[Çözüldü] iframe otomatik boyutlanma

Başlatan marslı, 30 Ağustos 2016 - 16:00:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

marslı

merhaba arkadaşlar
html de iframe ile bir html dosyası çağırdğımızda, çağırılan html içeriğine göre boyutlandırmayı nasıl yapabilirim?

mt

width="800" frameborder="0" scrolling="no"

yüksekliği tanımlama.

marslı

Oldu dedim ama olmamış. Belli bir yerden sonra görünmüyor

mt

Tablo  <td> boyutlandırmasınıda tanımlama.

marslı

yine olmadı.
hesap sabit duruyor

mt

Alıntı yapılan: marslı - 30 Ağustos 2016 - 16:30:42
yine olmadı.
hesap sabit duruyor

css kullanıyorsanız <div height: 100%;> örnek kodu paylaşırsanız düzenleme yapabilriim.

marslı

css kullanmıyorum. normal index.html dosyasının içinde html komutlarıyla index2.html dosyasını çağırıyorum. 

mt

Alıntı yapılan: marslı - 30 Ağustos 2016 - 16:40:56
css kullanmıyorum. normal index.html dosyasının içinde html komutlarıyla index2.html dosyasını çağırıyorum.

ok. <iframe height="100%" width="100%" frameborder="0" scrolling="no" >

marslı

Bu şekilde tam ekran oluyor. Ekrandaki kadar gözüküyor. 

mt

Alıntı yapılan: marslı - 30 Ağustos 2016 - 17:43:32
Bu şekilde tam ekran oluyor. Ekrandaki kadar gözüküyor.

Aşağıdakine benzer düzenlersen ekranı kaplamayacaktır.

index.html (default.html):

<html>
<table width="200" height="200">
<td>
<iframe src="index2.html" width="100%" height="100%" scrolling="no">
</iframe>
</td>
</table>
</html>

marslı

index.html kodlardaki gibi. index2.html içeriği şöyle
Alıntı Yapsatir1<br>satir2<br><br><br><br><br>satir3<br><br><br><br><br>satir4<br><br><br><br><br>satir5<br><br><br><br><br>
satir6
tarayıcıdaki hali

mt

<html>
<table width="200" height="100%">
<td>
</iframe>
</td>
</table>
</html>

Aslında yapmak istediğini css kullanarak yapmaya çalışsan daha mantıklı olur.. Ufak bir değişiklik yaptım.

marslı

Css ile de yapabilirim sorun değil. Önemli olan çalışması. Bu şekilde tamamı oldu

bugra9

Sorun çözüldü mü? Eğer çözülmediyse iframe ile gösterilecek sayfa, iframe kullanılan sayfa ile aynı alan adına mı sahip?

marslı

Hayır çözülmedi.
Yukarıdaki önerilerin hiç biri olmadı. bir syfanın yarısı görünüyor bir sayfadan fazlası görünüyor. Hayır bir index.html var birde index2.html var

bugra9

Javascript ile önce içerdeki yüksekliği okuyup daha sonra iframe yüksekliğini o değere eşitleyebilirsin. Oldukça basittir.
http://stackoverflow.com/questions/9975810/make-iframe-automatically-adjust-height-according-to-the-contents-without-using

mt

Tablo yüksekliğini iframe ile çektiğiniz sayfanın boyutuna göre ayarlamanız gerek Sizin anlayamadığınız konu bu Olay bundan ibaret.

<html>
<table width="200" height="500" >
<td>
</iframe>
</td>
</table>
</html>

bugra9

@mt zaten istediği şey iframe yüksekliğinin otomatik ayarlanması. Elinle değeri verdikten sonra <iframe height=""> şeklinde de verebilir. Otomatik boyutlama işini javascript dışında yapamazsın çünkü tarayıcının, iframe yapısına direk erişme yetkisi yok.

marslı

Javascript ile denedim oldu ama ben javascript kullanmak istemiyorum. Php yada Css ile olursa daha iyi olur

MertKamit

Alıntı yapılan: marslı - 01 Eylül 2016 - 13:02:45
Javascript ile denedim oldu ama ben javascript kullanmak istemiyorum. Php yada Css ile olursa daha iyi olur

iframe html elementine sınıf ata. Örneğin special_size olsun

.special_size {
width: 300px !important;
height: 250px !important;
}
aşağıda ki koduda css dosyana ekle. Bak bakalım olacak mı?

bugra9

Daha önce dediğim gibi javascript dışında bu olayı yapamazsın. Normalde kapsayıcı elemanlara yükseklik tanımlamayınca içeriğe göre yüksekliklerini tarayıcı ayarlar. Bu div için de böyle img etiketine sahip resim dosyaları içinde. Ama bu olay iframe için işlemiyor çünkü tarayıcının iframe içindeki siteye erişme yetkisi en başta bulunmuyor. İçeriği okuyamayıp boyutu öğrenemediği için otomatik yükseklik tanımlamasını yapamıyor.

marslı

@MertKamit hiç bir şekilde olmuyor. @bugra9'un dediği gibi bir tek javascript ile yapılıyor şu an. Hepinize teşekkür ederim. Konu kilitlenebilir javascript kullanacağım mecburen.