oturum açma sorunu

Başlatan metin_38, 11 Ekim 2016 - 18:36:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

metin_38

Arkadaşlar sorunum oturum açamama normalde pc otomatik giriş yapıyor fakat sabah açtığımda şifre istedi doğru şifreyi girmeme rağmen kimlik doğrulama hatası veriyor.şifre değiştirme yaptım yine aynı hata veriyor.yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.linux mint 17.3 rosa kullanıcısıyım.

ata1

metin_38

ctrl+alt+f1 diyip girdiğimde kullanıcı adı ve parola giriyorum fakat tekrarlıyor.

ata1

grub üzerinden girip işlem yapın şifre yenileyip deneyin şöyle

1 Recovery Mode satırını seçin ve içine girin
2 root (Drop to root shell prompt) satırını seçin
3 Daha sonra resetlemek istediğiniz kullanıcı adının başına passwd komutunu yazarak (passwd ata gibi) entera basın.

metin_38

Ekranda şöyle bir yazı çıkıyor * give root password for maintenance (or type control-d to continue): Ve herhan gibi bir şey yazılmıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ekim 2016 - 19:48:26

Şifremi denedim ve kırmızı harflerle * metin-dont-se~# * çıktı ardından dediğinizi yaptım şifre değiştirmek için yeni parola istedi yazım tekrar  girdim ve şöyle dedi passwd:kimlik doğrulama  özelliği işleme hatası parola değiştirilememiş dedi.

ata1

İlk olarak hangi kullanıcılar var onları listeleyerek görelim.
ls /home

kullanıcı adı hatalı olmasın bir kontrol edin

şuradan görsel anlatıma bakarak deneyin http://www.burakavci.com.tr/2012/10/ubuntulinux-root-sifresini-degistirmek.html

metin_38

Evet aynı dediğinizi yaptım root yetkili kullanıcı komut satırından denedim.yazdığım yazı çıkıyor.tek kullanıcı var teyit ettim

ata1

peki sistem recovery mode başlatılabiliyor mu ? denediniz mi ?

metin_38

snorlax

Alıntı yapılan: metin_38 - 11 Ekim 2016 - 20:40:50
Evet çalışıyor

Peki;

passwd kullanici_adi

Bu komuttan sonra bir tepki vermiyor mu?
ŞɑƑɑƘ ƝЄ ƘɑƊɑƦ ȤЄƝƓƖƝ ƠԼƲƦƧɑ ƠԼƧƲƝ, ƁƖƦ ƓƲ̈Ɲ ƑɑƘƖƦԼЄşMЄƳЄ MɑӇƘƲMƊƲƦ.

metin_38

passwd:kimlik doğrulama  özelliği işleme hatası parola değiştirilememiş dedi.

snorlax

Alıntı yapılan: metin_38 - 11 Ekim 2016 - 20:59:18
passwd:kimlik doğrulama  özelliği işleme hatası parola değiştirilememiş dedi.

Yeni şifre girmenizi istemedi mi?

root@username-PC:~# passwd username
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password:
passwd: Authentication token manipulation error
passwd: password unchanged

Passwd şunun gibi bir hata mı veriyor?

metin_38

Evet tabi iki sefer yenileme istedi yeni şifre girdim fakat ardından yazdığım hatayı verdi

snorlax

mount -o remount,rw /
passwd kullanici_adi

Aynı hetayı tekrardan verecek mi acaba?

Kaynak : http://askubuntu.com/questions/91188/authentication-token-manipulation-error

metin_38

Hocam şifre değiştirildi dedi başarıyla. Fakat yine oturumu açamıyorum kimlik doğrulanamadı diyor.bence şifresel bi hata değil galiba

ata1

yukarıda ilk verdiğim bağlantıdaki anlatımı denedin mi ?

snorlax

Alıntı yapılan: metin_38 - 11 Ekim 2016 - 21:54:15
Hocam şifre değiştirildi dedi başarıyla. Fakat yine oturumu açamıyorum kimlik doğrulanamadı diyor.bence şifresel bi hata değil galiba

Doğru kullanıcı ismiyle şifreyi değiştirdiğine emin misiniz? @ata1 abinin verdiği bağlantıda kullandığınız kişisel hesabın şifresini değiştirmek için komut verilmişti.. Bir de şu şekilde deneyelim:

Ctrl+Alt+F2 ile tty ekranına düşün sizden kullanıcı adı ve şifre isteyecektir.. Num Lock kapalı olduğundan emin olun ve önce kullanıcı adını daha sonra ise yeni girdiğiniz şifreyi yazın.. (İpucu : Num Lock kapalı olmalıdır.) İlk seferde olmayabilir 2. seferde tekrar deneyin.. Bakalım komut satırına erişebilecek misiniz?

