Plank'te Kısayol Oluşturma

Başlatan Minty, 06 Eylül 2016 - 20:55:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Minty

Merhaba arkadaşlar. Linux Mint üzerinde Plank kullanıyorum. Artık işimi biraz daha pratikleştirmek adına Plank kısmına Facebook, Whatsapp Web gibi kısayolları da eklemek istiyorum. Yapması gereken sadece Opera ile Facebook.com adresine giriş sağlaması. Bunu nasıl yapacağımı bilemediğim için buraya yazdım. Yardımcı olabilir misiniz?
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

Quapukulu

Bunun için öncelikle bir tane uygulama kısayolu oluşturmamız gerekiyor. Kullandığınız metin düzenleyiciyi açıp şu komutları yapıştırın ve herhangi bir yere "Facebook.desktop" olarak kaydedin.

[Desktop Entry]
Name=Facebook
Comment=Open Facebook on Opera
Exec=opera www.facebook.com
Icon=Buraya istediğiniz simgenin yolunu yazın.
Terminal=false
Type=Application
StartupNotify=true
Categories=GNOME;
OnlyShowIn=GNOME;Unity;
X-GNOME-Keywords=Network;Facebook;
Name[en_US]=Facebook

Oluşturduğunuz uygulama başlatıcının özelliklerinden (Sağ Tık) "Program gibi çalışmasına izin ver" dedikten sonra plank'a sürükleyip bırakabilirsiniz.

Yukarıdaki komutlardaki "www.facebook.com" adresini değiştirerek tüm web siteleri için kısayollar oluşturmak mümkün oluyor. Yine "opera" yerine "firefox" yazarsanız Firefox tarayıcı için kısayol yaratmış oluyorsunuz.(Gerçi Firefox bu işi daha kolayca sürükle bırak mantığı ile yapabiliyor)

Ancak Ubuntu Unity kullanıyorsanız Ubuntu tarayıcı ile daha şık kısayollar da oluşturmak mümkün. (Adres çubuğu, sekmeler gibi gereksiz detaylar olmadan) Onunla ilgili daha önce kısa bir video paylaşmıştım : https://www.youtube.com/watch?v=mFl4eYIh0D8

Minty

Teşekkür ederim, videolu anlatımınızı çok beğendim. :)

heartsmagic

Konuyu uygun bölüme taşıyalım.
Bu sorun çözüldü mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Minty

Sorunum çözüldü, konuyu kilitleyebiliriz. :)