Neden Python?

Başlatan Linax, 28 Eylül 2016 - 11:42:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

harun252525

ben senim kafayı anladım biliyormusun hemde çok iyi anladım sen böyle grafik arayüz bakımından uçmuş bir dil arıyorsun sakın c ye başlayarak hata etme klişe laflarıda unut sana tek diyeceğim pythonu bırakma ve pyqt grafik arayüz kütüphanesini öğren bunu öğrendikten sonra on numara grafik arayüzlü programlar yaparsın he ben oyunda yapmak istiyorum diyorsan blender öğren çünki pytyonu destekler blender 3d oyunlar için on numaradır
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

Erdem

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 28 Eylül 2016 - 22:58:10
C#, Python, C++/C ve PHP dışında yeterli Türkçe kaynak bulabileceğin pek bir şey yok piyasada.

D dili ile ilgili tamamen Türkçe kaynak olduğunu hatırlatmak isterim.

http://ddili.org/ders/d/index.html

Ben bazı C++ programcılarının kaynak kodu ilkönce Python'da yazdıklarını duymuştum.

Python ile yapay zeka uygulamaları, web örümceklerinden 4 kanatlı pırpırların yazılımına kadar bir sürü uygulama geliştirilebilir. Örneğin Python ile kodlanmış bir yol bulma algoritmasını buradan görebilirsiniz.

Ben kendi sayfamın alt yapısını Python ile kodladım. Bir wiki sayfasından aldığı verilerle BeautifulSoup ve Bootstrap şablonunu kullanarak sitenin alt yapısını oluşturuyor. Hatta bir tane web örümceği site içinde ana sayfadan başlayarak tüm sayfaları geziyor ve bunlardan arama motorlarının dizinine almasını istediğimiz sayfalardan site haritası "sitemap.xml" kütüğü oluşturuyordu.

Linax

Kendimi o kişiler ile kıyaslama çabam yok.Biliyorum ne kadar büyük şirketlerin kullandığını.Ben en iyisi C veya bahsettiğiniz Rust veya PHP'ye gitmek istiyorum.Şu anda Rust'ı merak ettim ama C ve PHP'de de imkan çok.Java her ne kadar popüler olsa da bana her zaman içinden çıkılmaz döngüleri ve hantallığıyla kendini göstermiştir.Büyük konuşmak istemem ama makinemde Java bulunmasın.
Bu arada ben eskiden animasyon yapıyordum Blender'ı bilmez miyim....Bir de efsane C4D vardı ama Windows'ta kaldı.Şu anda Python'da biraz daha gezinip en iyisi Rust'a gideyim İnşAllah.
Bu arada 3D oyun yapma planım yok yaparsam da böyle hafif şeyler yaparım belki bir amaç için İnşAllah
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

snorlax

Alıntı yapılan: Linax - 29 Eylül 2016 - 08:58:34
Kendimi o kişiler ile kıyaslama çabam yok.Biliyorum ne kadar büyük şirketlerin kullandığını.Ben en iyisi C veya bahsettiğiniz Rust veya PHP'ye gitmek istiyorum.Şu anda Rust'ı merak ettim ama C ve PHP'de de imkan çok.Java her ne kadar popüler olsa da bana her zaman içinden çıkılmaz döngüleri ve hantallığıyla kendini göstermiştir.Büyük konuşmak istemem ama makinemde Java bulunmasın.
Bu arada ben eskiden animasyon yapıyordum Blender'ı bilmez miyim....Bir de efsane C4D vardı ama Windows'ta kaldı.Şu anda Python'da biraz daha gezinip en iyisi Rust'a gideyim İnşAllah.
Bu arada 3D oyun yapma planım yok yaparsam da böyle hafif şeyler yaparım belki bir amaç için İnşAllah

@Linax Başarılar dilerim inşallah memnun kalırsınız Rust dilinden. :)
ŞɑƑɑƘ ƝЄ ƘɑƊɑƦ ȤЄƝƓƖƝ ƠԼƲƦƧɑ ƠԼƧƲƝ, ƁƖƦ ƓƲ̈Ɲ ƑɑƘƖƦԼЄşMЄƳЄ MɑӇƘƲMƊƲƦ.

Linax

İnşAllah,Sağolun yardımlarınız için :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Eylül 2016 - 10:54:51

Bu arada pyqt veya tkinter için python 3.x serisinden ve türkçe bir kaynakvar mıdır?

snorlax

Alıntı yapılan: Linax - 29 Eylül 2016 - 09:47:00
İnşAllah,Sağolun yardımlarınız için :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Eylül 2016 - 10:54:51

Bu arada pyqt veya tkinter için python 3.x serisinden ve türkçe bir kaynakvar mıdır?

istihza.com üzerinden yararlanabilirsiniz..

http://www.istihza.com/beta/tk3/icindekiler_tkinter.html

Linax

Peki ben windows için nasıl uyarlayacağım?

FireSwords

Alıntı yapılan: Linax - 30 Eylül 2016 - 20:59:20
Peki ben bunu windows için nasıl düzenleyeceğim?
Bir şey yapmana gerek yok, Python kodları bazı istisnalar dışında tüm işletim sistemlerinde çalışır.

