[Çözüldü] UEFI vs BIOS hakkında daha detaylı makale hazırlanması

Başlatan ThomasK1907, 24 Eylül 2016 - 10:12:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hatas

Alıntı yapılan: ThomasK1907 - 30 Eylül 2016 - 13:24:18
Wiki'ye makaleyi ekleyebilir misiniz?
teşekkürler

İlk fırsatta eklerim. Maddenin adı ne olsun? Mesela "UEFI ve BIOS hakkında detaylı bilgiler" nasıl olur?

ThomasK1907

Alıntı yapılan: hatas - 04 Ekim 2016 - 17:42:20
Alıntı yapılan: ThomasK1907 - 30 Eylül 2016 - 13:24:18
Wiki'ye makaleyi ekleyebilir misiniz?
teşekkürler

İlk fırsatta eklerim. Maddenin adı ne olsun? Mesela "UEFI ve BIOS hakkında detaylı bilgiler" nasıl olur?

Uygundur. Teşekkürler.

hatas

Maddeyi Viki'ye ekledim: UEFI ve BIOS hakkında detaylı bilgiler

Maddeye; UEFI modunda Ubuntu kurulumu sayfasının başında iç bağlantı verdim, Kurulum ve GRUB sayfalarının sonunda iç bağlantı ekledim ayrıca maddeyi Kategori:Açılış ayarları kategorisine bağladım.

ThomasK1907 ve katkıda bulunan herkesin ellerine sağlık. ;)

FireSwords

@hatas Elinize sağlık. Ama makalede şöyle bir hata buldum: Apple makinalarda UEFI benzeri bir sistem bulunuyor. Fakat UEFI ya da EFI yazılımı değildir, tamamen kendilerine özgü yazılmış bir sistemdir.

Bu tam olarak doğru değil. EFI'yi ilk kullanan firmalardan biridir Apple. UEFI tüm firmaların ortak kullandığı bir EFI standartıdır. Apple'ın EFI implantasyonu biraz farklılık gösterebilir, ama yine de EFI'dir.

hatas

Alıntı yapılan: FireSwords - 07 Ekim 2016 - 09:09:57
@hatas Elinize sağlık. Ama makalede şöyle bir hata buldum: Apple makinalarda UEFI benzeri bir sistem bulunuyor. Fakat UEFI ya da EFI yazılımı değildir, tamamen kendilerine özgü yazılmış bir sistemdir.

Cümleyi nasıl düzeltelim? Gerekli müdahaleyi isterseniz siz de yapabilirsiniz tabi.

FireSwords

Mac'lerde Boot İşlemi

Apple, EFI'yi ilk kullanan şirketlerden biri. 2005 yılında, Apple Intel işlemcilere geçiş yaptığında klasik BIOS yerine EFI kullanmayı tercih etmişti. Yıllar sonra, UEFI spesifikasyonu sayesinde tüm PC'lerde UEFI kullanılmaya başlandı ve bu bir standart haline geldi. Mac'lerde şu an Apple'ın kendine göre uyarladığı bir EFI bulunmakta. Mac'lerdeki firmware tıpkı normal PC'lerde olduğu gibi UEFI ve Legacy modda işletim sistemi boot edebilir. Ancak Apple'ın yaptığı düzenlemeler olmadan macOS önyüklenemez.

siberoloji

@ThomasK1907;
Yaptığınız çalışmayı takdir ediyorum. Web sitemde kaynak göstererek yayımladığımı bilmenizi istiyorum.