[Çözüldü] Ubuntu 16.04.1 yükleme sorunu

Başlatan sepulttra, 09 Eylül 2016 - 13:37:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sepulttra

Windows 10 yüklü Asus GL552VL model bilgisayarıma Ubuntu 16.04.1 yüklemeye çalışırken resimdeki ekranda donup kalıyor ve yükleme ekranı gelmiyor.Sorunun çözümü hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi?  :-\

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Linax

Alıntı yapılan: sepulttra - 09 Eylül 2016 - 13:37:38
Windows 10 yüklü Asus GL552VL model bilgisayarıma Ubuntu 16.04.1 yüklemeye çalışırken resimdeki ekranda donup kalıyor ve yükleme ekranı gelmiyor.Sorunun çözümü hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi?  :-\
Öncelikle isonun md5 kontrolünü yaptınız mı?
CD-DVD mi yoksa usbye mi yazdırdınız?
Hangi programla isoyu yazdırdınız?
İsoyu nereden indirdiniz?
İlk önce bunların cevaplarını alalım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Eylül 2016 - 14:15:41

Bu arada aramıza hoşgeldin :)
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

cetinodinson

sorunun nedeni sepulturanin eski günlerindeki gibi... şaka şaka. isoyu neye yazdirdin dostum cd dvd yada usb? bu arada linaxın dediği gibi hoş geldin. eğer rufus ile yazdırırken syslinux mu ne kur diyor kurmadiysan hata alıyor olabilirsin, basima gelmişti

sepulttra

Öncelikle hoş bulduk.
Md5 kontrolünde problem yok.
Usb hazırladım.
Rufus programını kullandım ve syslinux kurma işlemini yaptım,uefı için gpt bölümdüzeni,dosya sistemi olarak fat32 yi seçerek iso sansıması olarak hazırladım usbyi.
İsoyu ubuntunun kendi sitesinden indirdim.Dosya ismi ubuntu-16.04.1-desktop-amd64.iso
QuickBoot/FastBoot özelliğini biostan kapattım.

ata1

Linax

Sistemin 32 mi 64 bit miydi?

ata1

@linax rica ettik şu alıntıyı bırak lütfen konular karmaşık hal alıyor. Anlamak da zorlanıyoruz

Linax

En son iletiyi gönderdikten sonra böyle bir şey yapmadım fakat isteğiniz üzerine bunu da siliyorum.

ata1

Anlayışın için teşekkür ederiz. Formun amacı en az sayıda ileti ile konuyu çözüme ulaştırmak. Sohbete döndürmeden kesin sonuca ulaşmaktır.

sepulttra

64 bit.  Verilen link çözüm üretmedi.

Linax

Alıntı yapılan: sepulttra - 09 Eylül 2016 - 15:49:13
Eğer sisteminiz 64 bit ise ve amd64'ü indirdiyseniz 32 bit sürümü indirmişsiniz demektir.i386 olanını deneyiniz lütfen

sepulttra

Linax

Alıntı yapılan: sepulttra - 09 Eylül 2016 - 16:17:28
http://releases.ubuntu.com/16.04.1/ Burada 64 bit pc için AMD64 yazılmış.
bilmiyorum benim indirdiğim yerde 32 bit için amd64 yazıyordu

ultimate

Alıntı yapılan: Linax - 09 Eylül 2016 - 16:03:43
Alıntı yapılan: sepulttra - 09 Eylül 2016 - 15:49:13
Eğer sisteminiz 64 bit ise ve amd64'ü indirdiyseniz 32 bit sürümü indirmişsiniz demektir.i386 olanını deneyiniz lütfen
Son zamanların en güzel şakası.Foruma renk gelsin biraz.

nacartunahan

Arkadaşlar Monster Abra A5 V6.2.3 bilgisayar aldım arkadaşımla aynı sorunu yaşıyorum fotoğraftakı gibi ilki beyaz geri kalan 4 ü turuncu neler neler denedim md5 doğruladım usb ye yazdırdım rufus kullandım ama hiç bir şekilde her şeyi denedim nerede sorun yaşıyorum gerçekten 2.5 saattir sadece bu sorunla uğraşıyorum ama çzöüm yok bilen birisi var mıı şimdiden eyvallah

Edit : FreeDOS bulunmaktadır herhangi bir işletim sistemim yoktur BIOSdan halletmeye çalışıyorum yardımcı olursanız eyvallah

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Eylül 2016 - 23:35:03

Sorunu çözmüş bulunmaktayım usbyi takıp pc yi çalıştır hocam ardından usb yi seç karşına gelen ekrandan ardından try ubuntu without installing install ubuntu gibi seçenekler gelince e tuşuna basıyosun ardından çıkan yazılarda quiet splash bölümünü arıyosun bu iki kelimenin arasını hiç bişey kalmıyacak şekilde siliyosun ardından arasına  ''nomodeset'' kelimesini quiet nomodeset splash olucak şekilde yazıyorsun ardından esc ile çıkıp kurulunmu başlatırsan düzeliyor düzelirse yaz bana

sinan54

Windows tarafında yazılan isolar genelde sorun çıkarıyor.Bazen ekran kartından dolayı masüstüne'de düşemiyoruz.Ben bir yıldır eski bilgisayarıma arch tabanlı hiçbir linux dağıtımı kuramadım.Fakat ikigün önce Bridge linux'la tanıştım,Nomodesed ve mesa seçeneğiyle açılış yapınca canlı olarak arch deneme imkanım oldu.Kurulumda ekran kartı
sorunu yaşayan arkadaşların aklında bulunsun.
Bu arada arch denemek isteyen arkadaşlar Bluestar linux ve bridge linux'u araştıra bilirler,her ikiside live olarak kullanılıyor.Ayrıca grafik olarak kurulumları var.

ata1

Alıntı yapılan: sinan54 - 09 Eylül 2016 - 23:38:06

Bu arada arch denemek isteyen arkadaşlar Bluestar linux ve bridge linux'u araştıra bilirler,her ikiside live olarak kullanılıyor.Ayrıca grafik olarak kurulumları var.
Arch denemek demeyelim de arch tabanlı diye düzeltelim aynen manjaro gibi

sinan54

@ata1 Haklısın arch tabanlı dagıtımlar

neynefes

@sepulttra, çekirdek önyükleme seçeneklerinden nomodeset'i bir kullanalım öncelikle tavsiye edildiği üzere..
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%c3%87ekirdek_%c3%b6ny%c3%bckleme_se%c3%a7enekleri

nacartunahan

Arkadaşlar bu seferde girdim kurdum ubuntuyu fln konumu seçme fln varya oraları geçtim kurdum yeniden başlatalım mı dedi bende başlatılsın dedim 10 dk oldu başlatma bitmedi bende kapattım şimdi tekrar açtığımda ubuntu yazısı ve altında yine 5 nokta bu sefer boşlar 15 dk dır öyle ne yapmam lazım

neynefes

Alıntı YapKurulu işletim sistemini çekirdek parametreleriyle başlatmak

Kısmından gene nomodeset parametresi ile açmayı bir dener misiniz?

sepulttra

nacartunahan teşekkürler dediğiniz yöntemle kurulumu yaptım.Kurulumdan sonrada ''Sistem Ayarları > Yazılım & Güncellemeler > Ek Sürücüler'' yolunu izleyerek ekrankartı seçimini yapınca sorun tamamen çözüldü.Başlatırken sadece ubutu seçeneği geliyordu onuda hangi işletim sistemini kullancaksam onu bios boot ayarlarında 1. sıraya çekerek giriyorum.