Ubuntu Unity'den Gnome'a Geçiş

Başlatan aligunes, 17 Eylül 2016 - 23:58:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aligunes

Merhabalar arkadaşlar,
Ubuntu 16.04.01 LTS Unity sürümünü kullanmaktayım. Hiçbir şikayetim yok ve her şey yolunda ilerliyor fakat araştırarak öğrenme konusunda sizden biraz desteğe ihtiyacım var.

Ubuntu Unity sürümünden ayrı bir kurulum yapmadan, direk Gnome masaüstü sürümüne geçmenin bir yolu var mıdır? Eğer, var ise bu durum programlarımda ve dosyalarımda sıkıntı çıkarır mı?
Başka bir konu da, bu geçiş, sizce sistem performansını nasıl etkiler? Yani kısaca Unity masaüstü sürümü mü yoksa Gnome masaüstü sürümü mü daha akıcı ve stabildir?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Sistem Bilgilerim

İşletim Sistemi: Ubuntu 16.04.01 LTS Gnome
Laptop Model: Acer Aspire Nitro VN7-571G-544W
İşlemci: Intel® Core™ i5-5200U CPU @ 2.20GHz × 4
Grafik: GeForce 940M/PCIe/SSE2
Bellek: 8 GB

UNC

Daha önce forumda unity üzerine gnome kurduktan sonra sorun yaşayan arkadaşlar vardı, performas açısından bi degişiklik olmaz büyük ihtimalle gnome unity'e göre daha akıcıdır.

aligunes

Alıntı yapılan: UNC - 18 Eylül 2016 - 01:01:25
Daha önce forumda unity üzerine gnome kurduktan sonra sorun yaşayan arkadaşlar vardı, performas açısından bi degişiklik olmaz büyük ihtimalle gnome unity'e göre daha akıcıdır.

Cevabın için teşekkür ederim. Linux'ta sabit kalmak istemiyorum yeni şeyler denemek hoşuma gidiyor o yüzden bu önerin beni mutlu etti. Tekrardan teşekkürler.

furyzer0

Sadece gnome masaüstünü yüklemek istiyorsan
sudo apt-get install gnome-shell
Gnome ile birlikte uygulamalarını da yüklemek istersen
sudo apt-get install ubuntu-gnome-desktop
yükledikten sonra oturumdan çıkıp login ekranından istediğin masaüstü ortamını seçebilirsin.

Minty

Unity'e göre daha iyi performans alırsın gibi geliyor bana. Daha akıcı çalışıyor Gnome masaüstü.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

aligunes

Alıntı yapılan: furyzer0 - 18 Eylül 2016 - 11:28:02
yükledikten sonra oturumdan çıkıp login ekranından istediğin masaüstü ortamını seçebilirsin.

Aceleci davranmanın kötü yönleri işte. Yorumunu okumadan indirdim sistemi silip baştan kurdum dosyalarımı da kaybetmezdim senin söylediğin yöntemle. Yine'de çok teşekkür ederim bu güzel cevabın için bir köşeye not ediyorum.

Alıntı yapılan: Minty - 18 Eylül 2016 - 11:31:53

Evet söylediğinizde haklısınız! Kesinlikle Gnome Masaüstü Unity'e göre daha stabil.
Unity'e göre daha iyi performans alırsın gibi geliyor bana. Daha akıcı çalışıyor Gnome masaüstü.

furyzer0

Alıntı yapılan: aligunes - 18 Eylül 2016 - 19:37:08
Alıntı yapılan: furyzer0 - 18 Eylül 2016 - 11:28:02

Aceleci davranmanın kötü yönleri işte. Yorumunu okumadan indirdim sistemi silip baştan kurdum dosyalarımı da kaybetmezdim senin söylediğin yöntemle. Yine'de çok teşekkür ederim bu güzel cevabın için bir köşeye not ediyorum.

Alıntı yapılan: Minty - 18 Eylül 2016 - 11:31:53

Evet söylediğinizde haklısınız! Kesinlikle Gnome Masaüstü Unity'e göre daha *kararlı.
Olsun en azından senin yaptığın yöntem de kararlılık açısından daha iyi boyle yaparsan sıkıntı çıkma ihtimali daha fazla olurdu.

auo

Unity yerine Gnome kurduktan sonra Unity'i nasıl silebiliriz? Bu cevap diğer masaüstü geçişlerinde kullanılmayanların silinmesi içinde geçerli olur sanırım.

meda

Alıntı yapılan: auo - 09 Ekim 2016 - 23:15:12
Unity yerine Gnome kurduktan sonra Unity'i nasıl silebiliriz? Bu cevap diğer masaüstü geçişlerinde kullanılmayanların silinmesi içinde geçerli olur sanırım.
Bazı arkadaşlar Gnome kararlıdır gibi söylemlerde bulunuyor ama asıl kararlı olan Ubuntu'dur. Ubuntu'da kararsızlık sorunu yaşayan arkadaşlar için bu kararsızlık Gnome Shell uygulamalarından kaynaklanıyor. Gnome her 6 ayda bir sürüm atlarken Unity 2 senedir hata düzeltmeleri yapıldığından Gnome Shell'den daha kararlı olacaktır. Son zamanlarda Cinnamon ve Pantheon gibi masaüstlerinde temel diyebilceğimiz önyüklü uygulamalar kendileri tarafından geliştirilmiş ya da çatal uygulamalar. KDE5 kullanma sebeplerimden birisi uygulama farklılıklarından kaynaklı arayüz saçmalıkları mı dersiniz bilemedim. Gnome Shell uygulamaları tasarım dili olarak diğer masaüstlerinde eğreti duruyor.

