Zoneminder 1.25.0

Başlatan moy, 27 Eylül 2016 - 10:26:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moy

Herkese merhaba.

Linux tabanlı bir sistemde uzun zamandır bir DVR programı kullanmak istiyordum. Zoneminder forumlarda bir hayli methedilince kurup denemek istedim.
Ubuntu 12.04 kendi repository sinden  1.25.0 sürümünü indirip kuruyor. Sayfasındaki talimatlara uyarak kurup denedim şimdilik sorunuz çalıştı. Fakat kaynak kodlarında değiştirmek istediğim bazı yerler olduğu için github dan indirdiğim projeyi derleyip kurmaya çalıştım. Cmake ile çalıştırıp derleme kısmını yapabildim fakat zoneminderı normal kurulumunda olduğu gibi bir servis haline getiremedim.
>> service zoneminder status
komutunda tanıyamıyor.

Projenin kaynak dosyaları burada:
https://github.com/ZoneMinder/ZoneMinder

Kurulum talimatlarının bulunduğu dosya ise (81. satırdan itibaren):
https://github.com/ZoneMinder/ZoneMinder/blob/master/INSTALL

Bu konuda bana yardımcı olabilecek birileri varsa bu program ile ilgili bu forumda Zoneminder ile
ilgili eksikliği doldurabiliriz diye düşündüm. İhtiyacı olan arkadaşlar, gerçekten
ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bir program olduğunu düşünüyorum.

Herkese iyi çalışmalar.

mhmtkrktr

Ne yapmak istediğini biraz daha açıklayabilirmisin? DVR demişsin, bildiğim kadarıyla Zoneminder DVR için değil NVR için kullanılabilir. Yani network sistemler için.

Geneli x-meye tabanının çeşitli firmalar tarafından arayüz giydirilmiş DVR cihazları ise,  Zonminder'in listesinin dışında farklı bağlantı protokolleri içeriyor. ( 2-3 yıl önce ilgilenmiştim. Geçen sürede bir şeyler değişmişse bilmiyorum ama bu konuda çalışma yapacaklarını sanmam. )

Yapmak istediğin Capture kartları ile CCTV oluşturmaksa, bunun için de desteklenen ama Türkiye de bulunmayan birkaç kart vardı diye hatırlıyorum. Tabii bu da, nesli tükenmiş bir uygulama şekli olduğu için hala ne durumda ona da ayrıca bakmak gerekir.

moy

Merhaba.

DVR card temin ettim. Dediğin gibi CCTV niyetindeyim fakat olmazsa olmaz değil benim için NVR olarak da kullanabilirim.
Aslında ilk olarak kodu derleme konusunda bazı problemler yaşıyorum. Vermiş olduğum ikinci linkte yükleme talimatları var.
Burada Zoneminder için apache üzerinde VirtualHost oluşturmamız isteniyor. Normalde apache tutoriallarında Virtualhost oluşturma
ile ilgili örnekleri yaptım fakat bunu zoneminder için uygulayamadım. Dediğim gibi  normalde programa ait arkada sürekli çalışan birkaç deamon
olması lazım fakat kontrol ettiğimde onları göremiyorum. Belki çok basit bir hata yapıyorum ama hala bulamadım.

mhmtkrktr

Alıntı YapDVR card temin ettim. Dediğin gibi CCTV niyetindeyim fakat olmazsa olmaz değil benim için NVR olarak da kullanabilirim.

Amacın kurulu bir sisteme uzak bağlantı kurmak değil de, Dvr kartı kullanarak sıfırdan bir sistem kurmak anladığım. Programa geçmeden önce donanım altyapısının uyumluluğunu kontrol et istersen. Sonra boşa kürek çekmiş olma.

Temin ettim dediğin kartın marka modeli nedir? Şu şekilde bir kart mı? http://www.ildvr.com/products/dvr-cards  &  http://www.vguard.tw/support.html

Zoneminder kullanım klavuzunu incelemişmiydin? http://zoneminder.readthedocs.io/en/latest/userguide/index.html

Temin ettiğin kart Zoneminder 'ın desteklenen kart listesinde var mı?

Şunu da not geçeyim, bu kartların artık Windows desteği bile kalmadı. Birçoğunun 32 bit Wndows 7 den sonra 64 bit desteği dahi verilmedi. Yukarıda Zoneminder için de gelişme olmayacağı tezim bu yüzdendi.

Ubuntu için yazılımsal tarafına yapabileceğim bir yorumum yok ama önce yukarda ki soruların cevabı olmalı ki, üzerinde uğraşılacak bir konu olsun.

if

@moy, Ubuntu deposundaki paketi inceleyip Upstart için yazılmış servis dosyasının benzerini oluşturabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

moy

Yanıt veren arkadaşlara teşekkür ederim.

