eos tan manjaroya geçmek istiyorum

Başlatan süvari, 14 Ekim 2016 - 11:48:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

süvari

canlar netbookum var emachines in fazla iyi bişideğil eos yüklüydü biraz kurcaladım sıkıntılar oldu kasmya başladı bir arkadaşım manjaroyu yükle dedi linux için usb driverı yapamadım rufusu denedim windows için galiba boot ta başlatamadım görmüyo flaşı
yardımedin lütfen

snorlax

Alıntı yapılan: süvari - 14 Ekim 2016 - 11:48:35
canlar netbookum var emachines in fazla iyi bişideğil eos yüklüydü biraz kurcaladım sıkıntılar oldu kasmya başladı bir arkadaşım manjaroyu yükle dedi linux için usb driverı yapamadım rufusu denedim windows için galiba boot ta başlatamadım görmüyo flaşı
yardımedin lütfen

Manjaro Lİnux kalıbını indrin öncelikle: https://sourceforge.net/projects/manjaro-tr/files/red-white/14-Haziran-2016/

Bu adresten sisteminize uygun olanı indirin ve daha sonra Terminal'i açarak:

1-> Flas Belleğin bağlı olduğu konumu bilelim..

sudo fdisk -l

Buraya bakarak flash belleğin konumunu(/dev/sdb, /dev/sdc, vs.) biliniz..

2-> Flash belleği biçimlendirin:

sudo mkfs.ext4 /dev/sdX

X yerine sizin usbnizin bağlı olduğu konum yazılacak...

3-> Kalıbı flash bellek üzerine yazdıralım..

sudo dd if=manjaro_kalıbının_Tam_adı.iso of=/dev/sdX bs=4M

İşlem bittiğinde tek yapmanız gerek flash diski boot etmek ve kuruluma geçmek.. Kolay gelsin.
ŞɑƑɑƘ ƝЄ ƘɑƊɑƦ ȤЄƝƓƖƝ ƠԼƲƦƧɑ ƠԼƧƲƝ, ƁƖƦ ƓƲ̈Ɲ ƑɑƘƖƦԼЄşMЄƳЄ MɑӇƘƲMƊƲƦ.

ata1

isonun bulunduğu konumda son komutu kullanması gerektiğini belirtki indirilenler klasörundeki ısoyu ev konumunda yazdırmayı deneyip hata almasın  :))

snorlax

Alıntı yapılan: ata1 - 14 Ekim 2016 - 18:50:23
isonun bulunduğu konumda son komutu kullanması gerektiğini belirtki indirilenler klasörundeki ısoyu ev konumunda yazdırmayı deneyip hata almasın  :))

;D Komutlarla kullanım;

cd /home/kullanici_adi/Downloads

Daha sonra son komut kullanılabilir..  ;D

ata1

Ya masa üzerine indirmiş ise o zamanda bu komut işlevsiz kalacak kısaca isonun bulunduğu alanda termınal açıp işlem yapacağını belirtmeni söyledim ki kullanıcı nereye isoyu indirdiğinden emin olamayacağımız için

snorlax

Alıntı yapılan: ata1 - 14 Ekim 2016 - 18:55:39
Ya masa üzerine indirmiş ise o zamanda bu komut işlevsiz kalacak kısaca isonun bulunduğu alanda termınal açıp işlem yapacağını belirtmeni söyledim ki kullanıcı nereye isoyu indirdiğinden emin olamayacağımız için

Haklısınız hocam orasını düşünedim :) Genelde İndirilenler klasörüne iner de..

süvari

öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum konuyu açtıktan sonra bi arkadaş rufus ile  usb ye dd şeklinde  yazdım manjaro fxce 64 biti yazdırdım ve yüklemeye başaldım disk parçalamya gelince sil dedim ( elle parçalamadım yani )sonra %90 da bootloader hatası verdi kapadım (yani eos gitti ) sonra bidaha deneyim dedim (bu sefer elle yapılandırdım ) olmadı gene boot hatası verdi. internetten çözüme baktım adımlar iyi gidiyoduhttp://archtr.org/forum/viewtopic.php?t=693 pacman komtuna gelince kaldı yardım edin lütfen

snorlax

Manjaro kuruldu mu peki? GRUB onarımı yapıyorsanız aldığınız hatayı buraya geçer misiniz?

