Elementary OS 0.3.2 Sorunlar

Başlatan elementaryos, 06 Eylül 2016 - 14:03:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

elementaryos

Merhaba arkadaslar

Dun itibariyle Linux kervanina ben de uzun ugraslar(Elementary OS yuklerken cogu kullanicinin da yasamis oldugunu ogrendigim "Yukleyici coktu" hatasi ve saatlerin kaybi) sonucu olan Elementary OS 0.3.2 surumunu yukledim. Tabi yuklemeden once cok arastirmistim. Arastirmalarim neticesinde gercekten kendini gelistirmis bir dagitim oldugunu duydum. Yuklemeyi yaptiktan sonraki heyecan ve sevincim bilgisayardaki asagidaki sorunlari gorunceye kadardi sanirim (Bu arada neden hic arastirma yapmadin diyebilecek arkadaslar icin= Yaptim arkadaslar ancak terminalde cogu seferde hatalarla karsilastim. Asagida aciklayacagim yine)

1 - Bilgisayar cok yavas (Yavas derken Windowsa gore de yavas tabi ancak akicilik sorunu ve yazilim merkezine vs. girerken tikladiktan 5sn sonra yavas yavas girmesi gibi)
2 - Forumda gordugum cogu cozum konularini uygulamaya calistim ancak terminal cok fazla hata veriyor ve yapmiyor cogu komutu.
Ornek olarak
Asagidaki gibi belki onlarca komutu denedim.
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
Her seferinde asagidaki gibi hatalar aldim.
sudo: gedit: command not found
3 - Yazimda da belli oldugu gibi Turkce karakter sorununu cozmeye calistim ancak ne yaptiysam( Forumda paylasilan guncelleme vs. kodlarini girdim ayrica Sistem ayarlarinda Elementary OS fazla bir sey koymamis. Yazilim ve guncellestirmeler di sanirim onun gibi. Turkce karakter sorununu cozmeye calisirken de Dil & Bolge ayarlarina giriyorum ancak bombos. Dil yok. Ekliyorum yinede gelmiyor. gibi..) yapamadim.
4 - Internette gozle gorulur bir yavaslama oldu Windowstan sonra. Ne video izletiyor nede Yazilim Merkezinden program indirtiyor.
- Daha fazla uzatmayayim arkadaslar yoksa bu bayagi gidecek.

Okumak istemeyenler icin ozet
- Evet sikintilar buyuk arkadaslar. Bilgisayar sanki su an beni kullanma diyor gibi. Cok ugrasiyor ve sogutuyor kendinden beni. Sorum su Elementary OS henuz 0.3.2 surumunde oldugundan mi boyle? Ama su an yaklasik 17.000 civari diye bir kullanici kitlesinin oldugunu ve cogununda gayet memnun oldugunu duydum. Neyse bilgisayar Windows ta hic uzmemisti beni. Her konuda. Ama bu demek degil ki Windows a gececegim. Ben Elementary OS a adeta asik oldum. Neyse daha fazla uzatmadan asagiya da bilgisayarin donanimsal ozelliklerini yazayim

No LSB modules are available.
Distributor ID: elementary OS
Description: elementary OS Freya
Release: 0.3.2
Codename: freya

00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Broadwell-U Integrated Graphics [8086:1616] (rev 09)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device [1043:1b3d]
Kernel driver in use: i915

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) HD Graphics 5500 (Broadwell GT2)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_light_max_exponent,

Screen 0: minimum 8 x 8, current 1366 x 768, maximum 32767 x 32767
eDP1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1280x720       60.0 
   1024x768       60.0 
   1024x576       60.0 
   960x540        60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   864x486        60.0 
   640x480        59.9 
   720x405        60.0 
   680x384        60.0 
   640x360        60.0 
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Saygi ve selam ile cevaplayan ve okuyanlara simdiden kocaman tesekkurler
elementaryos

furyzer0

https://www.youtube.com/watch?v=P2zsx5RykWM
türkçe klavye sorununu bu çözebilir şahsen denemedim ama.
Ayrıca 0.3.2 kararlı sürümdür beta ise 0.4 sürümünü indirmiş olman lazım.
Elementary os ubuntu tabanlı çoğu dağıtımdan daha az kaynak harcar akıcılık olarak benim laptopta en performanslı çalışan ubuntu tabanlı dağıtım olduğunu söyleyebilirim. Windowsa göre daha yavaş olması normal bir durum değil.

