Steam'deki Oyunlardan Ne Kadar Performans Alıyorsunuz?

Başlatan Minty, 07 Eylül 2016 - 19:21:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Minty

Merhaba arkadaşlar. Bir makale okumuştum, bu makalede, yapılan araştırmalarda GNU/Linux dağıtımlarında, Windows'a göre daha verimli bir şekilde oyunların çalıştığını ve bu yüzden de Steam tarafından bu Linux desteğinin arttırıldığını okumuştum. Ancak ben bir ara Euro Truck Simulator 2'yi performansını değerlendirmek için denediğimde çok fazla takılmanın ve yırtıkların olduğunu fark ettim. FPS oyunlarına ise hiç bakmadım. Acaba Linux dağıtımlarında oynadığınız oyunlarda FPS veya verim açısından ne düşünüyorsunuz?
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

Source

Görüldüğü üzere linuxda daha çok performans almak mümkün değil.

bugra9

Niye mümkün olmasın ki açtığın oyuna göre hangi ortamda daha performanslı olacağı değişir. (Sürücüler sağlam ve düzgün yüklü olduğu müddetçe.)

Fazla süre test etme imkanı bulamadım ama benim denediklerime göre;
- Euro Truck Simulator 2 oyunu windowsda daha performanslı çalışıyor. (41fps - 49 fps)
- Left 4 Dead 2 oyunu windowsda daha performanslı çalışıyor. (46fps - 55 fps)
- Counter-Strike: Global Offensive oyunu iki ortamda eşit performansa sahip.
- Mount & Blade: Warband oyunu linux ile daha performanslı çalışıyor. (16 fps - 9 fps) (200'e 200 savaşta en yüksek ayarlarda en yoğun olunan ortamda denedim.)

İlave olarak Payday 2 linux ortamında oldukça performanslı ama boyutu çok yüksek olduğu için windowsda deneyemedim dolayısıyla karşılaştırma yapamadım.

Ekran Kartı: Nvidia 425M

Hani oyun içinde yapacağın ayarlara göre bu farkları arttırıp azaltabilirsin. Kendimce yaptığım testlerde özel bir ayar yapmadım, her şeyi aynı düzeyde tutmaya çalıştım.

cetinodinson

Ne kadar etkiler yada etkiler mi bilinmez ama birde manjaro gaming var. oyun için özelleştirilmiş bir sisrem imişo

ultimate

native OpenGL ile yazılmış ise linux üzerinde daha fazla performans alırsın.Örn:openarena crossplatform oyundur lakin lx üzerinde daha çok fps verir.
Steam meselesinde oyunların sağlam port edilmesine kalıyor o iş.Burada l4d2 örneği verilmiş,bu hem kullandığın sürücüye hem de donanıma bağlı olarak değişir.Valve 2013 yılında yaptığı testlerde linux üzerinde daha fazla fps aldığını söylemişti.Son kullanıcı malesef distronun kendisine verdiği grafik kütüphanesine bağımlıdır(sahipli sürücüler hariç)Hatta distro bile çoğu zaman patchlemeden, direkt depodan dağıtır son kullanıcıya bu geliştirmeleri(örn:mesa3d)Hatta daha açık konuşayım günümüzde linux dünyasında açık kaynak sürücüleri kullanan oyuncular bu mesa ekibinin yeteneklerine mahkumdur.Eğer amd ekran kartı kullanıyorsan şu günlerde Marek Olšák adlı geliştiriciye hayır duası et.Mesa projesi çok güzel gelişmeler kaydediyor.Tıpkı tersine mühendislik harikası wine gibi.

D@bbe

olay kullandığın pc ile alakalı... msi vr601 notebookla ne windows nede LinuXMint KDE ile euro truck 2, L4D2 farklı çalışmıyor 2~3 fps ile kastı...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

XRumer

Linux elbette Windows'dan daha performanslı bir sistemdir. Fakat Linux için geliştirilen ekran kartı sürücülerinin kalitesi çok etkilidir. Ayrıca bazı oyunlar da Linux'a doğru port edilmiyor. Hal böyle olunca bazı bilgisayarlarda ve bazı oyunlarda daha iyi verim almak mümkünken, bazı bilgisayarlar ve bazı oyunlarda çok düşük verim alınabiliyor. Mesela Steam'da oyunların sistem gereksinimlerine baktığımda pek çok oyun Linux için daha yüksek sistem gereksinimleri talep edebiliyor.

