Ubuntu 16.04 LTS Donma Sorunu

Başlatan ayberg653, 29 Eylül 2016 - 12:40:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ayberg653

Merhabalar. Bilgisayarımda windows10pro sürümü yüklü. Ssd de 50gb boş alan oluşturup Ubuntunun son sürümü olan 16.04 LTS'yi UEFİ ye uygun şekilde usb belleğe yazdırdım ve kurdum. Windows ve ubuntu SSD de kurulu yani şuan. Fakat Ubuntu'da bazen oturum açarken sistem tamamen kitleniyor. Klavye ve mouse çalışmıyor. Bazende oturum açtıktan sonra rastgele bir zamanda donuyor aynı şekilde. Ne şekilde olursa olsun sürekli donuyor yani. Power tuşuna basarak kapatıyorum. Başka yapabileceğim bir şey yok yani. İlk kez ubuntu kullanıyorum. Çözümü nedir?

Linax

Sorun isoda veya donanımsal sıkıntıda olabilir ama sakın pc açıkken fişini çekme veya power tuşuna basarak kapatma,ssd'in gidebilir her ne kadar daha sağlam olsa da (hdd'ye göre)
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

ayberg653

Başka hiç bir işlem yapamıyorum ama. Öyle kalıyor sadece. Yani tek çözüm yolum o. Hiç bir şekilde hiç bir tuş çalışmıyor. Sorun donanımsal ise bunu nasıl anlayabilirm?

mendirec

Merhaba @ayberg653, şu konuda belirtilen komutların çıktılarına bakabilir miyiz? Çift ekran kartından kaynaklı bir donma olabilir.
https://@forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

saims

Alıntı yapılan: ayberg653 - 29 Eylül 2016 - 12:40:30
Merhabalar. Bilgisayarımda windows10pro sürümü yüklü. Ssd de 50gb boş alan oluşturup Ubuntunun son sürümü olan 16.04 LTS'yi UEFİ ye uygun şekilde usb belleğe yazdırdım ve kurdum. Windows ve ubuntu SSD de kurulu yani şuan. Fakat Ubuntu'da bazen oturum açarken sistem tamamen kitleniyor. Klavye ve mouse çalışmıyor. Bazende oturum açtıktan sonra rastgele bir zamanda donuyor aynı şekilde. Ne şekilde olursa olsun sürekli donuyor yani. Power tuşuna basarak kapatıyorum. Başka yapabileceğim bir şey yok yani. İlk kez ubuntu kullanıyorum. Çözümü nedir?

Aynı sorunu bende yaşıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Aralık 2016 - 09:40:50

[/codesait@sait-desktop:~$ sudo apt-get install mesa-utils
[sudo] password for sait:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  kde-l10n-engb kde-l10n-tr libappstream3 linux-headers-4.4.0-43
  linux-headers-4.4.0-43-generic linux-image-4.4.0-43-generic
  linux-image-extra-4.4.0-43-generic
Bu paketleri kaldırmak için 'sudo apt autoremove' komutunu kullanın.
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  mesa-utils
0 paket yükseltilecek, 1 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 58 paket yükseltilmeyecek.
31,3 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 101 kB ek disk alanı kullanılacak.
İndir: 1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu xenial/universe i386 mesa-utils i386 8.3.0-1 [31,3 kB]
Hata:  1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu xenial/universe i386 mesa-utils i386 8.3.0-1
  Sağlama toplamları eşleşmiyor
0 sn.'de 13,5 kB alındı (24,5 kB/s)
E: http://coa.vodafone.net.tr/GetEMail.aspx?userName=/Mu0vzFDHCekYggWFvfjA7qvgKz/Fl/6&userUd=jsNZl92bWka+D5Ibsxp6+g== ağdan alınamadı. Sağlama toplamları eşleşmiyor

E: Bazı arşivler alınamıyor, apt-get update'i çalıştırmayı ya da --fix-missing seçeneğini ekleyerek düzeltmeyi deneyin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Aralık 2016 - 09:46:04

sait@sait-desktop:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:   Ubuntu
Description:   Ubuntu 16.04.1 LTS
Release:   16.04
Codename:   xenial

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Aralık 2016 - 09:48:11

sait@sait-desktop:~$ lspci -nnk | grep "VGA\|3D\|Display" -A2
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 82945G/GZ Integrated Graphics Controller [8086:2772] (rev 02)
   Subsystem: ASRock Incorporation 82945G/GZ Integrated Graphics Controller [1849:2772]
   Kernel driver in use: i915