Fakat şu anda yazılımsal tarafı ile ilgileniyorum. Elimde IP kameralar da var.
Onlar ile deniyorum sorunsuz çalışıyor. Üçüncü defa anlatıyorum kusura
bakmayın. Sorunum şu: Projenin kaynak kodlarında bazı değişiklikler
yaptım derleme ve yükleme işlemlerini yaptım, /etc klasörü altında istediği
değişiklikleri yaptığımı zannediyorum. Ama programın arkada çalışması gereken
daemon ları çalışmıyor. Şimdi ilgilendiğim en önemli sorun bu.

Basic steps for installing ZoneMinder on a fresh system
-------------------------------------------------------
1) After installing all the required dependencies, in the project directory, run "cmake [extra options] ."
This behaves like ./configure. It is also possible to supply configuration options, e.g. cmake -DZM_DB_PASS="mypass" .
IMPORTANT: Don't forget the dot "." at the end.
2) Run "make" to compile ZoneMinder
3) Run "make install" (as root, or use sudo) to install ZoneMinder to your system.
4) Create a directory for the content and the necessary symlinks by running zmlinkcontent.sh
with the directory you want to use. e.g. ./zmlinkcontent.sh /nfs/zm
5) Create a database for zoneminder, called "zm".
6) Create a user for the zoneminder database, called zmuser with password and full privileges
to the "zm" database.
NOTE: The database server, database name, user and password can be different and adjusted
during configuration step with the options in this file, or by editing /etc/zm.conf
7) Populate the zoneminder database using the script zm_create.sql. This should be found
in <prefix>/share/zoneminder/db or in the project/db directory.

[color=red]8) Create an apache virtual host for ZoneMinder. Make sure to use the same paths as ZM_WEBDIR
and ZM_CGIDIR in /etc/zm.conf[/color]
9) Verify date.timezone is set to your timezone. This parameter is often found inside the system
php.ini file. Consult your distribution's documentation for the proper way to set this value.
10) Create other config if desired (e.g. rsyslog, logrotate and such). Some of this can be found
in <prefix>/share/zoneminder/misc or project/misc directory
11) Setup an appropriate startup script for your system. Two generic startup scripts have been
provided, a legacy Sys V Init script and a Systemd service file.

*Sys V Init Setup*
[color=red]- Copy the sys v init script /scripts/zm from the build folder to /etc/init.
- Inspect the contents to make sure they apply to your distro.[/color]

*SystemD Setup*
- Copy the zoneminder systemd service file /misc/zoneminder.service from the build folder
to the systemd service file location.
  For Redhat based distros, that folder is /usr/lib/systemd/system.
- Inspect the contents to make sure they apply to your distro.
- Tell systemd to load the new service file: "sudo systemctl daemon-reload".
- Copy /misc/zoneminder-tmpfiles.conf to /etc/tmpfiles.d
- Tell systemd to process this file: "sudo /usr/bin/systemd-tmpfiles --create /etc/tmpfiles.d/zoneminder.conf".

Renk değiştirdiğim yerlerde problem yaşadığımı zannediyorum.

Edit: Renk değişikliği yapmamış <color >tag arasında almış..

if

@moy, uygulamanın kendisi SysV Init ve systemd için servis belgelerini hazır sunuyormuş. 14.04 için SysV Init betiğini kullanabilirsiniz. Size betiği nereye kopyalayacağınız da söylenmiş. Servisler çalışıyor diyorsunuz; ne komut veriyorsunuz da ne sonuç alıyorsunuz?

moy

Normalde
>>service zoneminder start (stop, status,restart)

komutlarında program cevap veriyor. Kaynakta belirtilen path lere yüklemeleri
yaptığım halde ( init dosyalarına da gerekli kopyalamaları yaptığımı zannediyorum)
>>service zoneminder ..... 

yazdığımda böyle bir servis yoktur uyarısı veriyor.

bugra9

Paketlenmiş halinde bu dosya "zoneminder" adıyla "/etc/init.d/" dizini içerisine atılmış.
http://packages.ubuntu.com/precise/i386/zoneminder/filelist

Servisi önce "zm" ismiyle çalıştırmayı denersin olmazsa paketli halindeki gibi o zm dosyasının adını zoneminder yapıp "/etc/init.d/" dizini içerisine atmayı deneyebilirsin. İşlemden sonra bilgisayarı yeniden başlatmayı unutma.

if

@moy, ZuneMinder'ı derlerken PREFIX değişkenini kullanarak uygulamayı öntanımlı dizinden - /usr - farklı bir dizine mi kurdunuz?

Alıntı Yap
Copy the sys v init script /scripts/zm from the build folder to /etc/init.

/etc/init altına sadece ayar dosyaları konulabilir. Git deposundaki zm bir BASH betiği. Bunun /etc/init.d/ dizini altına konması gerek. Böylece

/etc/init.d/zm start

komutu ile başlatılabilir.

Derleme sonrası oluşan /scripts/zm içeriğini görebilir miyim?