HDD Öldü Mü?

Başlatan Linax, 09 Ekim 2016 - 11:33:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linax

Xfce Ubuntu'da bilgisayar birden çıldırdı.Kapatma tuşu dahi çalışmıyordu ve sağ tıktaki uygulamaların simgeleri çarpıydı,uyguluma merkezi dahil.Sonra bende bilgisayarı tuşundan kapatmayı denedim oturum kapandı sonra şifreyi girdim ve tuşundan yine kapattım ama bir yazı çıktı.
Boot sector.Zaten HD'den ara ara bip sesleri geliyordu diğer vınnn sesi de fandan.HDD'nin ölme durumu zaten yüksek ama yine de sorayım dedim.Bu arada hdd eskilerden üzerinde modeli yazıyor hd161hj 160 GB 7200 rpm diye.Belli ki sata zaten kabloları.Yine HDD alırsam böyle ölme ihtimaline karşı ssd alayım dedim İnşAllah.Sizce nasıl bir ssd almalıyım model link verebilir misiniz yasak değilse?(120 GB)
Yasaksa özelden atabilir misiniz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ekim 2016 - 13:33:47

Yardım edecek yok mu?
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

matrax_41

Gnome disk uygulamasıyla veya s.m.a.r.t(harddiskin içinde bulunan ve hataları okuyan bir sistem) verilerini okuyabilen başka bir programla harddiskinde sorun var mı görebilirsin.

Minty

Ben Sandisk'in 120 GB'lık SSD'sini aldım. Zaten Linux üzerinde fazla yer kaplamıyor dosyalar. Bu nedenle de hiç yer sıkıntısı olmadan kullanıyorum. Eğer yenileme fikriniz varsa SSD'den şaşmayın.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

FireSwords

HDD ölmek üzere olmasa bile mutlaka SSD al.

Linax

Alıntı yapılan: Minty - 09 Ekim 2016 - 17:34:31
Ben Sandisk'in 120 GB'lık SSD'sini aldım. Zaten Linux üzerinde fazla yer kaplamıyor dosyalar. Bu nedenle de hiç yer sıkıntısı olmadan kullanıyorum. Eğer yenileme fikriniz varsa SSD'den şaşmayın.
Peki nereden aldınız.Linke gerek yok ama şimdi bozuk çıkarsa uğraşmak istemiyorum.
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

ata1

sudo badblocks -n /dev/sdx

X yerine ilgili disk bölumu yazıp araştır bakalım

Minty

İnternet üzerindeki alışveriş sitelerini takip et. Uygun fiyatlı bulursun çok rahat bir şekilde.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

meda

http://urun.n11.com/hard-disk/sandisk-plus-120gb-sdssda-120g-g25-ssd-P116319414

Genelde haftanın 1 günü 10-20 TL indirim yapıyorlar. Sırf ses yapmasın diye 1 TB SSHD çıkartıp SSD taktım.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Elessar

Ben de dizüstü bilgisayarımın 1 TB'lık HDD'sini emekliye ayırıp SSD'ye terfi ettim ve çok memmunum.

Samsung'un 850 EVO model ailesinden 250 GB'lık olanı kullanıyorum ve tavsiye ediyorum.
USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

QuackWave

Hala alıma açık mıdır?