mate mdm iptali

Başlatan Edessa49, 05 Ekim 2016 - 22:21:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Edessa49

Selamlar,
Mint 18 mate mdm (Login penceresi) nedeniyle çok geç açılıyor.mdm'yi kaldırmak,etkisizleştirmek ya da bypass etme yolları nelerdir.
Grafik ekranlardan düzeltmek mümkün olmuyor.
Yardım rica ediyorum.

kartal

Şifre girmeyeyim otomatk açılsın diyorsanız
nano /etc/lightdm/lightdm.conf

#autologin-user=
solundaki diyez işaretni kaldırın ve kullanıcı isminizi yazın
autologin-user=kullanıcı isminiz
sonra
#dpkg-reconfigure lightdm

reboot

Edessa49

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
"lightdm" klasörü mevcut değil.
Bu arada sizden ya da başka birinden yanıt gelinceye değin/etc/mdm/"mdm.conf" dosyasını kırık dökük İngilizcemle incelemeye çalışıyorum.

ata1

bak bu işlemi ayarlardan prfiline kullanıcı hesaplarına yani  giderek yaparsın otomatik girişi açma yeterli olur.
ayrıca mdm demek istedin sanırım

kartal

ata1

kartal arkadaşın bu giriş yönetisini kullandığını nerden anladın ?  :)) misal gnome genel de gdm kullanır arkadaşa hata yaptırma
@Edessa49 şu konuya bir göz  atmalısın
https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=1499.0

kartal

@ata,
Konuyu açan arkadaşımız yazmış zaten mdm yi(mate display manager)değiştirmek istiyorum diye(yine de yanlış anladığım bir şey varsa yazın düzelteyim)
@Edessa49
Yabancı forumlardan araştırdım biraz, ppa kullanarak değiştirenler de var isterseniz bu işlemi uygulamış yada daha tecrübeli arkadaşlardan cevap bekleyebilrsiniz

ata1

Bir kurulum gerektiğini okumuştum o nedenle söyledim mdm aktif yapılmalı diye gözüme çarpmıştı yanılıyorsam düzelt.

gksu /usr/sbin/mdmsetup

Edessa49

@kartal:Verilen linkin yönlendirdiği sitede yazılı komutu girdim.Ancak başta yazılması gereken uyarıyı sonradan yapmış;Mate değil "Cinnamon" içinmiş.Gerçi daha sonra düzeltim komutu verilmiş ama şansımı denedim.Giriş ekranında takıldı kaldı,açılmadı.Yeniden format attım.
@ata1:/etc/mdm/"mdm.conf" yolundan da anlaşılacağı gibi,"mdm" demek istedim ve otomatik giriş zaten etkin.
Sonuç olumsuz.Her ikinize de gene teşekkür ederim.

ata1

Alıntı yapılan: Edessa49 - 06 Ekim 2016 - 13:09:51
@kartal:Verilen linkin yönlendirdiği sitede yazılı komutu girdim.Ancak başta yazılması gereken uyarıyı sonradan yapmış;Mate değil "Cinnamon" içinmiş.Gerçi daha sonra düzeltim komutu verilmiş ama şansımı denedim.Giriş ekranında takıldı kaldı,açılmadı.Yeniden format attım.

@kartal Demek istediğim buydu  @edessa49 geçmiş olsun arkadaşım

speakerXXL

MDM yerine LightDM kullanabilirsiniz. Aşağıdaki konuda anlatıldığı biçimde, ama Linux Mint 18 için PPA deposunu eklemeden LightDM'yi kurun.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=5439.msg34696#msg34696

Kurulum sonrasında aşağıdaki komutu muhakkak çalıştırıp LightDM'yi bir kere daha seçin, yoksa açlılış sırasında LightDM çalışmıyor ve bu işlemi kurtarma kipinden yapmak zorunda kalıyorsunuz.

sudo dpkg-reconfigure lightdm

İşler younda giderse aşağıdaki komutla MD servisini pasifleştirirsiniz.

sudo systemctl disable mdm.service

Sonrasında tedbiren aşağıdaki komutu da çalıştırın.

sudo systemctl enable lightdm.service

Linux Mint ile ilgili özel sorunlar için, Linux Mint Türkiye'ye üye olup konu açmanız daha makul olacaktır.

kartal

@ata, birbirimize cevap yazmak yerine sorunu olan kişiye yardımcı olmak daha yerinde olur
Neyse bende, konuyu aceleyele okuyup cevap yazmamak ve hiç kullanmadığım dağıtım hakkında yorum yapmamak gerektiğini öğrenmiş oldum