[Çözüldü] Tuş basmyor yardm

Başlatan oguzbey, 16 Ekim 2016 - 17:31:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oguzbey

Merhaba arkadaşlar dün gnome 3.22 güncelleştrmesn yaptm. Fakat baz sorunlar le karş karşyaym. " i ve I " tuşlar basmamakta klavyede. Yardm edn lütfen.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2016 - 17:32:59

uname -a

Linux arch 4.7.6-1-ARCH #1 SMP PREEMPT Fri Sep 30 19:28:42 CEST 2016 x86_64 GNU/Linux

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2016 - 17:34:02

Kernel hatasda olablr. Hç br şeklde kullanamyorum. Ancak kopyalarsam kullanablyorum. Google'dan falan kopyalar oldum harf.

bugra9

Merhaba, eğer klavyedeki "ı" tuşuna basınca "i" harfini basıyorsa klavye şablonu Türkçe değil de İngilizce olmuş olabilir. Ayarlardan bu şablonu değiştirebilirsin.

oguzbey

Merhaba her 2 harf de basmyor. Yan basnca br sey yazmyor. klavyem trq şuanda. Ve test ettm sadece bu 2' s basmyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2016 - 17:40:26

Sanal maknada wndowsda denedm her şey yolunda belk br yarar dokunur dye soylemek stedm

ata1

klavyende qtr ve devamında yazan vardır arch mı kullanıyorsun

oguzbey

Alıntı yapılan: ata1 - 16 Ekim 2016 - 17:46:41
klavyende qtr ve devamında yazan vardır arch mı kullanıyorsun

Evet arch kullanyorum. Dedğn anlamadm. Basmyor ste :D

ata1

dil ayarlarında q tr ve devamında yazı yazıyor şimdi hatırlamıyorum birde q tr sade olan var iki çeşit  sen sadece tr olanı seçmelisin diğeri latın harfler gibi * bir şey için

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2016 - 17:55:12

olması gereken bu altta turkçe q  dan başka ne varsa kaldır
sorun devam ediyorsa da şunu uygula

/etc/X11/xorg.conf.d/10-keymap.conf
Karşımıza çıkacak boş ekrana
Section "InputClass"
    Identifier         "Keyboard Defaults"
    MatchIsKeyboard    "yes"
    Option             "XkbLayout" "tr"
EndSection

sonrasında sistemi yeniden başlat

oguzbey

Bak klavye i harfne bastgm alglyor. Ayn sey  cnde gecerl. Ama yaz olarak basmyor.

ata1

verdiğim işlemi dendin mi ?

/etc/X11/xorg.conf.d/10-evdev.conf
eklenir yada yukarda verdiğim işlem aynı işi yapar
Option "XkbLayout" "tr"

oguzbey

Alıntı yapılan: ata1 - 16 Ekim 2016 - 18:39:02
verdiğim işlemi dendin mi ?

[oguzbey@arch ~]$ cat /etc/X11/xorg.conf.d/10-keymap.conf
Section "InputClass"
    Identifier         "Keyboard Defaults"
    MatchIsKeyboard    "yes"
    Option             "XkbLayout" "tr"
EndSection
[oguzbey@arch ~]$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2016 - 18:40:40

Zaten yaplyd. Alt GR tusumda calşmyormuş. Şmd farkettm.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2016 - 18:43:36

Süslü parantez ble yapamyorum :( kernelden kaynakl olablr m ?

ata1

oguzbey

Alıntı yapılan: ata1 - 16 Ekim 2016 - 18:44:10
sudo locale-gen

[oguzbey@arch ~]$ sudo locale-gen
[sudo] password for oguzbey:
Generating locales...
  tr_TR.UTF-8... done
  tr_TR.ISO-8859-9... done
Generation complete.
[oguzbey@arch ~]$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2016 - 18:53:43

Sorun hala devam etmekte malesef :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2016 - 19:03:18

gnome-sesson basmadan evvel syah ekranda calsmayan harf calsyor. Ama gnome-sesson calsnca calsmamaya baslyor.