Linax

Javascript deneyeyim dedim,C#'ı az buz bilmem etki yarattı.Html gibi hatta neredeyse aynı.Gerçekten bir programlama dili bilince başka bir programlama dilinde etki yaratabiliyor.Sizce JS ile devam edeyim mi,html ile ilgili tam ve güzel bir türkçe kaynak bulamadım,JS gibi.PY'de tkinter ile grafik arayüz çok iyi olmamakla beraber işe yarıyor bana göre.PHP'ye de baktım,D dilini de biraz inceledim.Kafam çok karıştı  :o

snorlax

Alıntı yapılan: Linax - 03 Ekim 2016 - 21:18:44
Javascript deneyeyim dedim,C#'ı az buz bilmem etki yarattı.Html gibi hatta neredeyse aynı.Gerçekten bir programlama dili bilince başka bir programlama dilinde etki yaratabiliyor.Sizce JS ile devam edeyim mi,html ile ilgili tam ve güzel bir türkçe kaynak bulamadım,JS gibi.PY'de tkinter ile grafik arayüz çok iyi olmamakla beraber işe yarıyor bana göre.PHP'ye de baktım,D dilini de biraz inceledim.Kafam çok karıştı  :o

Eğer hobi olarak öğrenmek istiyorsanız istediğiniz bir programlama dilini seçebilirsiniz ama öğrendikten sonra biraz da para kazanayım diyorsanız C, PHP, Java gibi dillere yönelmeniz daha iyi olur :)

Linax

JavaScript türkçe tam kaynak var mıdır?
Bu arada C'ye şu anda bulaşmama kararı aldım.HTML istiyorum ama galiba onun için de tam kaynak yok.Gitmişim Assembly için türkçe kaynak bulmuşum bunları bulamadım :D PHP gözüme güzel gözüktü.Dolarlar falan :D

snorlax

Alıntı yapılan: Linax - 04 Ekim 2016 - 09:12:00
JavaScript türkçe tam kaynak var mıdır?
Bu arada C'ye şu anda bulaşmama kararı aldım.HTML istiyorum ama galiba onun için de tam kaynak yok.Gitmişim Assembly için türkçe kaynak bulmuşum bunları bulamadım :D PHP gözüme güzel gözüktü.Dolarlar falan :D

Assembly için olan kaynaklar belirli bir yere kadar anlatıyor :) JavaScript ve HTML içinse bolca kaynak mevcut..

Source

HTML de ne gibi bir kaynak arıyorsun tek sayfada anlatılacak bir konu html de birşey yok ki class,id aç kapa bitti olayı bu yani.Şu kafadan çıkmalısınız bir programlama dilini internetten baktığınız videolarla vs. öğrenemezsin.Üzerinde çalıştığın dil için program geliştirmelisin öğrendiğini o zaman anlarsın.Python'u öğrendiğini söylüyorsun daha ne yapıcağını bilmiyorsun ne yaptında pythonu öğrenmiş oldun onu anlamadım.Teorik olarak bir dili öğrenemezsin.

FireSwords

Swift'e de bakabilirsin. Yeni ve çok ciddi potansiyeli olan bir dil. Artık tüm yeni iOS ve macOS uygulamaları Swift ile yazılıyor. İleride çok değerlenecek. Linux sürümü var, Mac olmadan da öğrenebilirsin. Ama hiç Linux üzerinde deneme şansım olmadı.

Linax

Daha önce grafik arayüzlü programlar denedim ama zaten ben hepsini tamamen öğrendiğimi iddiaa etmedim.Python zengin kütüphaneli bir di l ve ben işime gelenleri kullanıyorum.
@FireSwords Swift sadece mac ve ios platformunda uygulama geliştirmek için mi?

FireSwords

Alıntı yapılan: Linax - 04 Ekim 2016 - 21:34:20
Daha önce grafik arayüzlü programlar denedim ama zaten ben hepsini tamamen öğrendiğimi iddiaa etmedim.Python zengin kütüphaneli bir di l ve ben işime gelenleri kullanıyorum.
@FireSwords Swift sadece mac ve ios platformunda uygulama geliştirmek için mi?
Hayır, Python'ın Apple tarafından geliştirilen rakibi gibi düşün. iOS ve macOS için de kullanılabilmesi daha değerli hale getiriyor.

Linax

Biraz karmaşık gibi ama mantığını öğrenince güzel gözüküyor.Bu swift dili için yabancı kaynaklar var ve türkçe bir tam kaynak var mıdır?

FireSwords

Alıntı yapılan: Linax - 04 Ekim 2016 - 21:41:37
Biraz karmaşık gibi ama mantığını öğrenince güzel gözüküyor.Bu swift dili için yabancı kaynaklar var ve türkçe bir tam kaynak var mıdır?
Apple'ın kendi kitabı var.

bugra9

Bu konu çözüldü mü?

Secret++

Konunun başlığına göre üç veya dört maddelik cevap vereyim.

Soru : Neden Python ?

* Öğrenmesi kolay.
* Kafamdaki projenin taslağını çıkarmak.
* Havada, karada ,denizde çalışıyor.
* Zilyon tane işime yarıcak kütüphaneleri var (özellikle (turtle) kütüphanesi çok hoşuma gidiyor ) :-)

snorlax

Python yorumlamalı diller arasında kısacası fark yaratabilen bir etkiye sahip :)
C dili ise geçmişten günümüze kadar hâlen varlığını sürdürebilen bir derlemeli dildir. :)
Java Script, HTML, PHP gibi yorumlamalı diller ise Web sitesi yapımlarında kullanılaan dillerdir..
Rust, D, Swift gibi diller ise geleceğin dilleri olaraak kendilerini kanıtlamaktadır..