Burada performans Linux'a değil, onun için üretilen ekran kartı sürücüleri ve oyunun nasıl port edildiğine bağlıdır.

FireSwords

Alıntı yapılan: D@bbe - 01 Ekim 2016 - 22:39:36
Alıntı yapılan: Source - 07 Eylül 2016 - 19:32:28
Görüldüğü üzere linuxda daha çok performans almak mümkün değil.

o tamamen kullandığın donanıma bağlı... iftira atmayın... steam o kadar testten bunu çıkartmasa steamos diye bir dağıtım hazırlamazdı... sen %100 katıksız trollsün...
Troll kanısına nasıl vardın açıklar mısın? Çoğu oyun zayıf OpenGL optimizasyonu ve ekran kartı sürücüleri yüzünden Linux'ta daha düşük performansta çalışıyor. CPU'ya abanan strateji oyunları dışında çoğu oyun Linux üzerinde Windows'tan daha yavaş çalışıyor. Üzgünüm ama gerçek bu.

macOS üzerinde CS:GO oynayayım dedim, performans Linux'tan biraz daha iyiydi ama yine de Windows'taki gibi 300 FPS+'da çalışmadı. AMD ekran kartım var, Linux konusu biraz sıkıntılı ama macOS tarafı için direkt Apple ve AMD tarafından hazırlanmış sürücü var. Sorun oyunların optimizasyonu ile alakalı.

furyzer0

Steam os geliştiriliyor çünkü oc oyun piyasası Ms ye bağlı ve istediği zaman Steam oyun dışı kalabilir(bkz:windows store app bridge). Steam de mecbur kendi platformunu geliştirmeli. Oyunlar öncelikli olarak Windowsa geliştirildiği için çok yksek ihitmal Windows kadar verim alamazsınız az bir miktarı eşit performans veriyorsa çok az bir miktarı da linuxda daha performanslıdır. Bunların çoğu steamin kendi oyunları oluyor.

FireSwords

Alıntı yapılan: furyzer0 - 02 Ekim 2016 - 14:56:34
Steam os geliştiriliyor çünkü oc oyun piyasası Ms ye bağlı ve istediği zaman Steam oyun dışı kalabilir(bkz:windows store app bridge). Steam de mecbur kendi platformunu geliştirmeli. Oyunlar öncelikli olarak Windowsa geliştirildiği için çok yksek ihitmal Windows kadar verim alamazsınız az bir miktarı eşit performans veriyorsa çok az bir miktarı da linuxda daha performanslıdır. Bunların çoğu steamin kendi oyunları oluyor.
Valve'in oyunları genelde çok iyi bir sistem istemiyor, Linux üzerinde daha iyi çalışanlar genelde saf CPU gücü isteyen strateji oyunları. Linux saf CPU gücü olarak Windows'tan daha verimli.

Ama saf GPU gücü gerektiren oyunlar Linux'ta maalesef şimdilik pek verimli çalışmıyor.

bugra9

@furyzer0, Steam'i geliştiren Valve şirketi oyun sektöründeki en güçlü şirket ve sözünün etki etmediği yer yok. Microsoft şirketinin ise sözünün oyun piyasasında değeri yok. Kaldı ki Microsoft zamanında Steam tarzı birçok şey denedi ve hep başarısız oldu, sadece ya tutarsa mantığıyla isim değiştirip tekrar deniyor.

İkincisi olarak oyunlar genellikle oyun konsolları (Playstation) için geliştiriliyor ve Windows için uyarlama yapılıyor. Bundan dolayı oyun konsollarına göre Windowsda performans çok düşük kalıyor aynı linux için olduğu gibi.

Steam OS'un geliştirilme amacı ise Valve'nin oyun konsollarına giriş yapma isteği. Playstation ve Xbox gibi cihazların yerine içerisinde Steam OS bulunan Steam Makinelerini getirmek. Oyunların ise ilk linux için yapılmasını ve böylece oyunlardan en yüksek performansı almayı amaçlıyor. Aşağıdaki bağlantılardan inceleyebilirsin.
http://store.steampowered.com/app/353370
http://store.steampowered.com/hardware/#Machines
http://store.steampowered.com/app/353380