Gnome Shell ortamını en iyi sunanlardan birisi olan Fedora dağıtımı tavsiyemdir. Bu arada öntanımlı gelen masaüstleri sonradan yüklenen masaüstlerinden daha sorunsuz çalışıyor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

mhmtkrktr

Bazı arkadaşlar asıl kararlı olan Unity 'dir demiş ama kararlı olan asıl Gnome dur. :) Hadi bakalım çık çıkabilirsen işin içinden.
Sevgili @meda, şu yorumu yeni bir kullanıcı veya ortamlar arasında sek sek oynamaya gelmiş bir kullanıcı yazmış olsa güler geçerdim ama bu kadar zamanlık forum geçmişinden sonra senin yazman çok tuhaf geldi bana.

Öncelikle Gnome Shell uygulamaları diye bir şey yok. Keşke olsaydı ama ne yazık ki henüz yok. Şimdilik sadece, Gnome-shell masaüstü (namı diğer kabuğu) ve bir diğer grupta Gnome uygulamaları var.
Peki şimdilik bu ayrım neden yapılıyor. Birkaç farklı sebebi var ama mesaja konu olana değinecek olursak, o beğenmeyip eğreti duruyor diyenlere dayatma olmasın diye. Gnome Shell kabuğunu kurana dahi ayrı bir seçenek olarak sunulmuş o uygulamalar. Birini kurunca illaki şunları da kuracaksın diye bir dayatma yok. Aynı durum Unity içinde geçerli. Ubuntu kurdum, o zaman Gnome uygulamalarını kullanmak zorundayım diye bir dayatma yok. Onu beğenmeyen, beğendiği diğer uygulama ne ise onu kurar kullanır.

Ayrıca bir ortamın 6 ayda bir sürüm yükseltmesindeki sıkıntı nedir onu anlamadım. Benim bu işlemden anladığım "adamlar bir şeyleri değiştirip düzenlemişler ki buna ihtiyaç duymuşlar."  Her sürümün üzerinde gözle görünür onca yenilikle geldiğini görünce de hak vermemek kendi adıma acımasızlık olur.
Unity iki senedir hata düzeltiyor diyorsun. Unity 'i burada eleştirecek kişi ben değilim ama söylediğinden yaptığım çıkarım, demek ki o kadar sorunluymuş ki, iki senede düzeltememişler. İki sene önce kuranlara da, alay eder gibi yığınla sorunumuz var ama olsun alın kullanın demişler.
Öylemi peki. Tabiki değil ama öyle de anlaşılıyor.
Kde 'yi ne yapalım bu arada. Bir sistem düşünki 2 hafta ilgilenme, 2. haftanın sonunda en az 500 MB güncelleme var diyor. Ayda 1 GB güncelleme. Biz interneti kendi ihtiyacımız için mi alıyoruz yoksa Kde kullansın diye mi alıyoruz. Hayır bu kadar güncelleme aldığına göre bir şeyler değişse ona da eyvallah ama o da yok. İnsan ayıp olmasın der, en azından bi tane butonun yerini biraz oynatır.
Zaten son kullanıcıya en uygun arayüz diye çıkan söylentilerin sebebini de anlamadım gitti. Bir ortam ki, içinde bin tane ayar yeri var. Herkes için ihtiyaç var mı orası ayrı tartışılır. Fakat son kullanıcı dediğin benim gibi oturur amcaoğlunun facebook profilini beğenir, korsan sitelerden film izler falan filan. Az daha ileri giderse bir iki program kurar beğenmeze başlarım böyle işe der, kaldırır atar. Evde pijamayla otururken bin tane ayar yerini öğrenip Mars'a maymun göndermeye çalışanımız mı var ?
Kde kullanıcılarını uzaktan takip ederim bazen. Ola ki sistem çökmemiştir, sorun diye açtıkları çoğu konu, karıştırdıkları bir ayarı geri alamamış olmaları. O kadar çok ayar olunca neyi nerden yaptığın da karışıyor haliyle. Çözüm çoğu zaman ya kullanıcı profilini toptan yenilemek yada format atmak oluyor. Kendim Kde kullanmaya çalıştığım zamanlar, Windows kurdum da rahat ettim, ne diyeyim.

