Ubuntu 16.04 amd driver kurulumu sonrası blink sorunu

Başlatan Caliopa, 10 Eylül 2016 - 20:18:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Caliopa

@mendirec

https://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/AMD-Radeon-GPU-PRO-Linux-Beta-Driver%E2%80%93Release-Notes.aspx

Bu sayfadan bulunan AMDGPU-Pro Driver Version 16.30 for Ubuntu 16.04 adlı driver'ı indirip kurdum. Ancak reboot attıktan sonra şifre ekranını geçince ekran blinklemeye başladı. Haliyle ilk defa Ubuntu kullanınca ve 0 yazılım bilgisine sahip olunca bu tarz sorunları nasıl çözmem gerektiğini bilmediğim için mecburi format yöntemine gitmek zorunda kaldım.

Bahsetmiş olduğun kod satırlarının çıktıları şu şekilde

"ii  libdrm-amdgpu1:amd64                        2.4.67-1ubuntu0.16.04.2                                     amd64        Userspace interface to amdgpu-specific kernel DRM services -- runtime
ii  libdrm-amdgpu1:i386                         2.4.67-1ubuntu0.16.04.2                                     i386         Userspace interface to amdgpu-specific kernel DRM services -- runtime
ii  xserver-xorg-video-amdgpu                   1.1.0-1                                                     amd64        X.Org X server -- AMDGPU display driver"

Eğer bu konu ile ilgili bir yardımın olabilirse çok sevinirim.
Başka arkadaşlar da bu konu hakkında bilgi sahibi ise eğer yardımları için şimdiden teşekkürler

ultimate

Ekran kartı modelini de yazsaydın.Çift kart mı kullanıyorsun?

mendirec

@Caliopa, bağlantıda söylendiği gibi aşağıdaki komutu uygula lütfen. Aslında çıktıda amdgpu yüklü gözükmüyor ama  yine de deneyelim.
amdgpu-pro-uninstall

Yetki hatası verirse komutun başına sudo getirirsin.
https://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/AMDGPU-PRO-Install.aspx

Ekleme: Şu an sürücü kurulu değil mi? Yeniden kurulum mu yapıldı?

Caliopa

Evet çift ekran kartı hem intel hem amd

"00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Whistler [Radeon HD 6730M/6770M/7690M XT] (rev ff)"

Şu şekilde buldum kodlarını bunu yazdı. Yüklediğim driver sonrası da bir blinkleme sorunu yaşadım bu konu ile ilgili yardım istiyordum.

ata1

Alıntı yapılan: ultimate - 10 Eylül 2016 - 20:25:33
Ekran kartı modelini de yazsaydın.Çift kart mı kullanıyorsun?

soracağına çıktıyı isteseydıniz.

çıktıyı kod etiketi içerisinde paylaşırmısın

lspci | grep VGA

kod etiketi kullanımı
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14283.25

Caliopa

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Whistler [Radeon HD 6730M/6770M/7690M XT] (rev ff)

Çıktı bu şekilde görünüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Eylül 2016 - 20:54:32

sudo amdgpu-pro-uninstall
sudo: amdgpu-pro-uninstall: komut bulunamadı

Dediğin gibi yüklü değil yada direk komut satırını algılamıyor tam olarak anlayamadım.

mendirec

@Caliopa, ilk iletinde formattan bahsetmişsin. Yani işletim sistemini yeniden mi kurdun? Şu an sistemde sürücü kurulumu yapıldı mı? Görüntüde sorun var mı?
Şu çıktılara bakalım.
lspci -nnk | grep -i vga -A3 | grep 'in use'
ubuntu-drivers list

Caliopa

Evet daha yeni format attım bilgisayara ve yeni kurdum henüz ubuntuyu o yüzden bir driver olabilmesi muhtemel gelmedi.

Vermiş olduğun kod satırları ise şunları verdi çıktı olarak

Kernel driver in use: i915
Kernel driver in use: radeon

ve

ubuntu-drivers list
intel-microcode

ek olarak mesela steam üzerinden dota oynarken normal windows moduna göre çok daha düşük bir fps değeri alıyorum. FPS meter açık değil ancak gözle görülen bir fps düşme değeri var ve fark ediliyor.

ultimate

Kartın henüz amdgpu pro desteklemiyor.Eğer 16.04te kalacaksan açık kaynak sürücüyü kullanmak zorundasın.Format attıktan sonra hiçbir işleme gerek yok.Güncellemeleri denetle yeterli.Çift kart için yüksek grafik kartı gücü gerektiren durumlarda uçbirimden DRI_PRIME=1 "uygulama" şeklinde komut girmen gerekir.Örn:DRI_PRIME=1 steam
Aksi halde intel kartın kullanılacaktır.

Caliopa

Peki 16.04 kullanırken 14.04'ün amd driverını kurarsam çalışır mı ve performans alabilir miyim?

ultimate

Alıntı yapılan: Caliopa - 10 Eylül 2016 - 22:20:04
Peki 16.04 kullanırken 14.04'ün amd driverını kurarsam çalışır mı ve performans alabilir miyim?
Hayır,kuramazsınız.Ancak deneyimli bir kullanıcıysanız yahut sistemin kararlılığı sizin için pek önemli değilse son sürüm kernel ve Mesa'nın git paketlerini yükleyerek açık kaynak sürücüden bir nebze daha fazla performans alabilirsiniz.16.04 için 2. genişleme paketini bekleyin,amd tümleşik bir sürücü yayınlamaya ve gcn 1.0 için destek vermeye hazırlanıyor.Bekleyemem diyorsanız 14.04 kapalı kaynak sürücü için hazır lakin biraz eski paketleri barındırır.

Caliopa

Çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için arkadaşlar. Umarım yakın zamanda daha fazla şey öğrenip yeni gelecek olan sürümü beklerim.