Pc cpu kullanımı

Başlatan Ömer Burak Gedik, 21 Eylül 2016 - 00:51:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ömer Burak Gedik

sadece torrent programı açıkken cpu kullanımı

ata1

Şu komut, gerçek zamanlı sistem bellek kullanımı görüntüler:

watch -n 1 cat /proc/meminfo

Ömer Burak Gedik

bellek değilde işlemci boştayken fazla kullanıyor gibi tarayıcı falan kasıyor ilk yüklememe nazaran

ata1

En Fazla Ram Kullanan hesabı tespit etmek
ps axo %mem,comm,pid,euser | sort -nr | head -n 10

En Fazla Cpu Kullanan Hesabı Tespit etmek
ps axo pcpu,comm,pid,euser | sort -nr | head -n 10
tarayıcı ön belleği temizle dene

Ömer Burak Gedik

omer@OBG:~$ ps axo pcpu,comm,pid,euser | sort -nr | head -n 10
58.4 packagekitd      1102 root
15.9 chrome          31111 omer
11.2 chrome          31159 omer
10.8 chrome          10846 omer
7.4 Xorg              943 root
6.8 chrome          18480 omer
6.2 gala             1672 omer
5.0 chrome           8340 omer
3.3 chrome          18269 omer
3.0 chrome          13382 omer
omer@OBG:~$
anormal * bir şey varmı sizce hocam,önbellek temizldim

ata1

bir süre gözlemle kasma devam ederse farklı bir adım uygularız. Bilindiği gibi chrome bonkör davranıyor kullanımda  :))

heartsmagic

packagekitd uygulaması işlemciyi sömürüyor gibi, en azından çıktılarda o görünüyor. Etrafta da biraz şikayet var gibi. Elementary mi dağıtım? Güncelleme bildirimi için kullanıyor o da işlemciyi yoruyor anlaşıldığı kadarıyla. Kaldırsak güncelleme bildirimleri gelmez, alternatif bulunur belki. Şu ne diyor:

sudo apt-get -s purge packagekitd
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ömer Burak Gedik

omer@OBG:~$ sudo apt-get -s purge packagekitd
[sudo] password for omer:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'philip_scott-ubuntu-elementary-tweaks-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'elementary.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'patches.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: packagekitd paketi bulunamadı

sistem elementary 0.4

ata1

packagekitd kaldırmak için açıkçası çekindim. @heartsmagic

heartsmagic

@ata1, -s ile benzetim yapıyor komut zaten, hemen kaldırmayacak. Güncelleme bildirimleri için olmalı o uygulama, en fazla uyarı gelmez ara ara elle bakılır. Söylediğim gibi alternatif uygulama da aranabilir bunun için. Kaldı ki benzetim yapmak istesek de uygulamanın paket ismi bu değil gördüğümüz kadarıyla.

dpkg -l | grep packagekit

ne diyor?

ata1

Bir şey daha öğrendim -s  teşekkür ederim açıklama için yerine eklenecekleri bilemediğimden çekindim en doğrusu bu  :))

heartsmagic

Hani tek başına kendisi kaldırılacaksa sorun olmaz, yerine bir şey eklenmeyebilir bile bence :)

Ömer Burak Gedik

omer@OBG:~$ dpkg -l | grep packagekit
ii  gir1.2-packagekitglib-1.0                      0.8.17-4ubuntu6~gcc5.4ubuntu1.1                         amd64        GObject introspection data for the PackageKit GLib library
ii  libpackagekit-glib2-16:amd64                   0.8.17-4ubuntu6~gcc5.4ubuntu1.1                         amd64        Library for accessing PackageKit using GLib
ii  libpackagekit-glib2-18:amd64                   1.0.11-2elementary0.4.4                                 amd64        Library for accessing PackageKit using GLib
ii  packagekit                                     1.0.11-2elementary0.4.4                                 amd64        Provides a package management service
ii  packagekit-tools                               1.0.11-2elementary0.4.4                                 amd64        Provides PackageKit command-line tools

heartsmagic

sudo apt-get -s purge packagekit
ne diyor?

