[Çözüldü] Andoird için Clear ve Battery uygulamaları işe yarıyor mu?

Başlatan ubuntuM, 16 Eylül 2016 - 09:26:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuM

CCleaner'lar, Clean Booster'lar, Clean Master'lar, Power Battery'ler, Power Clean'lar, şunlar-bunlar cidden işe yarıyor mu yoksa kanıp da boş yere mi yüklüyoruz?

Bazen biriyle fazlalıkları siliyorum, aradan biraz zaman geçince tekrar bakıyorum sanki pek silinmemiş. Veya biriyle silince, ardından başka biriyle bakıyorum, o da buluyor bir şeyler.

Bataryayı optimize edeyim diyorum, sonra başka bir uygulama ile denediğimde sanki önceki optimize edilmiş uygulamalar hiç edilmemiş gibi yeniden beliriyor.

Cidden, bu tür uygulamalar işe yarıyor mu? Sizler kullanıyor musunuz?

Minty

Ben kullanmıyorum ve kullananlara da acilen kaldırması gerektiğini söylüyorum. Çünkü pil optimizasyonudur temizliktir aslında sürekli yapılması gereken bir işlem değildir. Eğer o programları sürekli kullanıyorsanız önbelleğinizi sürekli siliyorsunuz demektir. Bu da telefonun hazırda beklettiği şeyleri kaldırmanıza yani örnek vermek gerekirse, mesela fotoğraflara tıkladığınızda resimler hemen açılıyorken o fotoğraflardaki küçük resimlerin yüklenmesini bekleyeceksiniz. Bu yüzden sürekli yapılmamalı. Ben, ayda bir kez veya bir güncelleştirme geldiği zaman onu yaptıktan sonra yüklerim ve temizlik işlemini yaparım, sonra da uygulamayı geri kaldırırım. Bir de uygulamaları kapatıp pil tasarrufu sağladığını sanan uygulamalar var. Onlar da uygulamayı kapatıyor ancak o uygulama birkaç dakika içerisinde kendisini bir daha açmaya çalışıyor. Yani sürekli aç-kapa aç-kapa olayı oluyor ve bu aç-kapalar daha çok pil yiyor. Ayriyetten bu temizleyici uygulamalar çoğu uygulamanızdan daha fazla bellek ve pil tüketir. Sadece işiniz düştüğünde kullanmanızı tavsiye ederim.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

Linax

Ben de katılıyorum @Minty.Sakın Battery Doctor gibi uygulamalara kanma,neredeyse hiçbir işe yaramıyorlar.Clean Master da zaten en saçma uygulama 1 ayda bir yükleyip kaldırsan yeter de artar.Temizlik diyor,her yere süslü püslü şeyler koyuyor.Bir de en iyi antivirüsmüş,tarasın bakalım Norton,bak neler çıkıyor.En iyisi kullanıcının fikridir.Ben program yükleyip kaldırdığımda genellikle tek tek dosya artıklarını kendim temizlerim.Clean Master bir hasım şeyler siliyor olabilir ama arkasında bıraktığı şeyler çok.CCleaner bence en iyisi.Ayrıca bazı pil programları pilin ömrünü kısaltabilir,dikkat et.Bazıları uygulamayı kapattığında pil daha uzun sürede bitecek sanıyorlar ama ya uygulama yeniden açılıyor ya da kendileri yeniden açıyorlar ve pilin şarjı daha hızlı bitiyor.Root hakları ile uygulamayı uyutan bir uygulama vardı ama şu anda hatırlamıyorum,bazen o bile etkili olamıyor.
Bu arada eğer telefonun garantisi bitti ise Root atmanı öneririm.Pil ömrü hızlanıyor,telefon hızlanıyor vs. ama kendin yap,öyle saçma programlarla root atma telefona,telefon çıldırabiliyor.
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

furyzer0

Android ne kadar ekmek o kadar köfte mantığıyla çalışır. Yani ne kadar ram bulursa o kadarını doldurur ama bu durum tıkanmaya, donmaya yol açmaz. Çünkü başka bir uygulama için yer gerektiği zaman o yeri boşaltır ve bunu kendisi yapar. Sen buna müdahele edersen doğal olarak bazı aksamalar çıkar. Normalde sistemin çalışması için çok daha az ram miktarı yeter. AOSP tabanlı android romları boşta 500 mb civarı yer kaplayabilirler mesela. Ama normalde android bu boş yerleri değerlendirir ve muhtemel olarak açabileceğin uygulamaları rame aktarır.

