Unıty yerine Gnome kullanmak

Başlatan bourbaki, 24 Ağustos 2016 - 14:47:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bourbaki

Bu başlık ekran görüntüleri paylaşım başlığından ayırılmıştır.
İlgili bağlantı ve mesaj;
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=50561.msg602482#msg602482

Alıntı yapılan: UNC - 24 Ağustos 2016 - 14:37:33
Masaüstü:Gnome 3.20
Tema:Arc
Simgeler:Arc/Lacapitiane

Resimler kurallar göre optimize edilmiştir saygıalar ..

Gnome nasıl yani unity'ye göre tercih etmeli miyim? Neler değişiyor?

UNC

Alıntı yapılan: ubuntugecicem - 24 Ağustos 2016 - 14:47:41

Global menü Uygulama başlatıcı sistem çubugu dışında pek bi fark yok aslında.
Kısaca Masaüstü shell ve default gelen uygulamalar var. genel olarak aynı fakat  eklenti destegiyle  unity'den daha esnek bir masaüstü.
not: alıntıdaki resim linklerini kaldırırsanız sayfa kirliligi olmayacaktır :)

bourbaki

Alıntı yapılan: UNC - 24 Ağustos 2016 - 15:01:09

Kısaca Masaüstü shell ve default gelen uygulamalar var. genel olarak aynı fakat  eklenti destegiyle  unity'den daha esnek bir masaüstü.
Öneri için teşekkürler  :)) Kurup denemeyi düşünüyorum. Unity'nin tasarımı çok fazla hoşuma gitmiyor.

meda

@ubuntugecicem Unity, Gnome uygulamalarını kullandığından bazı uyguamalarda saçma görünümler oluyor ama Gnome Shell ortamında saçma görünümler olmaz ama 2 ortamında artıları eksileri var onu da en iyi deneyimleyerek öğrenirsin.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

UNC

Alıntı yapılan: ubuntugecicem - 24 Ağustos 2016 - 17:22:05
Alıntı yapılan: UNC - 24 Ağustos 2016 - 15:01:09

Öneri için teşekkürler  :)) Kurup denemeyi düşünüyorum. Unity'nin tasarımı çok fazla hoşuma gitmiyor.

önemli degil, Unity'den sıkıldıysan degiştirmek için Gnome iyi bir seçenek.
Ayrc: Gnome masaüstünü merak edenler için bonus ekranlar ekledim yukardaki posta inceleyebilirsiniz :)

bourbaki

Az önce Gnome indirdim ve neredeyse hiçbir şey değiştirmemiş olsam da unity'den daha güzel ancak birkaç soru sormam lazım. Öncelikle uygulama başlatıcıyı nasıl aşağı aldınız ve öyle kişiselleştirebildiniz. ikinci olarak da ben sadece tweak tool u buldum ama onunla yeteri kadar şey yapılamıyor daha fazla kişiselleştirmeyi nasıl yapabilirim?

@ata1 haklı alıntının ayarını kaçırmışız  ;D

ata1

arkadaşlar alıntı yapmak mecburi mi yazıyor başlık da  ?

UNC

Alıntı yapılan: ubuntugecicem - 24 Ağustos 2016 - 18:46:34

Az önce Gnome indirdim ve neredeyse hiçbir şey değiştirmemiş olsam da unity'den daha güzel ancak birkaç soru sormam lazım. Öncelikle uygulama başlatıcıyı nasıl aşağı aldınız ve öyle kişiselleştirebildiniz. ikinci olarak da ben sadece tweak tool u buldum ama onunla yeteri kadar şey yapılamıyor daha fazla kişiselleştirmeyi nasıl yapabilirim?

@ata1 haklı alıntının ayarını kaçırmışız  ;D

Temalar ve simgeler için Gnome-look.org adresine bakabilirsin.
Özelleştimeler için Tweaktool > eklentiler kısmında en altta bulunan daha fazla eklenti linkini kullan.
Dash'ı masa üstüne almak için dash to dock eklentisini kurun.

neynefes

Mesajları ayırıp uygun bir bölüme taşıdım. İlk mesajı da düzenleyip ilgili mesaja bağlantı eklenmiştir. Ekran görüntüleri paylaşım başlığını elimizden geldiğince sadece resimleri bulundurmaya çalışıyoruz.