Ömer Burak Gedik

omer@OBG:~$ sudo apt-get -s purge packagekit
[sudo] password for omer:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki ek paketler kurulacak:
  python3-aptdaemon.pkcompat
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  appcenter* packagekit*
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  python3-aptdaemon.pkcompat
0 paket yükseltilecek, 1 yeni paket kurulacak, 2 paket kaldırılacak ve 14 paket yükseltilmeyecek.
Purg appcenter [0.1+r276+pkg43~ubuntu0.4.1]
Purg packagekit [1.0.11-2elementary0.4.4] [packagekit-tools:amd64 system-config-printer-gnome:amd64 ]
Inst python3-aptdaemon.pkcompat (1.1.1+bzr982-0ubuntu14 Ubuntu:16.04/xenial [all])
Conf python3-aptdaemon.pkcompat (1.1.1+bzr982-0ubuntu14 Ubuntu:16.04/xenial [all])
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'philip_scott-ubuntu-elementary-tweaks-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'elementary.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'patches.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

heartsmagic

Bu appcenter dediği şey uygulama marketi mi?

Ömer Burak Gedik

heartsmagic

O zaman işler karışır, kaldırmayalım. Bğımlılıkları es geçebiliriz ama sürekli kırık bağımlılıkla kalabilir sistem, hoş olmaz. Bu sorun devam ediyorsa yani işlemciyi sömüren bu uygulama ise Elementary OS tarafına bir hata kaydı bırakılabilir.

Ömer Burak Gedik

Bunu nasıl yapabilirim

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

heartsmagic

Launchpad'e üye olup şuraya hata kaydı yapılmalı:
https://bugs.launchpad.net/elementaryos

Temel düzeyde İngilizce yeterli olur.  Sağ üst bölümden "Report a bug" dedikten sonra "Summary" kısmına:
Alıntı Yappackagekitd consumes too much CPU
yazılıp devam edilir. Ardından "further information" kısmına da:
Alıntı Yap"On my system packagekitd consumes too much CPU all the time. Here is a log:"
denilip aynı yere şu eklenebilir:

58.4 packagekitd      1102 root
15.9 chrome          31111 omer
11.2 chrome          31159 omer
10.8 chrome          10846 omer
7.4 Xorg              943 root
6.8 chrome          18480 omer
6.2 gala             1672 omer
5.0 chrome           8340 omer
3.3 chrome          18269 omer
3.0 chrome          13382 omer

Fakat ben başlığa bir kere daha baktım da, bir kere daha denettirmemişiz sana bunu. Geri bildirim yapmadan önce, yazılım merkezi kapalıyken lütfen şunu yap:

/usr/bin/top -n 3 -b > $HOME/top-dosya

İşlem tamamlanınca ev dizininde top-dosya isminde bir dosya oluşak, içeriğini buraya aktar.

Ömer Burak Gedik

Hocam usb ye lubuntu yükliyim demiştim ondan önce debian kurmuştum açılmamıştı önce sonra açıldı ama beğenmemiitim debian sonra lubuntu yükledim usb belleğime usb yi seçerek efi bölümün ext4 kök klasörünü oluşturdum kurdum ,benim notebookumda uefi kurulum sonrası bilgisayarım no bootable device hatası veriyor çok basit bir çözümü var hatta videosunu yaptım youtube koydum,lubuntuyu kurdum fakat sadece lubuntu açılmaya başladı  elementary ye giremiyordum halende giremedim anladığım kadarıyla usbye değilde diskin efi bölümünü baştan oluşturmuş o yüzden giremedim galiba ,verilerimi kurtardım tekrar elementary i kurucam ,aynı sorun gene devam edicektir büyük ihtimal cpu sorunu ,birşey denettirmemşiz demişsinz hocam orayı anlamadım oluşan dosyayı nereye aktarıcağımı

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

heartsmagic

Dosyayı açar, içindekileri buraya kod etiketi içinde aktarırsın.