mt

Alıntı yapılan: elementaryos - 06 Eylül 2016 - 14:03:17

sudo apt-get update
sudo apt-get install gedit

elementaryos

Alıntı yapılan: furyzer0 - 06 Eylül 2016 - 14:56:20
https://www.youtube.com/watch?v=P2zsx5RykWM
türkçe klavye sorununu bu çözebilir şahsen denemedim ama.
Ayrıca 0.3.2 kararlı sürümdür beta ise 0.4 sürümünü indirmiş olman lazım.
Elementary os ubuntu tabanlı çoğu dağıtımdan daha az kaynak harcar akıcılık olarak benim laptopta en performanslı çalışan ubuntu tabanlı dağıtım olduğunu söyleyebilirim. Windowsa göre daha yavaş olması normal bir durum değil.
Cahilligime verin lutfen Beta degil evet soylediginiz gibi kararli surummus.
Videoyu hemen deniyorum.
Peki akicilik sorunu icin bir cozum oneriniz var midir?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Eylül 2016 - 15:04:18

Alıntı yapılan: mt - 06 Eylül 2016 - 15:01:10
Alıntı yapılan: elementaryos - 06 Eylül 2016 - 14:03:17

sudo apt-get update
sudo apt-get install gedit
Bunlari sanirim bu hata kodu icin soylediniz. Bunlari terminale yazdigimda islemler yapiyor ve en son asagidaki yazilar cikiyor normal midir?

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'elementary.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'patches.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'spotify.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'elementary.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'patches.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'spotify.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
elementaryos

furyzer0

Daha yerleşik olarak kuramadım ama live üzerinde laptoptaki windows 10 dan daha kararlı çalışıyor bir sıkıntım olmuyor. Maalesef bir fikrim yok.

bugra9

Merhaba,

Alıntı Yap2 - Forumda gordugum cogu cozum konularini uygulamaya calistim ancak terminal cok fazla hata veriyor ve yapmiyor cogu komutu.
Her farklı masaüstü ortamının kullandığı programlar farklı olabilir. Örneğin Gnome metin düzenleyici olarak gedit kullanırken, Xfce mousepad kullanır. Bir metin dosyasını düzenleyeceğin zaman bunu metin düzenleyicisi ile açman gerekir. Çoğu kişi Ubuntu dağıtımını kullandığı ve bu dağıtımın içerisinde gedit yüklü geldiği için düzenlemek için verilen kodlarda gedit kullanılıyor. Siz bunu kendi kullandığınız yazılıma göre uyarlamalı ya da komutta geçen yazılıma göre yüklemelisiniz. Burada önemli olan kendi sisteminizi tanımanız ve nelerin yüklü olup nelerin olmadığını bilmeniz.

Alıntı YapEvet sikintilar buyuk arkadaslar. Bilgisayar sanki su an beni kullanma diyor gibi. Cok ugrasiyor ve sogutuyor kendinden beni.
Eğer daha az sorun yaşamak istiyorsanız ve temel linux bilginiz yoksa az kullanılan bir dağıtım yerine daha çok kullanılan Ubuntu gibi bir dağıtımı tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Alıntı YapBunlari terminale yazdigimda islemler yapiyor ve en son asagidaki yazilar cikiyor normal midir?
Çıktılar normal, sadece sizi bilgilendiriyor. Eğer bu bilgilendirme iletilerini görmek istemiyorsanız aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.
sudo sh -c "echo 'Dir::Ignore-Files-Silently:: \"(.save|.distupgrade)$\";' > /etc/apt/apt.conf.d/99ignoresave"

illedelinux

Balık baştan kokar misali kurulumu yanlış yapmışsın.
Önce isonun md5 kodunu doğrula.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Md5_kontrol%C3%BC