n.bay

bu tür programların ben faydalarından çok istedikleri erişim yetkilerine kafam takılıyor birinin evine gizli kamera koyduğun anlaşılsa cezai yaptırımı var fakat biz böyle programlar ile kendi isteğimiz ile özel hayatımızı teşir ediyoruz bazı arkadaşlar şöyle düşünebilir koskocaman şirketin işi gücü yok bizi mi takip edecek girdiğimiz sitelere bakıp fotoğraflama mı yapacaklar diye düşünebilirler fakat şu neslin içersinden illaki bir başbakan bir cumhurbaşkanı yada üst düzey yöneticiler çıkacaktır bu özel hayat ile ilgili android telefon ve bilgisayarların sıkıntısı 10-15 sene sonra ortaya çıkacak

ubuntuM

Çok güzel bilgiler vermişsiniz. Benim düşüncelerimi yazıya dökmüşsünüz.

@Linax
Root ile ilgili biraz önce yeni bir konu açtım. Bakarsanız memnun kalırım.
Telefonuma ROOT atmalı mıyım?
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=53738.0

Phoique 7

Genel olarak yok clear master ccleaner batary doktor tarzı sistemi iyleştirmek veya bataryayı kormak isteyen uygulamalar bir işe yaramıyor boş alan kaplıyor bataryayı temizlemek için extra ram harcıyor ve temizlediğini kendi kullanıyor clear master zaten başlı başlına ram harcıyor kısa ve öz aralıklarla yükle clear masteri temizlesin hemen kaldır durdurma batarya koruyucu vs. hikaye elle görev yöneticisinden kapatmayı dene eğer illa batarya sorunu var ise batarya sorunu var ise kesinlikle tavsiye ederim batarya kalibrasyonu

UNC

marketteki cleaner uygulamalarını yükleyerek elinizle telefona ADWARE yüklemiş oluyorsunuz,
rehberden mesajlara fotograftan kameraya kadar erişimi olan bu uygulamalr resmen spyware görevi görüyor cihazda. 
sistem trayda sürekli açık oldugu yetmezmiş gibi son günlerde hızlı sarj etme mantıgı altıdnda kilit ekranlarına kadar telefonu tamamen kontrol altına alan bu uygulamalrdan uzak durmanız en mantıklı hareket olur.

cetinodinson

Pil ömrünüze ancak Greenify, Amplify ve PowerNap etki eder. Miui kullanmadan once vazgeçilmezlerimdi. Cleaner uygulamalar bence güvenilir değil, fakat miuinin kendi stok appi var yine.

http://forum.xda-developers.com/android/general/guide-extreme-battery-life-t3095884

gerçekten etkili.

FireSwords

Amaç temizlikse kesinlikle Ccleaner dışında bir uygulama kullanmayın. Clean Master'dan kesinlikle uzak durun.

Eğer pil ömrü artsın istiyorsanız pil sıkıntısı çektiğiniz durumlarda telefonun kendi pil tasarrufu modunu kullanın yeter. Eğer biraz daha zorlamak istiyorsanız telefonunuzu rootlayıp Xposed Framework kurun.Ondan sonra Greenify uygulamasını yükleyip arka plan uygulamalarını uyutun. Bu arada Greenify kullanacaksanız bağış paketi ile alın kesinlikle. Bağış paketi ile uyutulmuş uygulamalardan gelen bildirimleri almaya devam edebiliyorsunuz.

Ayrıca bu tür konuların yeri bir Linux forumu değil, Android forumudur. Android Linux çekirdeğini kullanıyor evet. Ama tamamen farklı bir platform.

ubuntuM

Cevaplar gayet bilgi açısından yeterli ve hepsi birbirinden değerli. Cevabımı fazlasıyla aldım sayenizde.

Konuyu ÇÖZÜLDÜ olarak etiketliyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Eylül 2016 - 19:02:27

NOT: Sadece CClear kullanmakla ilgili de şöyle bir durumla karşılaştım çok kez: CClear'ın silmediği (özellikle boş klasörleri) Clear Master'in bulup sildiğini gördüm. Yani birinin eksik bıraktığını bir diğeri tamamlayabiliyor. Bunu ek bilgi olarak vereyim dedim ama, cevaplardan yola çıkarak, en azından birkaç ayda bir bir-iki tanesini kurup, silip sonra tekrar kaldırmak en mantıklısı olacaktır -ki en azından telefonun şişmesini önler. Bataryayla ilgili uygulamalar ise cidden gereksiz ve yine arkadaşımızın dediği gibi, güç tasarrufu gayet mantıklı ve hatta gereksiz yere interneti kapatmak, gereksiz uygulamaları silmek/devre dışı bırakmak, parlaklığı azaltmak vesayre bunlar daha bir mantıklı olacaktır.