Mâdem başladık Xfce4 'e de biraz bulaşalım. Onca kullanıcısı var ama Linux tarafına ürettiği program sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Gnome uygulamalarından besleniyor ama kendini ondaki gelişmelere adapte edemediği ilk yerde Gnome 'a çamur atmayı seviyor. Gnome tarafı geliştirip sürüyor ortaya, Xfce4 tarafı kendi düzeni bozulunca basıyor çığlığı. Tabii kabahat kusurdan büyük olunca fazla da ses çıkaramıyor orası ayrı. Beğenmiyorsan alır oluşturursun kendi tabanını, kendi paketlerini. Kesersin ortamın bağımlılığını. Adamlar bunların zevkine, keyfine göre mi geliştirme yapacaklar.
Aslında zaten bu hesaba göre gidersek Xfce4 saçma sapan bir ortam. Baksanıza elle tutulur birkaç uygulaması var, onlarda da icraat yok. Meselâ Xfburn diye uygulaması var. Müzik CD si yap diye seçenek koymuşlar ama arkadaşın daha wav formatının ne olduğundan haberi yok. Demek oluyor ki, Xfce4 kullananlar abidik gubidik saçma sapan şeyleri seven insanlar.

Ama işin özü öyle değil. Her ortamın kendisine göre bir ilkesi, hatırı sayılır bir beğenen kitlesi, kendi çapında yaptığı çalışmaları var. Hiçbirimizin, hele ki bu şartlar altında tüm ortamları derinlemesine inceleyip kıyaslayacak kadar bilgisi, zamanı ve imkanı olduğunu sanmam. Kullanıcı dener, beğendiğini kullanır. Beğenmez gider başka bir işletim sistemi kullanır. Hatta kapatır bilgisayarı, iki keçi alıp "ben dağda yaşamaya karar verdim" der, kim buna itiraz edebilir.

Lafın özü, herkesin ihtiyaçları da, ideal sistem anlayışı da farklı. Bize düşen meyve veren ağaca çıkıp meyvasını yemek, hatta yetişemediğimize taş da atalım ama dalı kırmayalım.

@aligunes, ilk sorunun cevabını bulmuşsun, ikinci sorunun cevabını burada arama bence. Bu forumlarda 15 senedir bulunan bir cevabı yok onun. En güzeli indir kur,  15 dakika sonra kendin verirsin cevabı.

meda

@mhmtkrktr Gnome Shell uygulamaları dememdeki sebep yeni arkadaşlar ve daha sonra başlığa denk gelecekler içindi. Zaten senin benim gibi adamlar biliyor.  :)

Unity 7 ilk zamanları hakikaten sıkıntılıydı bunu bireysel olarak değilde forumda ve internetteki sorun-çözüm önerileri benzeri açılan başlıklardan biliyorum.  :) Umarım aynı döngüyü Unity 8 ile yaşamayız.

XFCE ortamı XP, 98 havası verdiğinden hep sıkıcı gelmiştir. KDE için aynı şeyi düşünmüyorum. Eskiden bana da çok fazla ayar sunuyor gelirdi şimdi ise öyle değil her gün farklı bir özelliğini öğrendiğimden pek sıkılmıyorum. Biraz da bu sebeple kullanıyorum. Bende asıl Windows'da boğuluyorum özellikle de Threshold sürümünde 2 tane ayar merkezi zaten fiyasko. Yarım yamalak iş yaptılar üstüne üstlük firmaları sıkıştırarak Windows 10 önceki yüklü sistemler olmayacak. Neyse birkaç gün önce KDE 5.8 sürümü LTS olacakmış bakalım hatalar ne kadar minimize edilecek.   :)

Cinnnamon geliştiricileri çok güzel iş çıkartıyor.   
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

furyzer0

Alıntı yapılan: meda - 11 Ekim 2016 - 15:07:17
@mhmtkrktr Gnome Shell uygulamaları dememdeki sebep yeni arkadaşlar ve daha sonra başlığa denk gelecekler içindi.

Unity 7 ilk zamanları hakikaten sıkıntılıydı bunu bireysel olarak değilde forumda ve internetteki sorun-çözüm önerileri benzeri açılan başlıklardan biliyorum.  :) Umarım aynı döngüyü Unity 8 ile yaşamayız.

XFCE ortamı XP, 98 havası verdiğinden hep sıkıcı gelmiştir. KDE için aynı şeyi düşünmüyorum. Eskiden bana da çok fazla ayar sunuyor gelirdi şimdi ise öyle değil her gün farklı bir özelliğini öğrendiğimden pek sıkılmıyorum. Biraz da bu sebeple kullanıyorum. Bende asıl Windows'da boğuluyorum özellikle de Threshold sürümünde 2 tane ayar merkezi zaten fiyasko. Yarım yamalak iş yaptılar üstüne üstlük firmaları sıkıştırarak Windows 10 önceki yüklü sistemler olmayacak. Neyse birkaç gün önce KDE 5.8 sürümü LTS olacakmış bakalım hatalar ne kadar minimize edilecek.   :)

Cinnnamon geliştiricileri çok güzel iş çıkartıyor.
Windows 10 da iki ayar var çünkü windows 8de herşeyi doğrudan değiştirdiğinde son kullanıcı dediğimiz kişiler afalladılar ve windpws7 ye geri döndüler. Ms bunu anladığından yavaş yavaş değişim yoluna gidiyor.