Gönderen Konu: Bilgisayarı TV'ye Bağlamayı Basitleştirmek Mümkün mü?  (Okunma sayısı 1019 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba.

Uzun zamandır Linux'tan uzak kalmıştım. Fakat son zamanlarda Windows 10 beni çıldırtıyor, öte yandan Linux'un eskiden yaşadığım pek çok sorunu çözülmüş, harika olmuş. Yeniden Linux'a dönmeye karar verdim. Fakat aklıma takılan iki sorun var. Bunları da halledebilirsem çok güzel olacak. Aslında ikisi de çok büyük sorunlar değil ve çözülmese de olur ama çözülürse harika olur.

1) HDMI Bağlantısını Basitleştirmek Mümkün mü?
Ubuntu kurulu bir dizüstü bilgisayarı HDMI kablosu ile TV'ye bağladığımda, ayarlardaki seçenekler bana pek kullanışlı gelmiyor. Windows 8, 8.1 ve 10'daki bu konudaki seçenekler oldukça basit. Şu resimde görüldüğü gibi:Linux'ta bu veya buna yakın bir şey mümkün mü?

2) Kablosuz Ekran Bağlantısının Kolay Bir Yolu Var mı?
Forumda Miracast ile ilgili arama yaptım ama gördüğüm kadarıyla basit bir şey gibi görünmüyor. Uğraştırmayan, basit bir miracast kullanma olanağımız var mı?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

« Yanıtla #1 : »
Fb+monitor geçiş tuşu ile buna benzer bir görünüm çıkıyor geçişlerde, miracast için ayar yapılması lazım biraz uğraştırır.

« Yanıtla #2 : »
Ben o tuşa bastığımda buna benzer bir görünüm çıkmıyor ama tuşa her basışımda bu seçeneklerden biri devreye giriyor. Bir bastığımda sadece bilgisayar ekranı bir bastığımda sadece TV ekranı vs. oluyor. Demek istediğiniz buydu galiba?

« Yanıtla #3 : »
Yanlış hatırlamıyorsam bende yani xfce ortamında birden fazla ekran bağlıyken fn+f7 tuşlarına basınca aşağıdaki resimdeki gibi bir şey çıkıyordu. Yarın kontrol edip iletimi ona göre düzenlerim.
http://netupd8.com/w8img2/xfce-mini-displays.png

« Yanıtla #4 : »
@bugra9 Unity'de sanırım böyle bir şey yok.

« Yanıtla #5 : »
Unity kullanmadığım için emin olamıyorum ama yok gibi görünüyor.
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2016 - 02:00:42 Gönderen: bugra9 »