Dev C++

Başlatan erdem10, 30 Ağustos 2016 - 17:01:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erdem10

Benim aslına C++ programlama dili ile ilgili bir kaç sorum olcaktı merak ettiklerim ile ilgili.Yukarıda da yazdığım gibi dev c++ programından bu dili öğreniyorum ama yazdığım kodlar sonunda program sürekli komut sisteminde çalışıyor daha iyi görseli olan ve aynı zamanda c++ dilini kullanabiliceğim bir program var mı bildiğiniz? ve bu dille nerelere varılabilir yani neler yapabilirim ben daha yeni başladım öğrenmeye bu yüzden aklımdakiler için doğru dili seçip seçmediğimden emin olmak istiyorum şimdiden cevaplarınız ve yardımlarınız için teşekkürler... :)

FireSwords

Gcc + herhangi bir metin düzenleyici.

erdem10

Nasıl Yani Anlamadım Tam ???

furyzer0

Windowsta visual studio 2015 tamamen ücretsiz community versiyonu.
c++ da bildiğim kadarıyla ilk başlarda komut satırında çalışan yazılımlar yapıyorsun zaten.Eğer diğer görsel istiyorsan c# a bak.

FireSwords

Alıntı yapılan: furyzer0 - 30 Ağustos 2016 - 21:10:18
Burası Windows forumu değil yalnız.

@erdem10: Şöyle oluyor:

1-Terminal'i açıyorsun. Tüm işler terminal üzerinde olacak.
2-mkdir C++ komutu ile ev dizininde C++ klasörü oluştur. Bu sadece ilk sefere özgü olacak.
3-cd C++ ile oluşturduğun dizine git.
4-touch HelloWorld.cpp ile boş dosya oluştur.
5-Bu dosyayı istediğin metin düzenleyici ile aç. Ubuntu kullanıyordan gedit yüklüdür. Açmak için: gedit HelloWorld.cpp
6-Kodları dosyaya kaydet ve düzenleyiciyi kapat.
7-g++ -o HelloWorld HelloWorld.cpp komutu ile derle.
8-./HelloWorld ile çalıştır.

Eğer değişiklik yapmak istersen rm HelloWorld ile çalıştırılabilir dosyayı sil, değişiklik yap ve yine derle.

Ben böyle öğrenmiştim. :D

furyzer0

Alıntı yapılan: FireSwords - 30 Ağustos 2016 - 21:19:04
Alıntı yapılan: furyzer0 - 30 Ağustos 2016 - 21:10:18
Burası Windows forumu değil yalnız.

@erdem10: Şöyle oluyor:

1-Terminal'i açıyorsun. Tüm işler terminal üzerinde olacak.
2-mkdir C++ komutu ile ev dizininde C++ klasörü oluştur. Bu sadece ilk sefere özgü olacak.
3-cd C++ ile oluşturduğun dizine git.
4-touch HelloWorld.cpp ile boş dosya oluştur.
5-Bu dosyayı istediğin metin düzenleyici ile aç. Ubuntu kullanıyordan gedit yüklüdür. Açmak için: gedit HelloWorld.cpp
6-Kodları dosyaya kaydet ve düzenleyiciyi kapat.
7-g++ -o HelloWorld HelloWorld.cpp komutu ile derle.
8-./HelloWorld ile çalıştır.

Eğer değişiklik yapmak istersen rm HelloWorld ile çalıştırılabilir dosyayı sil, değişiklik yap ve yine derle.

Ben böyle öğrenmiştim. :D
arkadaş işletim sistemi belirtmemiş ben de bildiğimi yazdım işletim sistemini belirerek

FireSwords

@furyzer0 İyi de istediği Windows için destek olan biri neden Linux forumunda destek isteyesin?

ata1

ubuntu formunda gelip windows için sormayacaktır. Sanırım  :)) ayrıca şu alıntılamayı gereksiz kullanmayı da bırakın lütfen.

EDİT https://apps.ubuntu.com/cat/applications/raring/g++/

FireSwords

Bu arada kendi şahsi fikrimi de belieteyim. Clang'in yeni başlayanlar için çok daha iyi bir derleyici olduğunu düşünüyorum. Clang, GCC'den çok daha anlaşılır hata mesajlarına sahip. Ama Linux'ta kullanıldığına hiç şahit olmadım. Genelde BSD'de kullanılıyor(FreeBSD,OpenBSD,macOS) gibi.

Linux'ta da kullanılabilir sanırım.

bugra9

@erdem10, kodları yazmak için ya IDE kullanırsın ya da metin düzenleyici. IDE sana gerekli olacak çoğu şeyi ve görselliği verir ama çok ağır çalışır. Metin düzenleyiciler hızlı çalışır ama daha kullanışlı olması için kendine göre özelleştirmelisin. IDE olarak Netbeans i, metin düzenleyici olarak da Sublime Text i önerebilirim.

Eğer arayüzü olan uygulamalar geliştirmek istiyorsan bunlarla ilgili kütüphanelere bakabilirsin. (Örneğin QT, GTK)

C++ görüp görebileceğin en kapsamlı dillerden biridir. Düşük seviyeli dillerin özellikleri ile yüksek seviyeli dillerin özelliklerini bir arada barındırır. Yani uygulama alanı gibi bir sınırı yoktur, istediğin yerde kullanırsın. Bu denli kapsamlı olması onu öğrenmesi zor diller arasına sokar.

Eğer kararsızlık çekiyorsan bence Java dilini kullanmalısın. Öğrenmesi ve uygulaması kolaydır. Hızlıca bir ürün ortaya koyabilirsin, kafan rahat olur. Oldukça popüler olup çok rahat örnek kodlara ve anlatımlara ulaşabilirsin. Tabi eğer temeli sağlam tutarak yavaş yavaş ilerlemek istiyorum diyorsan c ve c++ olmazsa olmazlardandır.

erdem10

Teşekkürler Verdiğiniz Bilgiler İçin

Erdem

Ben C   ve diğer kodlamalar için Emacs kullanıyorum  ;)

http://www.zayifakim.org/ubuntu/emacs-kullanimina-giris/

FireSwords

Alıntı yapılan: Erdem - 18 Eylül 2016 - 22:27:09
Ben C   ve diğer kodlamalar için Emacs kullanıyorum  ;)

http://www.zayifakim.org/ubuntu/emacs-kullanimina-giris/
Kafam bir türlü Vim ve Emacs'e basmıyor.  ;D

mesute

Geany'i tavsiye ederim. Kullanışlı hızlı ve basit bir derleyici. İşinizi çok rahat görür..

Sh4oTT