FireSwords

Alıntı yapılan: bugra9 - 02 Ekim 2016 - 18:28:10
İkincisi olarak oyunlar genellikle oyun konsolları (Playstation) için geliştiriliyor ve Windows için uyarlama yapılıyor. Bundan dolayı oyun konsollarına göre Windowsda performans çok düşük kalıyor aynı linux için olduğu gibi.
Bu tam olarak doğru değil. Genelde ayrı ekipler tarafından farklı platformlara geliştiriliyor. Direkt konsollardan portlanan oyunlar zaten berbat durumda. Bkz: GTA IV

bugra9

Haklısın, "genellikle" yazmam pek doğru olmamış. Aslında vurgulamak istediğim çoğu oyunun performansının yerlerde olması. Az bulunan ve yüksek performans veren oyunlar ile diğer oyunları karşılaştırınca aralarında uçurum fark olduğu görülebiliyor. Aslında burada sorulacak soru niye yüksek performans verme imkanı varken, oyunlar verebileceği performansın çeyreğini bile veremiyorlar?

FireSwords

Alıntı yapılan: bugra9 - 02 Ekim 2016 - 18:47:55
Haklısın, "genellikle" yazmam pek doğru olmamış. Aslında vurgulamak istediğim çoğu oyunun performansının yerlerde olması. Az bulunan ve yüksek performans veren oyunlar ile diğer oyunları karşılaştırınca aralarında uçurum fark olduğu görülebiliyor. Aslında burada sorulacak soru niye yüksek performans verme imkanı varken, oyunlar verebileceği performansın çeyreğini bile veremiyorlar?
Çoğu oyun da demeyelim, Steam sayesinde artık PC oyun geliştiricileri için iyice cazip bir platform haline geldi. Yeni oyunların çoğunun PC sürümleri oldukça iyi oluyor. Örnek verecek olursak: GTA V, Doom, The Witcher 3. Bu oyunlarda GPU kullanımı hep %99'larda seyrediyor. GTA V biraz istisna bir durum, GTA V ısınmayı azaltmak için 60 FPS'de sorunsuz çalışacak şekilde GPU kullanımını ayarlıyor. Diyelim ki GPU %80 kullanımda oyunu 60 FPS'de çalıştırabilecek güçte, o zaman GPU kullanımı %80'lerde seyrediyor. Ama eğer GPU gücünün tamamına ihtiyaç varsa GPU kullanımı %99'larda seyrediyor.

Öte yandan PC platformunu hiç umursamayan, müşterilerini yolunacak kaz olarak gören rezil şirketlerin oyunları da var, o konuda haklısın. Mesela güncel oyunlardan Fallout 4. Oyunun hikayesi, atmosferi, her şeyi mükemmel. Ama mühendislik olarak tam anlamıyla facia. Oyun kaydını kalıcı olarak bozan bug'lar mı dersin, rezil PC sürümü mü dersin... Oyundaki dokular 6-7 yıl öncesinden kalma, grafikler vasat ama oyun en yüksek ayarlarda 30-40 FPS arasında çalışıyor. GPU kullanımına bakıyorum, %60'larda! Kalan %40'ı neden kullanmazsın?

Bir mükemmel grafiklere, hikayeye, atmosfere ve mükemmel bir PC sürümüne sahip The Witcher 3'e bakıyorum. Bir de çağ dışı grafiklere sahip ve rezil optimizasyona sahip Fallout 4'e.

ata1

Kaç oyun denedin ve performans alabildin ?  oradaki çoğu oyun doğru bir ibare genel anlamda performanslar düşük.

FireSwords

Alıntı yapılan: ata1 - 02 Ekim 2016 - 19:20:33
Kaç oyun denedin ve performans alabildin ?  oradaki çoğu oyun doğru bir ibare genel anlamda performanslar düşük.
Güncel oyunların çoğunu oynadım. Ekran kartım R9 280X bu arada.

Konsollardaki performans ile farklı olmasının birkaç sebebi var:

1- Konsol CPU çekirdeklerini daha verimli kullanıyor. Bu tamamen DirectX'in dandikliği. Gerçi DX12 ile bu sorun çözüldü büyük ölçüde.
2- Konsolda grafikler daha kalitesiz ve bazı oyunlar 900p. Gerçek 1080p değil.
3- Bazı şirketler önceliği konsola veriyor ve PC platformunu umursamıyor(artık bunun sayısı azaldı)

ata1

Source

Bir süredir foruma giremiyorum konuları takip edemedim.Şuanda yorumları okurken gördüm ki bir arkadaş trollsün vs demiş.Linux kullanıcısı olarak linuxa laf atma gibi birşeyim yok bu bir anlaşılsın.Arkadaşın sorduğu soru şu :

Steam'deki Oyunlardan Ne Kadar Performans Alıyorsunuz?

