[Çözüldü] Ubuntu'dan Windows geçemiyorum.

Başlatan mrclutchh, 13 Ekim 2016 - 22:41:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mrclutchh

Merhabalar.
Kendimi ubuntu için hazır hissettim merak ettiğim için fakat hazır değilmişim. Win dönmek istediğimde format ekranındaki ön yükleme tamamlanıyor ilk resetten sonra boot ekranında kalıyor PC şuan bunu Ubuntu livedan yazıyorum yardımınızı bekliyorum.

snorlax

Alıntı yapılan: mrclutchh - 13 Ekim 2016 - 22:41:40
Merhabalar.
Kendimi ubuntu için hazır hissettim merak ettiğim için fakat hazır değilmişim. Win dönmek istediğimde format ekranındaki ön yükleme tamamlanıyor ilk resetten sonra boot ekranında kalıyor PC şuan bunu Ubuntu livedan yazıyorum yardımınızı bekliyorum.

Kurulumu nasıl yaptınız? Bilgisayarda GRUB kurulu mu?
ŞɑƑɑƘ ƝЄ ƘɑƊɑƦ ȤЄƝƓƖƝ ƠԼƲƦƧɑ ƠԼƧƲƝ, ƁƖƦ ƓƲ̈Ɲ ƑɑƘƖƦԼЄşMЄƳЄ MɑӇƘƲMƊƲƦ.

mrclutchh

Alıntı yapılan: snorlax - 13 Ekim 2016 - 23:00:41
Alıntı yapılan: mrclutchh - 13 Ekim 2016 - 22:41:40
Merhabalar.

Kurulumu nasıl yaptınız? Bilgisayarda GRUB kurulu mu?

Merhaba,
Yaptığım adımları direkt anlatayım size çok fazla teknik detay bilgim yok.
Ubuntu indirip UUI ile Flash belleğe yazdım.
Boot edip Windows diskimi silidm ikiye bölünmüştü. C ve D olarak D yedekti C ise Windows'un kurulu olduğu yer.
Sonra Ext4 alanı oluşturdum ve 2048 MB Ram ile orantılı swap alanı oluşturdum.
Her şey güzeldi fakat bilgisayarımı yorduğunu farkettim ve hazır olmadığımı hissettim.
Geri dönmek istedim yıllardır kullandığım XP CD mi taktım.
Önyükleme yaptım hani disk ayırma vs var ya oraya geldim bölemedi. Ardından live disk ile ubuntuyu ntfs olarak biçimlendirdim.
Tekrar *önyükleme yaptım diski oluşturdum kur dosyalarını yükledi ardından ilk reseti attı.
Son kurulum aşamasını beklerken boot ekranında kaldı siyah ekranda çizgi gelip gidiyor.
Ubuntu yüklediğim de ise açılıyor. Win yüklediğim de *önyükleme yapamıyorum.

snorlax

Anladığım kadarıyla Windows kurulu disk bölümüne Ubuntu yu kurdunuz ve şimdi de Windows kurmaya çalışıyorsunuz? Peki şuan da bilgisayarda herhangi bir işletim sistemi yüklü mü?

mrclutchh

Alıntı yapılan: snorlax - 13 Ekim 2016 - 23:13:47
Anladığım kadarıyla Windows kurulu disk bölümüne Ubuntu yu kurdunuz ve şimdi de Windows kurmaya çalışıyorsunuz? Peki şuan da bilgisayarda herhangi bir işletim sistemi yüklü mü?
Şuan yüklü bir işletim sistemi yok live cd üzerimden yazdim konuyu.

snorlax

Alıntı yapılan: mrclutchh - 13 Ekim 2016 - 23:16:07

Windows yüklemek istiyorsanız normal disk seçme bölümüne geldiğinizde disk bölümü seçtiğinizde hata veriyor mu? Bildiğim kadarıyla Windows kurulumunda kendiniz disk bölümünü biçimlendirebilirsiniz.. Doğrudur Windows ntfs'den başka bir yere kurulmuyor malesef.

Anladığım kadarıyla Windows kurulumunun son adımında bilgisayar yeniden başladığında ekrana hiçbir şey gelmiyor.. O esnada CD'yi çıkarıp deneyebilir misiniz? CD otomatik boot ediliyor olabilir mi?

mrclutchh

Alıntı yapılan: snorlax - 13 Ekim 2016 - 23:20:11
Alıntı yapılan: mrclutchh - 13 Ekim 2016 - 23:16:07

Windows yüklemek istiyorsanız normal disk seçme bölümüne geldiğinizde disk bölümü seçtiğinizde hata veriyor mu? Bildiğim kadarıyla Windows kurulumunda kendiniz disk bölümünü biçimlendirebilirsiniz.. Doğrudur Windows ntfs'den başka bir yere kurulmuyor malesef.

Anladığım kadarıyla Windows kurulumunun son adımında bilgisayar yeniden başladığında ekrana hiçbir şey gelmiyor.. O esnada CD'yi çıkarıp deneyebilir misiniz? CD otomatik boot ediliyor olabilir mi?

Deniyorum hemen.

ata1

Alıntı butonu yerine aşağıdan yanıtla butonu kullansanız arkadaşlar.

mrclutchh

Özür dilerim. Sizin fikriniz nedir peki?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ekim 2016 - 23:38:26

Bu arada işe yaramadı.

ata1

konu windows konusu o nedenle bizlerden çok fazla bir fikir çıkmayacaktır genede diğer windows kullanan arkadaşlardan öneri beklemelisiniz.

mrclutchh

Ubuntu tarafından bootloader bozulduğunu düşünüyorum ben o yüzden yazdım

snorlax

Alıntı yapılan: mrclutchh - 13 Ekim 2016 - 23:51:14
Ubuntu tarafından bootloader bozulduğunu düşünüyorum ben o yüzden yazdım

Flash diske Windows kalıbı yazdırmayı deneyin demekten başka bir çare kalmadı malesef bende... Bir de Ubuntu Live üzerinden

sudo fdisk -l

çıktısına bakabilir miyim? Şu an kurulmak istenen bölüm hangi formatta acaba?

bugra9

Diskte fiziksel bir sorun olup olmadığı anlamak için önce diski ikiye bölün (2 bölümde ntfs). İlk bölüme kurmayı deneyin eğer aynı şey olursa bu sefer diğer bölüme kurmayı deneyin. İkinci deneyişte kurulursa diskinizde fiziksel bir sorun var demektir ama kurulmazsa cd de sorun (çizik vs.) olabileceği aklıma geliyor. Bunu da başka bir cd ya da usb bellek kullanarak kontrol edebilirsiniz. Linux ile alakalı olduğunu ben de düşünmüyorum.

mrclutchh

Alıntı Yaphttps://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2223595
Buradaki işlemler büyük ihtimalle çözüyor fakat ben Test Disk'i kuramadım Live Ubuntu'ya.

ince eleyen

sanırım diskleri tek tek formatladın. xp cdsini takınca önce tüm harddiske format at. ondan sonra 2 ye böl.tam format atmayınca bu tip sıkıntılar bende de oldu.harddiskte bad sector hatası verdi. pc çok yavaşladı. tam format atıp ubuntuyu yükleyince düzeldi.sende xp kurunca yanına ubuntu kur. arada sırada kullan. kullandıkça vazgeçemez olursun.

mrclutchh

CD üzerinden XP başlatıp UUI ile yeni bir Bootable USB oluşturdum çözüldü problem.