nomodeset kullanmadan ubuntuyu açamıyorum

Başlatan emrebil, 01 Eylül 2016 - 21:51:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrebil

Esenlikler,
Baştan alayım. Windows 10'un yanına ubuntu kurmak istiyordum. Ubuntuyu kurarken ilk ekranda install ubuntu veya try ubuntuyu seçtikten 10 saniye sonra bilgisayar donuyordu. Ben de nomodeset ile tekrar deneyip kurdum. Şimdi de nomodeset olmadan açınca 10 saniye geçmeden pembe ekranda bilgisayar donuyor. nomodeset ile açabiliyorum ancak böyle de ekran çok parlak ve 800x600 çözünürlükte yani kullanıma elverişsiz.

emre@emre-GP72-6QF:~$ sudo apt-get install mesa-utils
[sudo] password for emre:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  mesa-utils
0 paket yükseltilecek, 1 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 112 paket yükseltilmeyecek.
31,0 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 118 kB ek disk alanı kullanılacak.
İndir: 1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu xenial/universe amd64 mesa-utils amd64 8.3.0-1 [31,0 kB]
0 sn.'de 31,0 kB alındı (187 kB/s)   
Daha önce seçili olmayan mesa-utils paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor ... 206973 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: .../mesa-utils_8.3.0-1_amd64.deb ...
Paket açılıyor: mesa-utils (8.3.0-1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: man-db (2.7.5-1) ...
Ayarlanıyor: mesa-utils (8.3.0-1) ...

emre@emre-GP72-6QF:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 16.04.1 LTS
Release: 16.04
Codename: xenial

emre@emre-GP72-6QF:~$ lspci -nnk | grep "VGA\|3D\|Display" -A2
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Skylake Integrated Graphics [8086:191b] (rev 06)
DeviceName:  Onboard IGD
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Skylake Integrated Graphics [1462:115b]
--
01:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 960M] [10de:139b] (rev a2)
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] GM107M [GeForce GTX 960M] [1462:115b]
Kernel modules: nvidiafb, nouveau

emre@emre-GP72-6QF:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.8, 256 bits)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

Ekranım normalde 1920x1080, nomodesette olduğum için böyle gösteriyor sanırım
emre@emre-GP72-6QF:~$ xrandr
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 800 x 600, current 800 x 600, maximum 800 x 600
default connected primary 800x600+0+0 0mm x 0mm
   800x600       75.00*

Bunu yapamadım. Sonuç vermesi gerekiyor mu veya yanlış yazdıysam doğrusu nedir?
emre@emre-GP72-6QF:~$ dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"
emre@emre-GP72-6QF:~$ dpkg -l | egrep nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx
fglrx: komut bulunamadı
'bumblebee' komutu bulunamadı, şunu mu demek istediniz:
'bumblebeed' paketinden 'bumblebee' komutu (universe)
bumblebee: komut bulunamadı
nvidia-prime: komut bulunamadı
emre@emre-GP72-6QF:~$ dpkg -l | egrep "nvidia|fglrx"
emre@emre-GP72-6QF:~$ dpkg -l | egrep nvidia fglrx
grep: fglrx: Böyle bir dosya ya da dizin yok
emre@emre-GP72-6QF:~$ dpkg -l | egrep "nvidia fglrx"
emre@emre-GP72-6QF:~$ dpkg -l | egrep "bumblebee|nvidia-prime|fglrx"
emre@emre-GP72-6QF:~$ dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|fglrx"

Ne öneriyorsunuz? Ben nvidia kartını kapatırsam intelinkiyle çalışmaya devam edebilir diye düşündüm ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Kartlar win 10'da düzgün çalışıyor. Ubuntuda neden sorun çıktı anlamadım.

meda

Skylake tabanlı işlemciden dolayı bu sıkıntıyı yaşıyorsunuz. Sistem düşük çözünürlükte dahi olsun açılıyor kurulumu yapın. Kurulum sonrası Nvidia-Prime kurun ama Nvidia sürümü 367 olsun bunu içinde depo eklemek gerekecek . Ubuntu kernel mainline üzerinden 4.6 serisi kernel indirip kurun. Bu arada gruba intel_idle.max_cstate=1 eklemeyi unutmayın.
Kabaca bu şekilde yapacaksınız. Nasıl derseniz depo eklemekten tutunda frub parametre eklemeye kadar herşeyi bu forumda bulabilirsiniz.

