Linux Mint SSD Taktıktan Sonra Donuyor

Başlatan Minty, 04 Eylül 2016 - 20:15:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Minty

Merhaba arkadaşlar. Linux için biraz daha hızlı çalışması için 5400 rpm harddisk yerine Sandisk 120 GB SSD aldım. Ancak ilginç bir şekilde daha stabil çalışması gerekirken bir uygulama açmaya kalktığımda 3 saniye mouse takılıyor ve sonrasında açılıyor. Hani aşırı bir yük mü biniyor neden böyle oluyor anlamadım. Acaba bu sorunu çözebilir miyiz? (Linux Mint 17.3)
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

TheSpace

SSD düzgün bir şekilde kullanabilmek için trim yapılması gerekir. Ubuntu otomatik trim yapıyor ama mint için yapıyor mu onu bilmiyorum. Trim konusuna bir bakın. http://hasanyilmaz.net/kati-hal-surucusu-ssd-basarimi-icin-ubuntunun-yapilandirilmasi-3-trim-sorunu-nedir-bu-ozellik-nasil-etkinlestirilir/ adresine bir bakın yardımcı olabilir.

Minty

Açıkçası Ubuntu Tabanlı olduğu için yapıyordur diye düşünüyordum. Dediğinizi yapıp biraz deneyip yine dönüş yapacağım.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

barış

Alıntı yapılan: MintyAçıkçası Ubuntu Tabanlı olduğu için yapıyordur diye düşünüyordum. Dediğinizi yapıp biraz deneyip yine dönüş yapacağım.
Linux 2.6 çekirdeğinden itibaren destekleniyor TRIM fonksiyonu. Tabi biraz zaman da isteyebilen bir olay. Linux Mint, Ubuntu tabanlı diye Ubuntu'nun bütün özelliklerini almış değil :)

Yapıyor mu yapmıyor mu belirsiz fakat bir "fstrim" komutunu zamanlanmış görev olarak ekleyip belirli periyotlarla çalıştırmak daha iyi olacaktır. Ayrıca TRIM yapmadan SSD kullanmak, cihazın kullanım ömrüne de zarar verebilir.