Dogrulamada iso hatasız çıkarsa tekrar kurulum yap, ancak kurulumu Türkçe yapma İngilizce yap, sadece klavye ve bölge seçimi Türkçe olsun.
Kurulumdan sonra uçbirimden dil dosyasını yükle, dil yöneticisinden Türkçeyi en üste getir.

sudo apt-get install language-pack-tr

Kurulumu İngilizce yapmamızın nedeni Elemantaros bu konuda çok gelişmiş olmadığından..
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

UNC

Akıcılık sorununada şöyle çözüm olalım.

1.adım
terminal açıp:

sudo gedit /etc/sysctl.conf

Açılan dosyanın en altına şunları oldugu gibi ekleyip kaydet çık.

# Decrease swap usage to a more reasonable level
vm.swappiness=10
# Improve cache management
vm.vfs_cache_pressure=50

Not: Gedit yerine hangi metin editörünü kullanıyorsan onu yaz.
işlemler bittikten  sonra reboot olup

2.adım
şu kodlarla terminalden çıktıları kontrol et:

sudo cat /proc/sys/vm/swappiness
sudo cat /proc/sys/vm/vfs_cache_pressure

degerler 10 ve 50 olarak görünüyorsa işlem tamamdır.

elementaryos

Alıntı YapHer farklı masaüstü ortamının kullandığı programlar farklı olabilir. Örneğin Gnome metin düzenleyici olarak gedit kullanırken, Xfce mousepad kullanır. Bir metin dosyasını düzenleyeceğin zaman bunu metin düzenleyicisi ile açman gerekir. Çoğu kişi Ubuntu dağıtımını kullandığı ve bu dağıtımın içerisinde gedit yüklü geldiği için düzenlemek için verilen kodlarda gedit kullanılıyor. Siz bunu kendi kullandığınız yazılıma göre uyarlamalı ya da komutta geçen yazılıma göre yüklemelisiniz. Burada önemli olan kendi sisteminizi tanımanız ve nelerin yüklü olup nelerin olmadığını bilmeniz.
Yani sistemi tanımam gerekiyor. Evet bu konuda sanırım haklısınız. L.inux Windows'a göre daha bi kendin pişir kendin ye diyor. Windows 'ta ucuz bir yemek restoranına gitmişsiniz gibi her şey geliyor elinizin altına ancak neyin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Peki size bir sorum daha olacak sistemimi nasıl daha iyi tanıyabilirim? Yani sonuç olarak Windows'tan geçiş yapmış biri olarak haliyle Linux 'te neyin nasıl yapılacağı konusunda bilgim çoğu seferinde yok maalesef.

Alıntı YapEğer daha az sorun yaşamak istiyorsanız ve temel linux bilginiz yoksa az kullanılan bir dağıtım yerine daha çok kullanılan Ubuntu gibi bir dağıtımı tercih etmeniz yararınıza olacaktır.
Daha az sorun yaşamak istemiyorum sanırım. Yani sorunlar olmalı ki öğrenebileyim. Benim sitem niteliğinde bir başlık açmamın sebebi bunların sadece benim sistemimde oluşan ve de çözülemeyen konular olduğunu düşünmemdi.

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler..
Alıntı yapılan: illedelinux - 06 Eylül 2016 - 21:23:34
Balık baştan kokar misali kurulumu yanlış yapmışsın.
Önce isonun md5 kodunu doğrula.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Md5_kontrol%C3%BC

Dogrulamada iso hatasız çıkarsa tekrar kurulum yap, ancak kurulumu Türkçe yapma İngilizce yap, sadece klavye ve bölge seçimi Türkçe olsun.
Kurulumdan sonra uçbirimden dil dosyasını yükle, dil yöneticisinden Türkçeyi en üste getir.

sudo apt-get install language-pack-tr

Kurulumu İngilizce yapmamızın nedeni Elemantaros bu konuda çok gelişmiş olmadığından..
Evet ilk zamanlar Türkçe yapmıştım. Ardından partition wizard ile diski yeniden biçimlendirip yeniden İngilizce kurmuştum. Dediğinizi yapacağım. Teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: UNC - 06 Eylül 2016 - 22:17:05
Akıcılık sorununada şöyle çözüm olalım.