ata1

kurulum tamamlandı mı ? grub onarımı denıyorsunuz hata verdi diyorsunuz. Grub onarımı gerekiyorsa burada detaylı anlatım var.
ama kurulum tamamlanmadıysa işe yaramayacaktır diye düşünüyorum.
https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Grub_Onar%C4%B1m_Kurtarma_ve_%C3%96ny%C3%BCkleme

süvari

galiba yüklendi ama sıkıntılı gibi tekrar dan yüklemek için başlayınca önceki bellek düzenlemelerinde yüklü gözüküyo zaten %95 civarında verdi hatayı filesystem de fkastan baktığımda yüklü duruyo

snorlax

Alıntı yapılan: süvari - 14 Ekim 2016 - 22:05:11
galiba yüklendi ama sıkıntılı gibi tekrar dan yüklemek için başlayınca önceki bellek düzenlemelerinde yüklü gözüküyo zaten %95 civarında verdi hatayı filesystem de fkastan baktığımda yüklü duruyo

Tekrar kurulum yapmayı deneyebilirsiniz unpackfs işleminde hata vermemesi gerekir zaten yarım yamalak bir sistem olur o zaman :)

süvari

disk parçalama bölümünde ne yapacağım

snorlax

Alıntı yapılan: süvari - 14 Ekim 2016 - 22:07:36
disk parçalama bölümünde ne yapacağım

Elle bölümleme yapabilirsin... Diski 3'e bölürsün biri kök dizin diğeri swap(takas alanı) diğeri ise gerektiğinde kullanmak üzere ayrı bir disk bölümü olur..

süvari

yani yeni yüklüyormüş gibi yapacağım peki usb ye yazdığom iso dosyanısından kaynaklanabilir mi yarım yarım indi

snorlax

Alıntı yapılan: süvari - 14 Ekim 2016 - 22:12:32
yani yeni yüklüyormüş gibi yapacağım peki usb ye yazdığom iso dosyanısından kaynaklanabilir mi yarım yarım indi

Nasıl yani yarım indir :)) Eksik iso kalıbı mutlaka çalıştırıldığında yada kurulum esnasında hata verir..

süvari

hata zaten yükleme sırasında geliyo flash üzerinden boota başlatıyorum yüklemenin %95 inde sıkıtı çıkyo  :)

snorlax

Alıntı yapılan: süvari - 14 Ekim 2016 - 22:19:45
hata zaten yükleme sırasında *geliyor flash üzerinden boota başlatıyorum yüklemenin %95 inde sıkıtı çıkyo  :)

Kalıbı tekrar yüklemekte fayda olabilir.. Aslında hata çıktısını görmeden yapılabilecek başka bir yorum da şimdilik :)

süvari

tekrardan yükleme yapacağım şimdi hata kodunj atarım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Ekim 2016 - 22:51:43

sıkıntı bootloader sırasında kalıyo

ata1

manjaro flash ile başlat masa üzerine düş ve terminal açıp şu adımları izle
su
pacman -Syy
mount /dev/sdaX /mnt
x olan kısıma manjaro nereye hangi diske kuruldu ise onu yazıyorsun

cd /mnt
mount -t proc proc /mnt/proc
mount -t sysfs sys /mnt/sys
mount -o bind /dev /mnt/dev
mount -t devpts pts /mnt/dev/pts/
chroot /mnt

grub-install /dev/sda
grub-install --recheck /dev/sda
update-grub

bu anlatımda boot kısmı oluşturmadığını varsayarak anlattım

süvari

pacman uygulama galiba yorumda verilen *bağlantıda pacma ve mtools yükleyin diyo mtolls la iş yom galiba  bide benim oes silindi sıfır bilgisayar

ata1

Yazdığından tek kelime anlamadım cevaplayamayacağım  :)) ben bağlanıtı anlamam komutları verdim grubu kurman için

süvari

ata1

bir kaç kere tekrarla ve çıktıyı buraya geç ki bende göreyim

süvari

fsutil

internete bağlı olduğuna emin misin @süvari ?