Hangi linux dağıtımı ve nereden başlamalı?

Başlatan redpill, 08 Eylül 2016 - 16:31:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

redpill

Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandan sonra ilk defa yeni çıkan Windows işletim sistemine geçmedim. Hala Win 8.1 kullanıyorum. Ama artık windowsu bırakıp Linux'a geçmek istiyorum. Yalnız linux konusunda çok yeniyim. Grub vs konularını pek bilmiyorum. Daha önce wmware'da ubuntu 14.04 kurup denemişliğim var ama next next ile kurdum. Biraz araştırınca dağıtımların da kendine özgü sorunları, avantajları olduğunu gördüm. Mesela Linux Mint'in reposu daha geniş ve hızlı diyorlar. Mint'i windows'un yanına 2. bir işletim sistemi olarak kurmayı denedim, kurulumu yaptım ancak boot edemedim. Birçok sorun çıkardı.

Yapmak istediğim şey linuxta steam oyunlarını sorunsuz oynamak (nvidia 650m driver'ını deskteklemeli), 1080p videoları akıcı şekilde izlemek ve programlama için kullanmak. Bir de customizastion olmalı. Masaüstünü, klasör düğmelerinin yerlerini vs değiştirebilmeliyim.

Aslında güzel dağıtımlar var mesela Arch Linux gibi çok da hoşuma gidiyor ama onu kurmayı denediğimde kuramamıştım. Repo özelliklerini vs de bilmiyorum pek. Orta düzey bir işletim sistemi diyorlar.

Sizce bu gibi linuxla ilgili konuları nereden öğrenebilirim. Kitap vs var mı?

Hangi linux dağıtımını tavsiye edersiniz? Nereden başlamalıyım?

Şimdiden teşekkürler.

Linax

Eğer hıza önem veriyorsan ve bilgisayarının özellikleri düşükse XFCE'ye uyarlanmış dağıtımlari indirmelisin.
Eğer grafiğe önem veriyorsan ve bilgisayar özelliklerin yeni ise KDE'yi tercih et.
Bunların dışında Gnome ve birçok çeşidi var.
Ben sana Ubuntu'yu veya Manjaro'yu öneriyorum.Hem benim gibi yeni kullanıcılara kullanıcı dostu,hemde güzel
XFCE İÇİN-----------XUBUNTU
KDE İÇİN-----------------KUBUNTU
Manjaro'nun ise bunlar için özel bir adı yok.XFCE Manjaro yazarsan direk çıkar.
Zaten kurulumları kendi sitelerinde var.
Özellikle AMD ekran kartın varsa direk Manjaro'ya koş.
Farklı bir dağıtım istiyorsan daha az bilinenleri araştır.Genelde güzel oluyorlar.
Windows'a alıştıysan ve bırakamıyorsan sana Remix OS alternatifim var.Windows 10 gibi aynı,ama ondan çok daha güzel...
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

ata1

Öncelikle arch daha deneyimli kullanıcılar içindir. Kurması gibi çözümleri de zordur. Yeni başlayacak birisi için en uygun olanlar şunlardır.

ubuntu,linux mint, manjaro  manjaro son kullanıcıya hitap eden arch tabanlı dağıtımdır. Ama asla arch yavrusu yada arch'a bağımlı değil tek başına bir distirodur.

Linax

Arch'ın zaten daha kurulumu bile deneyimli bir kullanıcının kullanması gerektiğini gösteriyor :)
Not:Bazıları diyor Kali kuracam diye onların kafasını da anlamıyorum ama kesinlikle ama kesinlikle Kali'ye yanaşma.

cetinodinson

Bende cok yenilim linuxta, bende senin gibi once sanal makinede denedim fakat bir çok sorun aldım. kuramadım/kullanamadım. Sanal makine nin pek sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Hem aktif bir forumu olduğundan hemde wikisi gerçekten sağlam olduğundan ubuntu ile başladım. Unity arayüzü? ne sahip diye biliyorum ubuntuyu, cok kişiselleştirme yok diyorlar ama bana yeterli geliyor. Tüm iconları, hatta süpertuş u bile değiştirdim. Ne yazıkki oyun kısmında tecrübeli değilim, çünkü steamdan indirecek internetim yok. İlk fırsatta manjaro denemeyi düşünüyorum. Çok iyiyde tripleboot beni bekler  :))

redpill

Cevaplar için teşekkürler.

