Ubuntu 16.04 Nvidia ekran kartı ile intel ana kart uyumsuzluğu

Başlatan kafka01, 26 Eylül 2016 - 22:10:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kafka01

Grub'a aşağıdaki satırı ekleyin

sudo gedit /etc/default/grub

''quiet splash''

satırını bularak tırnak içine ekleme yapın.

intel_idle.max_cstate=1 acpi_osi=Linux acpi_osi='!Windows 2015' i915.enable_rc6=1 i915.enable_fbc=1 i915.enable_psr=1 i915.enable_dc=1 i915.modeset=1 i915.semaphores=1

''intel_idle.max_cstate=1 acpi_osi=Linux acpi_osi='!Windows 2015' i915.enable_rc6=1 i915.enable_fbc=1 i915.enable_psr=1 i915.enable_dc=1 i915.modeset=1 i915.semaphores=1 quiet splash''

Son hali yukarıdaki gibi olacak.

sudo update-grub

Ardından bu komutu çalıştırın.

sudo apt-get purge .*nvidia.* bumblebee.* .*primus.*
sudo apt-get --purge autoremove
sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt install nvidia-367 nvidia-prime nvidia-settings gdebi

Sistemi yeniden başlattıktan sonra Nvidia-Settings açarak oran İntel ekran kartını seçin daha sonra yeniden başlatın.

Aşağıdaki bağlantıdan indirdiğiniz paketi Gdebi uygulaması ile açıp yükleyin.

https://launchpad.net/ubuntu/+source/linux-firmware/1.161/+build/10751017/+files/linux-firmware_1.161_all.deb

Bittikten sonra aşağıdaki adımlarıda sırasıyla uygulayın.

cd /tmp
wget \
kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.7.5/linux-headers-4.7.5-040705_4.7.5-040705.201609240533_all.deb \
kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.7.5/linux-headers-4.7.5-040705-generic_4.7.5-040705.201609240533_amd64.deb \
kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.7.5/linux-image-4.7.5-040705-generic_4.7.5-040705.201609240533_amd64.deb
sudo dpkg -i linux-headers-4.7*.deb linux-image-4.7*.deb
sudo reboot

Bu işlemleri uyguladıktan sonra  bilgisayarı açtım ve masaüstüne giriş yapınca bilgisayar donup fan çalışmaya başlıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

meda

Dünkü yazdığım gibi

sudo gedit /etc/default/grub

''intel_idle.max_cstate=1 acpi_osi=Linux acpi_osi='!Windows 2015' i915.enable_rc6=1 i915.enable_fbc=1 i915.enable_psr=1 i915.enable_dc=1 i915.modeset=1 i915.semaphores=1 quiet splash''

yukarıdaki satırı şu şekilde:

"intel_idle.max_cstate=1 acpi_osi=Linux acpi_osi='!Windows 2015' quiet splash"

sudo update-grub
Deneyin.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

kafka01

@meda
ben son dediğinizi denedim bir önceki hatayı verdi donmuyor ancak fan çalışıyor ve bilgisayarı kapatmak istediğimde kapanmıyor o yüzden tekrardan başlık açtım.

başka önerin var mı hocam ? :)

meda

sudo apt install nvidia-370 nvidia-prime nvidia-settings

İntel kart seçip yeniden başlatmayı unutmayın. Fan sesi hala devam ederse:

http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/ yandaki adres Ubuntu'nun önümüzdeki ay yayınlanacak sürümünü içeren test kalıplarını içeriyor. İster oradaki kaliıplardan birisini indirp haftalık güncellemelerini yaparsınız bazen güncellemelerde sorun olabiliyor özellikle test sürümlerinde bazen de hiçbir sorun olmadan sistem sorunsuz çalışabiliyor. Olmadı bir ay sonra duyurulacak olan 16.10 sürümünü beklersiniz.

Dağıtım farketmezse Manjaro-KDE sürümünü de tavsiye edebilirim. Kendisi yuvarlanan sürüm olmakla birlikte yeni sürüm olmaksızın güncellemelerle sisteminiz her daim güncel olur. http://manjaro.github.io/download/

intel_idle.max_cstate=1 acpi_osi=Linux acpi_osi='!Windows 2015'  ama her türlü yandaki grub eklentileri gerekecek ha bunlara ne zaman gerek olmaz 6-7 ay sonra güncel bir dağıtım kurduğunuz zaman. Yani Ubuntu 17.04 sürümünde. Sebebi ise her zaman olduğu gibi donanım üreticileri Linux tarafını ikinci plana hatta üçüncü plana attıklarından sürücü güncelleştirmeleri geç geliyor.

Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

kafka01

@meda
anladım teşekkür ederim son bir şey sorucam nvidia setings'te nvidia seçeneğini seçmemin bir zararı var mı peki en azından güncelleme gelene kadar ?

meda

Sistem devamlı Nvidia kart ile çalışır o da haliyle fan sesi ve batarya süresinin azalmasına yol açar. Gereksiz yere sistem çalışacak. Yerinde olsam o şekilde kullanmazdım şansımı bir de Manjaro-KDE üstünde denerdim. Optimus yapılandırmasını kendi tanıyarak gerekli sürücüleri kendisi yükler ve sana * bir şey bırakmaz Ubuntu'dan farklı olarak. Dahası kod çözücüler, Steam ... dahili gelir kısaca kur kullan dağıtımdır. En kötü 1 ay sonra Ubuntu 16.10 sürümüne geçersin.

kafka01

@meda

ubuntu 16.04'te sorun çözülmedi ben de manjaro yükleyeyim dedim o da grub ile ilgili bir sorun çıkardı forumda buna benzer sorun yaşayanlar ile benim sorunum çözülmedi. forumda da yardımcı olan olmadı 2 kişi cevap verdi sadece birisi yazı rengini kırmızı yapmamı sevmemiş bunu belirtti. bende ubuntu 16.10'un test kalıplarını yükledim orada da aynı işlemleri yaptıktan sonra masaüstüne gelip donup fan çalışmaya başladı.

--Bu başlığı okuyacaklar için bu yazı kısa bir özet olsun.