Yeri gelmişken bu başlık üzerinden de ricada bulunmuş olalım. Lütfen alıntılama konusuna dikkat edelim.

ramos11

Gnome kurduğumuzda uygulamalar falan 2 tane oluyor. Unity uygulamaları ile gnome shell aynı mı ?

ata1

Unity, GNOME masaüstü ortamı temel alınarak, Canonical Ltd. tarafından Ubuntu işletim sistemi için geliştirilmiş, Gnome-Shell gibi bir masaüstü arayüzüdür.

ramos11

Gnome shell kursam karışıklık olur mu uygulamalarda falan. Linux Mint de oluyordu çünkü.

ata1

[mention=621640]@ramos11[/mention] Emin olmamakla beraber bence 2 defa gnome uygulamaları kuracaktır. Gnome pek kullandığım bir ortam değil.  :))

ramos11

O zaman her uygulama 2 tane oluyor karışıklık olur. Gnome session flashback kursam klasik masaüstü. Unity çok bellek kullanıyor.

ata1

Birini kurup diğerini kaldırabilirsin.  Fakat konu hakkında derin bilgili arkadaşlarımdan yardım almalısın . unityı kaldırıp gnome kurulumu yapabilirsin

ramos11

unity kaldırılırsa sistem çöker sanırım neyse en iyisi unity ile kullanmak yapacak birşey yok.

Mitsukuni

@ramos11 Eğer bellek miktarınız 2GB veya daha azsa daha hafif masaüstü yöneticileri veya pencere yöneticileri (XFCE, LXDE, Openbox vs.) deneyebilirsiniz. Zira bellek miktarı düşük olunca unity ya da gnome klasik performans açısından çok fark etmeyecektir.

ramos11

Bellek 4 gb donma vs. yok. Cinnamon da nasıl olur o da çok işlemci kullanıyor sanırım %8 - 12 işlemci kullanıyormuş. Uygulamalarıda karıştırmak istemiyorum 2 tane oluyor hepsinden.

Mitsukuni

4GB bellek Unity için gayet yeterli, kaldı ki KDE bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Uygulamaların karışmasından kastınız her masaüstü yöneticisinin kendi programlarıyla gelmesi mi acaba? Eğer öyleyse, kurulum yapmadan önce Ubuntu GNOME, Xubuntu, Ubuntu MATE, Linux Mint (Cinnamon için) vs vs kurulum kalıplarını indirip kurulum yapmadan görmek istediğiniz masaüstü yöneticilerini deyenebilirsiniz. Performans hakkında yeterli bir kanı oluşturacaktır. Daha sonra hangisini kullanmaya karar verirseniz temiz kurulum yaparsınız, böylece programlarda bir karışıklık da yaşamazsınız.

ramos11

Evet her masaüstü kendi programlarıyla geliyormuş. O yüzden karışıklık oluyor. Yeni sistem kurmak gerekiyor. Ubuntu cd si var şuan elimde flash bellek var ama hangi programı denediysem hata verdi. DVD ye yazdırıp kurulum yapmak gerekiyor. Neyse şimdilik kalsın yani sorunsuz kullanıyorum şuan bozmak istemiyorum sistemi.

Ubuntu yazısı çıkmıyor notebook açılırken neden olabilir kapanırken çıkıyor sadece. Açılırken pembe boş bir ekran sonra sda2 yabancı bilgiler yazıyor sonra açılıyor. Neden böyle ?

ramos11

Ubuntuya Cinnamon masaüstü kurdum şimdi daha güzel oldu ama pencere kenarları adwaita oldu. Birde 4 uygulama çift oldu yani aynısından bir tane daha var. Neyse Unity e göre hızlı Cinnamon güzel görünüyor daha rahat kullanımı. Linux Mint i kurduğumda Cinnamon sürekli çöküyordu sadece çöktü diyordu ekran kartı sürücüsünü yükledikten sonra.

Ubuntu + Cinnamon güzel oldu. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Umarım başka problem olmaz. İyi forumlar.