Manjaro gayet güzel gözüküyor. Linux Mint'i de daha az komut satırına ihtiyaç duymak için seçmiştim. Programları bile çift tıklamayla kuruyormuşsun. İlk başta, başlarken komut satırına boğulmak istemiyorum. Manjaro öyleyse onu indirip denicem.

Dual Boot olayını çözemedim. EFI, Legacy Boot uyuşmazlığı gibi sorunlar çıkarıyor, başlarken Linux'u görmüyor.

Acaba Windows'u silip sıfırdan Linux kurulumu mu yapsam? Linux'u kurduktan sonra windows 8.1'i dual boot olarak yanına yükleyebilir miyim?

Ayrıca cetinodinson'un dediği gibi tripleboot seçenekleri var mı? Mesela ileride kendimi geliştirip Arch'ı da 3. işletim sistemi olarak yüklemek isterim :)

Laptop'un özellikleri:
1080p Dell Monitör
i7-3630QM 2.4 Ghz (8 Çekirdek (4 Sanal 4 Normal))
Nvidia 2GB GT 650M (Çoğu oyunu medium'da oynayabiliyorum)
8 GB RAM
240 GB SSD + Harici Disk

Linax

Alıntı yapılan: redpill - 08 Eylül 2016 - 16:56:54

Manjaro gayet güzel gözüküyor. Linux Mint'i de daha az komut satırına ihtiyaç duymak için seçmiştim. Programları bile çift tıklamayla kuruyormuşsun. İlk başta, başlarken komut satırına boğulmak istemiyorum. Manjaro öyleyse onu indirip denicem.

Dual Boot olayını çözemedim. EFI, Legacy Boot uyuşmazlığı gibi sorunlar çıkarıyor, başlarken Linux'u görmüyor.

Acaba Windows'u silip sıfırdan Linux kurulumu mu yapsam? Linux'u kurduktan sonra windows 8.1'i dual boot olarak yanına yükleyebilir miyim?

Ayrıca cetinodinson'un dediği gibi tripleboot seçenekleri var mı? Mesela ileride kendimi geliştirip Arch'ı da 3. işletim sistemi olarak yüklemek isterim :)

Laptop'un özellikleri:
1080p Dell Monitör
8 GB RAM
240 GB SSD + Harici Disk
Evet sistemin KDE için ideal fakat ben sana yine XFCE'yi tercih ederim.Galiba Linux kurulumundan sonra Windows'u yanına kurmak mümkün (değil).Bence sen ilk başta Linux'u yanına kur Windows'un sonra sil Windows'u.Eğer hiç uğraşmayacam böyle şeylerle diyorsan direk Linux'u kur,yanlış bir şey yapmadığın sürece neden kurmasın ki?

ata1

manjaro mınt kadar ara yüz ile kullanılabilir. linuxu önce kurup ardından windows kurarsan grub açılmaz grub onarımı gerekecektir. Arch kurmak içinde kendini geliştirmen için zaman gerekir öncelikle bir linux kur da sonrasını zamana bırak

Linax

Bu arada aramıza hoşgeldin.

redpill

Teşekkürler hoşbuldum.