ata1

daha önce bu forumda ben yaşadım ve gene kendi çabamla çözdüğüm konu vardı bulamadım ve çözümüde hatırlayamadım şuanda  :))

şunu deneyelim bir
sudo nano /etc/locale.gen
bu satırların başından  # kaldır istersen en alta yapıştır bunları hangisi sence uygun ise
tr_TR ISO-8859-9
tr_TR.UTF-8 UTF-8
en_US.UTF-8 UTF-8
en_US ISO-8859-1
tr_CY.UTF-8 UTF-8
tr_CY ISO-8859-9

ardından root olarak

locale-gen

dil seçimini işleyelim
root olara komut verilecek
echo LANG=tr_TR.UTF-8 > /etc/locale.conf

sistemi yeniden baaşlat

oguzbey

Alıntı yapılan: ata1 - 16 Ekim 2016 - 19:08:14
daha önce bu forumda ben yaşadım ve gene kendi çabamla çözdüğüm konu vardı bulamadım ve çözümüde hatırlayamadım şuanda  :))

şunu deneyelim bir
sudo nano /etc/locale.gen
bu satırların başından  # kaldır istersen en alta yapıştır bunları hangisi sence uygun ise
tr_TR ISO-8859-9
tr_TR.UTF-8 UTF-8
en_US.UTF-8 UTF-8
en_US ISO-8859-1
tr_CY.UTF-8 UTF-8
tr_CY ISO-8859-9

ardından root olarak

locale-gen

dil seçimini işleyelim
root olara komut verilecek
echo LANG=tr_TR.UTF-8 > /etc/locale.conf

sistemi yeniden baaşlat

[oguzbey@arch ~]$ sudo nano /etc/locale.gen
[sudo] password for oguzbey:
[oguzbey@arch ~]$ su
Parola:
[root@arch oguzbey]# locale-gen
Generating locales...
  en_US.UTF-8... done
  en_US.ISO-8859-1... done
  tr_CY.UTF-8... done
  tr_CY.ISO-8859-9... done
  tr_TR.UTF-8... done
  tr_TR.ISO-8859-9... done
Generation complete.
[root@arch oguzbey]# echo LANG=tr_TR.UTF-8 > /etc/locale.conf
[root@arch oguzbey]#

Now Ay'll restart the system. :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2016 - 19:26:15

Malesef duzelmed. Dedgm gb bu sorun GNOME le alakal. gnome-session başlamadan evvel harf çalşyor. Daha sonra gnome-session başlaynca çalşmyor. :( Sstem doğru lakn gnome yanlş. ALT-GR tuşu da çalşmyor.

ata1

hatırlayamadım çok uzun zamandır gnome kullanmıyorum yaşadığım bir sorundu ama çözümü malesef hatırlamadım.
diğer acherlerden hatırlayan olur sanırım arkadaşlarım yardımcı olacaktır sana @mhmtkrktr  gnome kullanır bilme olasılığı yuksektir.

oguzbey

Arkadaşlar sorunumu çözdüm :D Yardım eden herkese çok teşekkür ederim. Sorunumu çözdüğüm adres : https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1661567

WaylandEnable=false eklemem gerekiyormuş ki bu yorum satırı olarak duruyormuş orada.

[oguzbey@arch ~]$ cat /etc/gdm/custom.conf
# GDM configuration storage

[daemon]
# Uncoment the line below to force the login screen to use Xorg
WaylandEnable=false

[security]

[xdmcp]

[chooser]

[debug]
# Uncomment the line below to turn on debugging
#Enable=true

Wayland kısa yolları karıştırdığı gibi aynı zamanda sanırım klavyeye de etki ediyor.  [ÇÖZÜLDÜ]

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2016 - 20:29:08

Ek olarak şunu da söylüyeyim. Gnome menüsündeki fare takılması da çözüldü. 3.22 ile nereden estiyse Waylandı aktif etmek.

ata1