Ben benchmark testlerini göstererek yorumumu belirttim.Linux üzerinde oyunlarda kötü performans aldığımız apaçık bir gerçek sorunun cevabı bu.Ha ekran kartı driverlarının veya oyunların linux portlarının iyi programlanmaması bu ayrı bir konu sabaha kadar tartışalım sorun yok ama ekran kartı driverları kötü veya oyunu portlayanlar iyi yapamamış yoksa çok iyi performası var diye bahaneler bulup beni trollükle suçlama.O olmasaydı çok iyiydi bu olmasaydı çok iyiydi gibi bahaneler bulma.Şuanki şartlara göre oyun oynayacak biri için en güzel platform windows dur yani gerçekten niye böyle birşey dediğini anlamış değilim.Youtube bunun için güzel bir kaynak girersin aynı donanımlarda windows linux oyun testleri yapan videoları incelersin ondan sonra gelirsin burda yardımcı olursun troll bilmemne demezsin.Gerçeği kabullen bilip bilmeden linux fanboyluğu yapma burda hepimiz linux kullanıcısıyız ama ortadada kocaman bir gerçek var.

bugra9

@D@bbe, uygunsuz iletilerini kaldırdım. Lütfen yazarken kullandığımız sözcüklere dikkat edelim.

furyzer0

Alıntı yapılan: bugra9 - 02 Ekim 2016 - 18:28:10
@furyzer0, Steam'i geliştiren Valve şirketi oyun sektöründeki en güçlü şirket ve sözünün etki etmediği yer yok. Microsoft şirketinin ise sözünün oyun piyasasında değeri yok. Kaldı ki Microsoft zamanında Steam tarzı birçok şey denedi ve hep başarısız oldu, sadece ya tutarsa mantığıyla isim değiştirip tekrar deniyor.

Steam OS'un geliştirilme amacı ise Valve'nin oyun konsollarına giriş yapma isteği. Playstation ve Xbox gibi  cihazların yerine içerisinde Steam OS bulunan Steam Makinelerini getirmek. Oyunların ise ilk linux için yapılmasını ve böylece oyunlardan en yüksek performansı almayı amaçlıyor. Aşağıdaki bağlantılardan inceleyebilirsin.
http://store.steampowered.com/app/353370
http://store.steampowered.com/hardware/#Machines
http://store.steampowered.com/app/353380
Güldürdünüz :D konsol kullanıcıları daha doğru düzgün 1080p60 oyun oynayamıyorlar siz kalkmış pc konsollardan daha düşük performans veriyor diyorsunuz :D. App bridge i araştırırsanız ne demek istediğim anlarsınız. Bu 1 yılda olacak bir şey değil ama zamanla olacaktır. Xboxta aldığın oyuna kuruş para vermeden pc de oynanabiliyorsa ileride ilgi çekecektir. Şu an oyun konusunda linuxa ciddi değer veren bir tek steam var. Gerisi zaten umursamıyor neredeyse. Gönül ister ki umursansın rekabet olsun ama durum öyle değil malesef. Zaten sıkıntı da burada zaten yoksa linuxun altyapı olarak bir eksiği yok windowstan ama optimizasyon olmayınca geride kalıyor.

FireSwords

Alıntı yapılan: ata1 - 02 Ekim 2016 - 19:36:57
sonuç ? performans ?
Performans eğer oyun optimizasyon özürlüsü değilse oyun oynanan sistemin ne kadar güçlü olduğuna bağlı.

Bu arada bu dediklerimi Windows'a göre söylüyorum. Linux tarafında olaylar biraz değişiyor.

ata1

iyide biz linux formunda windows için mi konuşuyoruz ?  @FireSwords  akadaşlar linux anlatırken sen bize windows diyorsun
konu şu linux üzerinde oyunlar oldukça düşük performans veriyor. Konu win değil

FireSwords

Alıntı yapılan: ata1 - 02 Ekim 2016 - 20:55:32
iyide biz linux formunda windows için mi konuşuyoruz ?  @FireSwords  akadaşlar linux anlatırken sen bize windows diyorsun
konu şu linux üzerinde oyunlar oldukça düşük performans veriyor. Konu win değil
Sorun şu ki bahsettiğim güncel oyunların hiçbirinin Linux sürümü yok, Linux konusunda söylenecek her şey söylenmiş. Bahsettiğim konu oyunların PC ve Konsol sürümleri arasındaki optimizasyon ile alakalı farklar.

plazma