[Çözüldü]Yeniden başlangıç dosyası hazırlamak.

Başlatan Xenophobia, 13 Aralık 2008 - 18:23:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xenophobia

Bilgisayarda çok fazla özelleştirme yaptım, bu da çeşitli sorunlara neden açıyor doğal olarak. Mesela conky normal çalışırken, şimdi pencere önce çalışmaya başladı. Ayarları arkada çalışması için yapılandırılmış durumdayken üstelik. Fakat terminali açıp " killall conky && conky
"
komutunu verdiğimde, normal olarak başlıyor.

Ben de şöyle bir şey düşünüyorum, bilgisayar açıldıktan 15 saniye sonra, bu komutu benim yerime verecek bir başlangıç eklemek istiyorum. Hazırlayacağım dosya nasıl bir şey olmalı?

Aşağıdaki örnek nasıl değiştirilebilir?

#!/bin/bash
sleep 10 && # 0 good for Xfce - use 10 to 30 for Gnome
conky -c ~/Conky/conkymain &

Xenophobia

bytan

Aşağıdaki 15 saniyeyi belirtir.

sleep 15 &&

Bu ise conky için;

killall conky && conky

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Xenophobia

Maalesef yemedi.Aynısını, terminal için de uygulamam lazım. Terminal açılışında da sorun var.

bytan

Çalıştırma hakkı verin; terminal içerisinden çalıştırın.3 sn sonra terminal kapanacak ve amsn açılacak:

#!/bin/bash
sleep 3
killall gnome-terminal
amsn

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Xenophobia

İki dosyanın da çalıştırma hakları var ama ikisi de işlemiyor maalesef.

!/bin/bash
sleep 3
killall gnome-terminal && gnome-terminal

!/bin/bash
sleep 15 &&
killall conky && conky

bytan

Lütfen aşağıdaki gibi olsun ilk satır:

#!/bin/bash

PF @ ST

Xenophobia

bytan

Atıyorum dosya adı bytan.sh olsun. Ve home dizininde kayıtlı olsun. Çalıştırmak için aşağıdaki gibi yazıyorsunuz değil mi?

./bytan.sh

PF @ ST

Xenophobia

[IMG]http://img117.imageshack.us/img117/6284/ekrangrntsum9.th.png[/img]  [IMG]http://img247.imageshack.us/img247/6384/ekrangrnts1gt2.th.png[/img]

Her iki dosya için de, ayrı ayrı ekran görüntüsü alıp koydum. Ayarlar aynı bu şekilde, bir yanlış var ise daha iyi görülebilir.

bytan

Adım adım gitmekte yarar var. Öncelikle bir terminal açarak ilgili dosyaları sırayla çalıştırın. Sorunsuz olduğuna kanaat getirdiğiniz zaman başlangıç sekmesine eklersiniz. Ayrıca bu iki dosyayı tek dosyada birleştirebilirsiniz ve şunu da söylemeliyim ki, yazılan bu dosyalar da, terminal ile ilgili olan dosyada eğer açık bir terminal yoksa o an, bu dosya hata verip çalışmayacaktır:

killall gnome-terminal && gnome-terminal

PF @ ST

Xenophobia

Her iki dosya da hata vermeyecektir senin söylediğin şekilde. Çünkü daha öncesinde, onların otomatik olarak başlaması için komut var. Bu komut, 3-5 saniyede aktif hale geliyor ve bizim verdiğimiz komutlar da 10 saniyede aktif hale geliyor.

Killall şeklinde verdiğimiz, gnome-terminal ve conky komutları doğru komutlar ama çalışmıyorlar nedense.

bytan

Terminalden elle denediniz mi? Denediğinizde ne oldu?

PF @ ST

Xenophobia

bash: /home/erdal/.conkystart.sh: Permission denied

bytan

Alıntı yapılan: Xenophobia - 13 Aralık 2008 - 20:11:07
bash: /home/erdal/.conkystart.sh: Permission denied

Lütfen çalıştırma hakkı verin:

chmod +x dosya_adı

PF @ ST

Xenophobia

Teşekkür ederim @bytan, çalıştırma izni verince oldu.

bytan

PF @ ST