Yine dönüp dolaşıp donanım üreticilerinin Linux desteksizliğine küfür etmeye ....
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

emrebil

Hocam, kerneli 4.6.7'ye yükselttim. Nvidia 367.27 sürücüsünü kurmayı denedim sonra. Bi ara şöyle dedi: Warning: Unable to find a suitable destination to install 32-bit compatibility libraries. Your system may not be set up for 32-bit compatibility. 32-bit compatibility files will not be installed; if you wish to install them, re-run the installation and set a valid directiory with the --compat32-libdir option. Ok vardı bir tek basıp geçtim burayı.
Bununla ilgili mi bilmiyorum ama prime ve intel_idle.max_cstate=1 işine giremedim. nomodesetten sonra yine gerekenler oluyor ama tam masaüstü gelmesi gerekirken kilitli ekran geliyor. Şifremi yazıyorum sistem parola hatası diye küçük bir pencere çıkıp kapanıyor ve kilit ekranı yenileniyor. Şifreyi tekrar girsem de döngüden çıkamıyorum yine kilit ekranı geliyor. Ne yapacağımı bilemedim. Şifre de doğru sanırım çünkü yanlış girince geçersiz parola diyor. Ayrıca nvidia public ve private keyler oluşturdu sanırım. Bununla ilgili olabilir mi?

meda

Bumblebee'de şu aralar sıkıntı var özellikle Nvidia 370 sürücülerinde. Bu sebeple Arch kullanamıyorum. Bakalım yuvarlanan sürümde Arch mı Opensuse Thumbleweed mi ?  ???

sudo apt purge .*nvidia.* bumblebee.* .*primus.*
sudo apt --purge autoremove
sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt update
sudo apt  dist-upgrade
sudo apt install nvidia-367 nvidia-prime nvidia-settings

Yeniden başlatıp Nvidia ayarları açın İntel seçip tekrar yeniden başlatın.

cat /proc/acpi/bbswitch
0000:02:00.0 OFFgibi çıktı verecek.

intel_idle.max_cstate=1 eklemezseniz işlemci enerji verimliliği kötü oluyor.

Hariciyen render oyun benzeri konluarda sistem Skylake üzerinde çok verimli çalışmıyor.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ALBATROS84

Bütün skylake işlemciler de mi bu sorun var ?
İleride Xiaomi mi notebook alıp ubuntu ile kullanmayı düşünüyordum :-\

emrebil

Hocam nvidiaları kurdum. Ondan sonra nvidia ayarlarına girmek için masaüstüne girmeye çalıştım nomodesette, giremedim yine parola döngüsüne girdi. Ctrl+Alt+F2'den de nvidia ayarlarını nasıl açacağımı bilmiyordum. O yüzden bir de nomodesetsiz deneyeyim dedim ve masaüstüne girebildim. Düzgünce açıldı Ubuntu. Şu an normal gözüküyor durum, görüntü 1080'de gıcır gıcır. Biraz da 3-5 uygulama açtım mozillada gezdim. Sorun yok gibi gözüküyor. Nvidia ayarlarında intelin yerine nvidianın kartı seçili durumda. Onu değiştirip bbswitchten devam etmeme gerek var mı? Ve sağ olun sonunda oldu.

meda

Alıntı yapılan: ALBATROS84 - 05 Eylül 2016 - 17:54:19
Bütün skylake işlemciler de mi bu sorun var ?
İleride Xiaomi mi notebook alıp ubuntu ile kullanmayı düşünüyordum :-\
Yeni sayılabilecek bir işlemci olduğundan 3-5 aya kadar sürücü çekirdek güncellemeleriyle bu sorunlar ortadan kalkar bunun sebebide Linux az kullanılması sebebiyle 2. planda yer alan bir işletim sistemi. Windows o kadar desteğe rağmen o kadar paraya rağmen o da sorunlarla uğraşıyor. En temel sebebi ise alt yapısı Linux kadar sağlam değil Linux maşallah Bukalemun gibi yeni teknolojilere adaptasyonu diğer çok kullanılan sistemlerden daha iyi.  8) Bunun sebebi açık kaynak olup üretici ya da dağıtıcı firmanın keyfini beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

Alıntı yapılan: emrebil - 06 Eylül 2016 - 02:14:39
Hocam nvidiaları kurdum. Ondan sonra nvidia ayarlarına girmek için masaüstüne girmeye çalıştım nomodesette, giremedim yine parola döngüsüne girdi. Ctrl+Alt+F2'den de nvidia ayarlarını nasıl açacağımı bilmiyordum. O yüzden bir de nomodesetsiz deneyeyim dedim ve masaüstüne girebildim. Düzgünce açıldı Ubuntu. Şu an normal gözüküyor durum, görüntü 1080'de gıcır gıcır. Biraz da 3-5 uygulama açtım mozillada gezdim. Sorun yok gibi gözüküyor. Nvidia ayarlarında intelin yerine nvidianın kartı seçili durumda. Onu değiştirip bbswitchten devam etmeme gerek var mı? Ve sağ olun sonunda oldu.
Önceki dediğimden farklı olarak Grub'a bir parametre daha eklemek iyi olacak. acpi_osi='!Windows 2015' intel_idle.max_cstate=1  Deneyin sistem kararlılığında fark edeceğini düşünüyorum. Ayrıca uzun vadede Linux dağıtımlarının en yenisini kullanmaya çalışın zira yeni çekirdek ile bazı güç yönetiminde iyileştirmeler ve hatalar gideriliyor. Mesela 4.8 sürüm nolu çekirdekte güç yönetimi geliştirmeleri var.

Sanırım probleminiz çözüldü. Bence birkaç gün sistemi gözlemleyin hata vs bir şeyler olursa diye ...