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Aralık 2016 - 09:50:09

[/code sait@sait-desktop:~$ glxinfo | grep render
'glxinfo' programı şu anda kurulu değil. Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt install mesa-utils

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Aralık 2016 - 10:19:52

sait@sait-desktop:~$ xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1024 x 768, maximum 32767 x 32767
VGA1 connected primary 1024x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 0mm x 0mm
   1024x768      60.00*
   800x600       60.32    56.25 
   848x480       60.00 
   640x480       59.94 
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Aralık 2016 - 10:22:00

sait@sait-desktop:~$ dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"
sait@sait-desktop:~$ dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"
sait@sait-desktop:~$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Aralık 2016 - 10:24:39

Yukarıda belirttiğim "code" lerle ilgili ne yapmam gerekir.
Her yarım saate "mause'de ve klavye'de bir donma/ kilitlenme sorunu yaşıyorum. 
çözüm önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler..

saims

Sanırım "Sistemin Donma/Kilitlenme" sorununa çare;
Bu makale'de ki gibi ise yaşadık...  ;D
Şimdilik bu yazı burada bulunsun.
Deneyelim görelim. Sorunu çözerse, herkes faydalansın.

http://linuxnotlari.com/ubuntu-donuyor-sorununa-cozum/

illedelinux

Bu da belki bir çözümdür ama akla şöyle bir soru geliyor, sistem donarsa klavyeyi algılar mı?
Örnegin Linux'ta yaşamadım ama Windowstayken sistem dondugunda klavyeyi algıladığını hatırlamıyorum...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

if

@ayberg653, bilgisayarın marka ve modeli nedir? noacpi çekirdek önyükleme seçeneğini[1] kullanınca bu sorunu yaşıyor musunuz?

Bir ara Yazılım ve Güncelleştirmeler[2] uygulamasından indirme adresini ana sunucu seçip güncelleme yapmanızı tavsiye ederim.

[1] https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri
[2] https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Yaz%C4%B1l%C4%B1m_ve_G%C3%BCncelle%C5%9Ftirmeler

TheAlpBey

Neyazıkki okadar linux deneyimim olmadı ve hatanın çözümünü bilmiyorum :'(
By TheAlpBey

Death Pro

bana kalırsa aynı diskte 2 tane boot yeri olunca böyle sıkıntılar oluyo çünkü bende arkadaşınkine yüklüyodum 2. işletim sistemi olarak ubuntuyu . ubuntuyu açamadan bilgisayar kitleniyodu .ama bende 2 disk var birine windows birine linux ubuntu kurdum bi sıkıntı çıkarmadı.şahsi düşüncem aynı diskte 2 boot yeri olunca sıkıntı oluyor...

ince eleyen

Aysberg653 sen çıktıları yazmamışsın.
Saims sende glxinfo kurulu değilmiş.
sudo apt install mesa-utils komutuyla kurulum tam gerçekleşmemiş. İnternette sıkıntı olmuş.
apt-get update ile düzeliyormu bir bak.
Düzelmezse düzgün bir internet bağlantısıyla yeniden kurmayı dene.
Ayrıca sanırım sen nvidiaya geçiş yapamamışsın.Bağlantıdaki bilgileri bir incele.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=48521.msg554428#msg554428

saims

Merhabalar..

Uzun bir aradan sonra sorunun çözümlendiğini bildirmek için yazıyorum.

Bilgisayarımın ; Donma , Kilitlenme ve Reset atma sorunu (Klavyenin CapsLook ve NumLock Tuşlarının devamlı yanıp sönerek, bilgisayarın kiltlenmesi ve 25 saniye sonra reset atması.)

- Ubuntu 16,04 LTS .İşletim Sistemi (160 GB.lık 1'nci HDD) ve

- Windows XP İşletimi (80 GB.lık 2'nci HDD)  sisteminden kaynaklanan sorun değilmiş.

Ana kartın İşlemci Slot'un da bulunan PİN'lerin 6-7 tanesinin arızasından kaynaklıymış.
(Ki, ben 4 - 5 yıldır bu şekilde kullanmışım. :)

Son zamanlar da sorun çok sıklaştı ve yazılımsal uyarılar gelmeye başladı..

Bilgisayarınız her an çökebilir diye.
Ve en sonunda da hiç açılmadı.
Baktık kontrol ettik, İşlemcide sorun varmış,

Yeni bir Ana kart aldım, taktım bütün sorunlar çözüldü.
Her şey yolunda, şimdilik harika gidiyor...

Aynı sorunu yaşayanlarında, İşlemcilerini kontrol etmelerinde fayda var.

Bilgi paylaşımıdır.

Herkese kolay gelsin..