O zaman windows'u hiç bozmadan dual boot olarak kurucam. Yalnız EFI kurulumunu nasıl yapabilirim? Linux ISO'sunu USB'ye atıp bootable olarak yüklüyorum. Kurulum tamamlandıktan sonra başlarken görmüyor. EasyBCD ile Linux boot'unu yükleyip tekrar başlattığımda Linux seçeneğini gördüm tıkladığımda boş siyah ekran geldi. Yani boot edemedi. EFI olarak Boot etme işini nasıl yapabilirim?

ata1

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu

EasyBCD  önerilmez linux kendi grubu açılmalı ve vindows o gruba eklenmiş olmalı her ikisi de grub üzerinden seçilerek açılıyor olmalı

ata1

redpill

Alıntı yapılan: Linax - 08 Eylül 2016 - 16:59:46
Alıntı yapılan: redpill - 08 Eylül 2016 - 16:56:54

Laptop'un özellikleri:
1080p Dell Monitör
8 GB RAM
240 GB SSD + Harici Disk
Evet sistemin KDE için ideal fakat ben sana yine XFCE'yi tercih ederim.Galiba Linux kurulumundan sonra Windows'u yanına kurmak mümkün (değil).Bence sen ilk başta Linux'u yanına kur Windows'un sonra sil Windows'u.Eğer hiç uğraşmayacam böyle şeylerle diyorsan direk Linux'u kur,yanlış bir şey yapmadığın sürece neden kurmasın ki?

Biraz baktım da KDE daha güzel görünüyor ya. XFCE ile KDE arasında repo farkı var mı? XFCE Lite versiyonu gibi geldi bana. Siz niye onu öneriyorsunuz? Masaüstü değişiklikleri yapmak için KDE daha uygundur diyorlar. Rainmeter'da olduğu gibi masaüstü widget'ları da yüklemek istiyorum.

ata1

;D ;D ;D gülmem geçerse yanıt yazacağım kullanan göre değişir. kde havalı olduğu kadar ayarları da karmaşık bana göre ayrıca şu arch kurup kde kuranları da
anlamak mümkün olmadı bana göre en sade ve hızzlı sistem olsun diye adamlar arch kuruyor sonra gelip kde kurup sadelikden bahsediyorlar hiç kullanmayacakları
bir dünya program kde ile geliyor. sonra veryansın ediyorlar. haaa ben xfce fanıyım bana kızan kde kullanıcıları olacaktır.

redpill

Yabancı forumlarda da baktım GS FB çekişmesinden farksız :D Her iki seçeneğin de savunucuları var. Anlaşılan ikisini de deneyip görmek lazım.

ata1

Sen  ne istersen kendin seçmelisin. Ben sadelik ve hız için arch  kullananlar için anlamadıklarımı yazdım.  :))
sen zaten kuracağın isoda belli temel ihtiyaçlar için hazır bazı programlar gelecek. Bu nedenle kurup dene ve gör tercihi de sen yapacaksın.
sonuç da senin pc'in

redpill

Bu arada geçen seferde Linux Mint'i boot edememe sorunun neden kaynaklandığını buldum galiba:

Alıntı Yap4.1 Ubuntu'yu EFI moduna çevirme

• Boot-Repair'i başlatın ;"Gelişmiş Seçeneklere gelin ve "GRUB konumu" sekmesin
  • Eğer ayrı bir /boot/efi bölümü satırı görmüyorsanız bu, bilgisayarınızd EFI bölümü olmadığı anlamına gelir. Bu durumda Boot-Repair'den çıkın ve bir EFI bölümü oluşturun. (Yukarıdaki ilgili bölüme bakın.)

/boot/efi satırı görmüyordum ben. yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi sadece "OS to boot by default: sda7 (Linux Mint 18 Sarah)" altta da "Separate /boot/efi partition: sda2" yazıyordu.

Alıntı Yap2.5 Bir EFI bölümü oluşturma
Ubuntu'yu otomatik değil de özel kurulum ile EFI modunda kurmak istiyorsanız sabit diskte bir EFI bölümü gereklidir.

