Fiziksel raid 0 ve Ubuntu sorunları

Başlatan realbyx, 07 Eylül 2016 - 01:58:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

realbyx

İyi günler,

Ubuntu 16.04 de kurulumda
Busybox sorununu yaşıyorum. (initramfs) unable to find a medium containing a live file system

Notebook'um da toplamda 4 adet disk var. Bunların 2 si raid 0 windows 10 çalışıyor. Birisiyedek diğerinide ubuntu için satın aldım.  Bios'dan raid 0 ı bozup ahci'ye aldığımda büyük bi ihtimalle kurulum başlayacak. Fakat benim raid 0 lı windows'uda kullanmam gerekiyor. İngilizcem kısıtlı olduğu için çözüm bulamadım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Bilgi vermesi açısından,  2 tane m2 sata ssd 120+120 raid 0 da. Ubuntu içinde 500gb ssd var. Diğer diskimde 1tb hdd yedek için.

Teşekkürler

Konu yanlış yerde, taşırmısınız lütfen. Ubuntu kurulum sorunlarına.

heartsmagic

Alınan hatanın esasında kurulumla ilgisi yok, henüz kurulum için hazırlanan ISO işini görememiş. ISO'nun md5 bütünlüğü denetlenmiş miydi? Eğer denetlendiyse ve doğru çıktıysa kullanılan DVD'ye ya da USB'ye nasıl aktarılmıştı? Tekrar denenebilir. Bir diğer olay da ilgili medyanın sağlamlığı. USB veya DVD, farklı bir tanesiyle değiştirilebilir.

RAID olayında ise eğer Ubuntu ayrı bir diske kurulacaksa zaten karışıklık olmaması lazım. O diskin başına Ubuntu kurulur, Grub Windows'a paslar. Orada da sanırım Windows işini görür. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

realbyx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Eylül 2016 - 15:20:22
Alınan hatanın esasında kurulumla ilgisi yok, henüz kurulum için hazırlanan ISO işini görememiş. ISO'nun md5 bütünlüğü denetlenmiş miydi? Eğer denetlendiyse ve doğru çıktıysa kullanılan DVD'ye ya da USB'ye nasıl aktarılmıştı? Tekrar denenebilir. Bir diğer olay da ilgili medyanın sağlamlığı. USB veya DVD, farklı bir tanesiyle değiştirilebilir.

RAID olayında ise eğer Ubuntu ayrı bir diske kurulacaksa zaten karışıklık olmaması lazım. O diskin başına Ubuntu kurulur, Grub Windows'a paslar. Orada da sanırım Windows işini görür.

Konuya çok geç cevap geldiği için bakmamıştım.

ISO nun md5 bütünlüğünü kontrol etmedim, rufus ile aktarım yapıldı usb'ye. Tek bi usb bellek ile denendi.  Kurulum esnasında uefi ubuntu logosundan sonra direk busybox hatası verip takılıyor. Ubuntuyu yükleyemediğim için steamos yükledim. Henüz betada olduğu için çok sıkıntısı var.  Ubuntu gibi kararlı değil. En kısa zamanda farklı bi bellek ile tekrar deneyeceğim.

Teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Eylül 2016 - 18:33:43

Ubuntuyu kurdum, fakat 2 tane sorunum başladı.

Ubuntuyu 500gb lık boştaki ssd ye kurdum. Kurulum esnasında fiziksel raid 0 windows 10 kurulu diski görmedi. Bende direk 500gb lık ssd yi seçip kurduğumda windows 10 mbr kaydını uçurdu sanırım.  Bios'dan sadece ubuntu boot menüsü gözüküyor. Windows 10 başlangıç onarımı yapamıyor hata veriyor. Windows 10 uefi de kurulduğu için sorun yaşatıyor.mbr kaydını baştan yazdım olmadı. Ubuntu tarafından grup menüsü kurmak istedi, ubuntu açılır açılmaz 10sn sonra kitleniyor. Power tuşuna basıp kapatmak zorunda kalıyorum. Sıfırdan bidaha ubuntu kurdum gene aynıydı. Yükleme medyasını değiştirdim ve md5 kontrolü yaptığımda sorun yoktu.

Şuanda ne ubuntuyu kullannabiliyor neden windows u. Windows mbr kaydı yok efi için olanları denediğimde yemedi, ubuntu açılır açılmaz kitleniyor.