donate.sury.org~xenial+1  amd64        Zend OpCache module for PHP
ii  php7.0-zts-readline              7.0.5-4+donate.sury.org~xenial+1  amd64        readline module for PHP
ii  pkg-php-tools                    1.32ubuntu2                       all          various packaging tools and scripts for PHP packages

dpkg -l | grep -v ^ii

Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
| Status=Not/Inst/Conf-files/Unpacked/halF-conf/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
|/ Err?=(none)/Reinst-required (Status,Err: uppercase=bad)
||/ Name                             Version                           Architecture Description
+++-================================-=================================-============-===============================================================================

if

Ön not: e-postaları okumaya zamanım olmadı:)

Şu an hem depodan kurulmuş olan php7 paketleri (php7.0, php7.0-cli, php7.0-common, php7.0-curl, php7.0-fpm, php7.0-json, php7.0-mcrypt, php7.0-opcache, php7.0-readline, php7.0-xml) hem de PPA'dan kurduğumuz php7-zts paketleri (php7.0-zts, php7.0-zts-cli, php7.0-zts-common, php7.0-zts-fpm, php7.0-zts-json, php7.0-zts-opcache, php7.0-zts-readline) bulunuyor. depodan kuruluna paketlerden PPA'dan kurulanlarla aynı işleve sahip olanları kaldırmak gerekecektir. Misal php7.0 ve php7.0-zts aynı işleve sahip.

PHP7-zts kurulumundan sonra ne yapacaksınız? Bu "kame -j8" komutu ne için?

spanker

kame :D make yazayım derken literatüre yeni bir şey katmışım :)

acaba ben şimdi php'ye ait her şeyi kaldırıp tekrardan mı kursam ?

tabi kurarken zts denilen şeyi enable olarak kurmam gerekicek; çünkü pthread kurmak için gerekli olan zts'nin enable olması.

not: valla pthreads hızımı 10 katına çıkarmasa bu kadar uğraşmam yani :)

if

@spanker, her şeyi kaldırmanıza gerek yok. Sadece zts uzantılıyla aynı işlece sahip paketleri kaldırın.

spanker

php'ye ait ne varsa kaldırdım. aşaıdaki linkte bulunan adımları teker teker uyguladım. hala çeşitli hatalar alıyorum. sanırım biraz linux eğitim seti falan bitirmem gerekicek :)

https://www.linkedin.com/pulse/how-install-pthreads-php-sanjog-kumar-dash

ya şu php'nin son versiyonlarında pthreads'i hazır halde yapmıyorlar; insanı çileden çıkarıyorlar...

hocam teşekkürler bu arada :) ara sıra rahatsız ederim artık :P

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ekim 2016 - 00:05:30

son kez denedim, php'nin sitesindeki adımları ilerleyerek.

1) Php ve pthreads 'i indirdim. (tar.gz formatında)
2) php ve pthreads 'i uncompress ettim. (tar.gz'den çıkardım yani)
3) pthreads 'i , php/ext 'in içine attım.
4) "./buildconf --force" ile php'yi tekrardan yapılandırdım.
5) "./configure --enable-debug --enable-maintainer-zts --enable-pthreads --prefix=/usr --with-config-file-path=/etc" ile gerekli izinleri vererek rekonfigure ettim.
6) "make && make install" ile php'yi kurdum.
7) "cp php.ini-development /etc/php.ini" ile php 'nin ayar dosyasını etc'ye attık.
8) "Include_path = "/usr/local/lib/php" " ile yolu belirledik.
9) "php -m" ile pthreads'in yüklü olup olmadığını görebiliriz.
10) peki var mı ? tabi ki yok !!!
11) pthreads yoksa "echo "extension=pthreads.so" >> /etc/php.ini" ile manuel ekleme yapalım !
12) peki şimdi görüntüleyip bakalım. var mı ? yok !!!
13) God damn it (if there is a god)

Umarım yüklemek isteyen başarılı olur :)

if

Pthreads yüklemek için:

sudo apt-get install git
git clone https://github.com/krakjoe/pthreads.git
cd pthreads
phpize
make -j8
sudo make install
sudo mkdir -p /etc/php/7.0-zts/conf.d/
echo "extension=pthreads.so" > /etc/php/7.0-zts/conf.d/pthreads.ini

spanker

"make -j8" adımını uygulayınca "make: *** No targets specified and no makefile found.  Stop." hatasını alıyorum hocam.

if

1.
sudo apt build-dep php7.0-dev
sudo apt install devscripts
apt source php7.0-dev

2.

cd php7.0-7.0.8/
gedit debian/rules

COMMON_CONFIG := satırını bulup --enable-maintainer-zts ve --with-tsrm-pthreads seçeneklerini ekleyin.

3. Paketin sürüm numarasını değiştirip yaptığınız değişiklik için açıklama girin.

dch -i

Örnek:

php7.0 (7.0.8-3ubuntu4) UNRELEASED; urgency=medium

* Rebuild with ZTS support

-- if <if@ubuntu-tr.net>  Sat, 22 Oct 2016 00:33:07 +0300

4.
DEB_BUILD_OPTIONS=nocheck debuild

komutu ile derleyin.

5.
cd ..
ls *deb

paketleri dpkg ile kurabilirsiniz.