metin_38

Evet hocam doğru kullanıcı adı ve parola ile giriş yapıyorum ctrl+alt+f1 ile tty giriş yaptım kullanıcı adını girdim şifre giriyorum anlık welcom linux mint...... Vesayre diye başlıyor. Hemen arkasından tekrar kullanıcı adı ve parola istiyor.şifeyi bilerek yanlış girdiğimde ise yanlış girdiğimi soyluyor.

snorlax

Alıntı yapılan: metin_38 - 11 Ekim 2016 - 22:10:51
Evet hocam doğru kullanıcı adı ve parola ile giriş yapıyorum ctrl+alt+f1 ile tty giriş yaptım kullanıcı adını girdim şifre giriyorum anlık welcom linux mint...... Vesayre diye başlıyor. Hemen arkasından tekrar kullanıcı adı ve parola istiyor.şifeyi bilerek yanlış girdiğimde ise yanlış girdiğimi soyluyor.

kulanici_adi@makine_adi$

Bu şekilde bir çıktı veriyorsa şifreyi başarıyla değiştirin ama giriş yöneticisinde neden Kimlik doğrulanamadı diyor anlamadım acaba Caps-Lock veya Num-Lock açık kapalı durumlarına etmemiş olabilir misin?

metin_38

Yok hocam doğru herşey defalarca kontrol ettim.şifrede sıkıntı yok eminim bir  yıldan fazla kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım.birşey dikkatimi çekti paylaşmak isterim alakası var mı acaba.pc otomatik giriş yapıyor normalde parolasız.şimdi girerken yine otomatik girmeye çalışıyor. Fakat açarken siyah ekranda şöyle yazıyor.yıldızlı başlıklarda.
*speec-dispather disapled;edit/etc/default/speech-dispat
*bu satır sarı yıldızlı virtual box additions disabled,not in avirtual machine saned didabled;edit/etc/default/sanud
*restorig resolver state
*startinh adaptive readaheaf deamon praload
Buşekilde başlıyo tekrar parola ekranına geliyor bu onsaniyede bir tekrarlıyo otomatik girmeye çalışıyor özellikle o sarı yıldızlı yazı dikkatimi çekti yardımı olurmu bilmiyorum kusura bakmayın yormuyorum sizi fakat pc de çok önemli bilgiler var kaybetmek istemiyorum.saygılar

snorlax

Alıntı yapılan: metin_38 - 11 Ekim 2016 - 22:57:06
Yok hocam doğru * her şey defalarca kontrol ettim.şifrede sıkıntı yok eminim bir  yıldan fazla kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım.* bir şey dikkatimi çekti paylaşmak isterim alakası var mı acaba.pc otomatik giriş yapıyor normalde parolasız.şimdi girerken yine otomatik girmeye çalışıyor. Fakat açarken siyah ekranda şöyle yazıyor.yıldızlı başlıklarda.
*speec-dispather disapled;edit/etc/default/speech-dispat
*bu satır sarı yıldızlı virtual box additions disabled,not in avirtual machine saned didabled;edit/etc/default/sanud
*restorig resolver state
*startinh adaptive readaheaf deamon praload
Buşekilde başlıyo tekrar parola ekranına geliyor bu onsaniyede bir tekrarlıyo otomatik girmeye çalışıyor özellikle o sarı yıldızlı yazı dikkatimi çekti yardımı olurmu bilmiyorum kusura bakmayın yormuyorum sizi fakat pc de çok önemli bilgiler var kaybetmek istemiyorum.saygılar

Malesef bu tür konulara bilgim yok ama bir şey merak ediyorum..

1. Otomatik giriş yap seçildiğinde herhangi bir şekilde oturum giriş ekranında şifre istememsi gerekiyor acaba yanlışlıkla otomatik açmayı kapatmış olabilir misiniz?
2. Tty komut satırı üzerinden bağlandıktan sonra sizden şifre istiyor mu?

metin_38

Evet işte normalde şifre istemiyordu sabah açtım ister oldu. Tty komut satırına girince şifre istiyor malesef. Şifreyi giriyorum şifreye yanlış demiyor ama girmiyor tekrarlıyor kendini

ata1

ubuntu griş yöneticisi olarak ne kullanıyor ? LightDM mi kullanıyordu ?

metin_38

Zor soru bilemedim nerden bakabilirim

ata1

sudo systemctl status lightdm

en kolayı sistemi rcovery mode ile başlat oradan ayarlarda kullanıcı gişinde şifere ile gir yap şeçeneğini aktif yapıp  sonra normal yoldan açmayı dene şifren ile girişi