• Ubuntu 12.04'ten beri var olan bir Windows 7 EFI bölümünü biçimlendirmeden yeniden kullanmak mümkündür. Eğer Ubuntu'nun daha önceki bir sürümünü kullanıyorsanız veya halihazırda EFI modunda birkaç farklı Linux dağıtımı kuruluysa yeni bir EFI bölümü oluşturmak daha sağlıklıdır.
  • Bir EFI bölümü GParted yazılımının güncel bir sürümü kullanılarak oluşturulabilir. Oluşturulan bölüm şu özellikleri taşımalıdır:

• Bağlanma noktası: /boot/efi (Not: Elle bölümleme kullanılırken bu bağlanma noktasını oluşturmak önemli değildir. Ubuntu kurucusu tarafından otomatik olarak algılanacaktır.)
  • Boyut: 100 MB ile 250 MB arası
  • Tür: FAT32
  • Diğer: Bir GPT diskinin başında yer almalıdır ve "boot" bayrağına sahip olmalıdır.

Bu bölümü nasıl oluşturacağımı yazmıyor wiki'de. Nasıl yapmam gerekiyor? Windows'tayken yapabilir miyim? Olmadı Manjaro live'dayken Gparted ile mi yapacağım?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Eylül 2016 - 19:13:16

Evet dediğim gibi /boot/efi'ye yüklemede sorun yaşıyorum. Çok spesifik bir sorun olduğu için internet pek cevabı da yok.

Bağlama noktasını /boot yapınca "Sonraki" tuşu aktif oluyor. /boot/efi yapınca tıklanmıyor.

ata1

boot /efi kısmı tum disk olarak olmamalı 512 en fazla 1 gb olmalı bu nedenle olmasın ayrıca efi kısmı fat 32 biçimli olmalı

edit: manjaro kuruyorsun sanırım şu kaynağa bak bence
http://manjaro.gen.tr/forum/index.php?topic=1508.0

redpill

Alıntı yapılan: ata1 - 08 Eylül 2016 - 19:15:27
boot /efi kısmı tum disk olarak olmamalı 512 en fazla 1 gb olmalı bu nedenle olmasın ayrıca efi kısmı fat 32 biçimli olmalı

99 mb görünüyor.

ata1

iyide windowsu silecek misin ki ? win efisine bakıyorsun neden yeni bir disk alanı yapıp far 32 yapmak yerine bunu tercih edesin anlamadım

redpill

Alıntı yapılan: ata1 - 08 Eylül 2016 - 19:23:19
iyide windowsu silecek misin ki ? win efisine bakıyorsun neden yeni bir disk alanı yapıp far 32 yapmak yerine bunu tercih edesin anlamadım

Hocam bu /boot/efi olayının ne olduğunu bilmiyorum açıkçası. Dual Boot konusunda deneyimli değilim. Windows'un boot'unu bu 99 MB'lık boot efi tutuyor. Peki ayrılmamış alanda 512 MB'lık bir boot/efi oluşturunca windows'un boot efisini görmeme sorunu olmaz dimi? Onları nasıl birleştireceğim?

ata1

o windowsa ait yapacağın ise linuxa herkes kendi kabından yer  :)) önce nereye kuracaksan lınuxu o diske ext4 format at 1 gb alan ayır boo/efii yap onuda fat 32 olarak biçimlendir ve kurulumda kurulacak alan dediğinde is / yani kök dizin olarak ayırdığın bölümü göstereceksin  boo/efi olanı değil

redpill

Alıntı yapılan: ata1 - 08 Eylül 2016 - 19:32:11
o windowsa ait yapacağın ise linuxa herkes kendi kabından yer  :)) önce nereye kuracaksan lınuxu o diske ext4 format at 1 gb alan ayır boo/efii yap onuda fat 32 olarak biçimlendir ve kurulumda kurulacak alan dediğinde is / yani kök dizin olarak ayırdığın bölümü göstereceksin  boo/efi olanı değil

+ swap alanı da oluşturacağım dimi ?

ata1

tabi 4 gb altında ram varsa 4 ve uzeri remler de gerek yok