1.adım
terminal açıp:

sudo gedit /etc/sysctl.conf

Açılan dosyanın en altına şunları oldugu gibi ekleyip kaydet çık.

# Decrease swap usage to a more reasonable level
vm.swappiness=10
# Improve cache management
vm.vfs_cache_pressure=50

Not: Gedit yerine hangi metin editörünü kullanıyorsan onu yaz.
işlemler bittikten  sonra reboot olup

2.adım
şu kodlarla terminalden çıktıları kontrol et:

sudo cat /proc/sys/vm/swappiness
sudo cat /proc/sys/vm/vfs_cache_pressure

degerler 10 ve 50 olarak görünüyorsa işlem tamamdır.
Evet değerler 10 ve 50 olarak göründü. Bakalım bu çare olacak mı. Teşekkür ederim..

Arkadaşlar genel olarak yorum yazan herkese teşekkür ederim. Gerçekten de forumda böyle insanların olduğunu bilmek insana güven verip devam etmesi yönünde destek sağlatıyor.
elementaryos

tosun

Elementary OS 0.4 Loki beta kullanıyorum.Kurulum dahil hiç bir sorun yaşamadım,tavsiye ederim.
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

heartsmagic

@elementaryos, merhaba ve foruma hoş geldin.

Kişisel görüşümü soracak olursan Linux'a başlamak için yanlış bir dağıtım seçmişsin. Bu konuda @bugra9'ya katılıyorum. Bu söylemimden Elementary OS'un kötü bir dağıtım olduğu çıkmasın fakat kullanıcı kitlesi fazla değildir ve bu dağıtım daha çok göze hitap etme konusunda yol almaktadır. Ekibinin de fazla kalabalık olmadığını tahmin diyorum. Hâl böyle olunca yeni kullanıcılar sorun yaşadığında her yerde deva bulamazlar. Bir de üzerine Linux'a bu dağıtımla başlanmışsa yine @bugra9'nın açıkladığı gibi her komutu ezberden yürütürler :) Ancak, sen biraz Linux'u tanımış olsan Elementary OS'a geçtiğinde gedit kullanmayacağını bilirsin. Sözün özü daha bilindik dağıtımlarla başla, biraz Linux'u tanı ardından istediğin başka dağıtımları dene.

Linux dağıtımların birçok ortak yönü olduğu gibi, birçok değişen bölümleri de vardır. Sen Linux'un temellerini her dağıtımda öğrenebilirsin. Buradan kasıt, Linux nedir, Linux'u kullanan dağıtımlardaki dosya sistemleri nedir, bu dosya sistemlerinin hiyerarşisi nasıldır, hangi dizinde ne vardır... Sonrasında, sistemdeki temel dosyalar nelerdir, ne işe yarar. Temel uçbirim komutları nedir, uçbirimden nasıl iş yapılır... Gibi gibi.

Bu bilgiler ortaktır fakat her dağıtım farklı şekilde yol alır. Kullanılan paketleme sistemi, depo mantığı, güncelleme yöntemi değişiklik gösterir. Kullanılan masaüstleri, bu masaüstü ortamlarıyla gelen varsayılan uygulamalar da değişir.

Şimdi, bu başlıktaki sorunlar hâlâ devam ediyor mu? Bana kalsa yeni başlık açalım her sorun için diyeceğim ama bahsi geçen sorunlar burada aktardığın iki sorunsa irdeleyebiliriz. Yani dil sorunu ve akıcılık meselesi. Devam ediyorlar mı hâlâ?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

furyzer0

Başka sorunların çıkarsa aratırken elementary os yerine ubuntu da yazabilirsin elementary os ubuntu tabanlı olduğundan çoğu çözüm elementary için de geçerlidir.