[Çözüldü] Linuxa Neden Virüs Bulaşmaz

Başlatan HuaN, 27 Eylül 2016 - 18:55:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linax

Herkesin amacı farklıdır,kimi faydalanmak ister,kimi ünlü olmak,kimi de amaçsızca çökertmek.
Tabii ki de ünlenme ve faydalanma oranı daha fazladır.Yani bu virüsü yazan kişiye bağlıdır,
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

ekremsenturk

Ben Linux'ta şimdiye kadar bir kez bir zararlı yazılımın etkisi ile karşılaştım. Wine kuruluydu, kaldırdım düzeldi. Yazılım hataları ile ise her yeni sürümde karşılaştığım oldu. Her yeni sürüm yaklaşık 6 ay sonra daha kararlı hale geliyor. Ben de artık hep geç ve uzun aralıklarla yükseltiyorum.

Windows'ta önem verilen konu, kullanım kolaylığı. Bu nedenle uygulamaların kendiliğinden de başlayabilmeleri ve kullanıcıyı bilgi ve beceriden uzak tutmak esas alınır. Linux ise Unix geleneğini sürdüren ve en başından beri çok kullanıcılı ve kullanıcı hak ve yetkileri barındıran bir sistem. Dosya yetki ve sahipliliği dosyanın kendisinde kayıtlı. Windows'ta ise kayıt defterinde (Registry) kayıtlı ve genel. Linux'ta bir dosyayı sahibi ve grubu farklı yetki seviyelerinde kullanabiliyorlar. Linux, kendisini en başından beri kanıtlamış ve güvenlilik öncelikli olarak ele alınmış bir gelenek (Unix) üzerine kurulmuş.

Windows ise aynı üründen mümkün olduğunca daha fazla katma değer ekleyerek, bir kereden daha fazla kazanabilmek prensibi üzerine geliştirilmiş bir sistem.

İmkânsız diye bir şey yok, ancak Windows için zararlı yazılım geliştirebilmek, Linux ve diğer Unix türevleri için geliştirebilmekten daha kolay. Bir .bat script'i yeter. Linux'ta bir .sh script'i çalıştırabilmek için önce çalıştırılabilir olarak tanımlanması gerekir ve de ancak sahibi tarafından veya sahibi olan kullanıcının hesabından çalıştırılabilir.

Linux'ta güvenlik bedava, Windows'ta ücretli yıllık abonelik gerektiriyor. Windows geliştirilirken, maliyeti mümkün olduğunca düşük tutmak amacıyla, eski sistem üzerine yama yapılarak geliştiriliyormuş. Windows 8 den sonra Windows 9 değilde Windows 8.1 çıkmasının sebebi de, Windows kurulum yöneticisinin Windows 9 sürümü yerine, Windows 9x ( Win95/98 ) sürümlerini kurmaya kalkışmasıymış. (Kaynağını şimdi hatırlayamadığım bir web sitesinde okumuştum)

Kendim de bir zamanlar Windows XP'de (Recuva olabilir) dosya kurtarmayı denerken, Win98 ve Win95 dosyaları görünürdü diskimde.

Teknik olarak istediğiniz her zararlı siteye girebilirsiniz Linux ile. Şartlar: kullanıcı şifreniz güçlü olmalı ve de root olarak kullanmamanız gerekir. Android cihazlarda da root'lu cihazlara bulaşıyor virüs veya kötü amaçlı yazılımlar. Ancak hiç bir sistem'de koruyamayacağınız şey, kişisel bilgileriniz. İnternet protokolünün bir ayrıntısıdır cihazların kendilerini her bağlantıdan önce tanıtmaları ( İp adresi, Cihaz türü, Tarayıcı yazılım, Konum ve daha fazlası ) Javascript sayesinde tarayıcınızdan da ek bilgiler talep edilebilir. Özellikle tarayıcınız güncel değil ve bir açığı varsa, hakkınızda düşünebileceğinizden fazla bilgi edinilebilir. Üyelik şifreleriniz dahi elde edilebilir.

HuaN

Cevap veren herkese teşekkürler, konuyu açarken dediğim gibi detay ve mantık istemiştim. Aradğımı buldum.