[Çözüldü] Hoparlör çalışıyor kulaklıkta ses yok

Başlatan fafnir35, 24 Ağustos 2016 - 22:02:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fafnir35

Başlıkta belirttim kulaklıktan ses gelmemeye başladı bugün. Güncelleştirme, program yükleme-silme vs. yapmadım. Asus dizüstü kullanıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum:)
1.
lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 16.04.1 LTS
Release: 16.04
Codename: xenial

2.
lspci | grep Audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)

3.
grep "Codec:" /proc/asound/card*/codec*
/proc/asound/card0/codec#0:Codec: Realtek ALC270
/proc/asound/card0/codec#3:Codec: Intel PantherPoint HDMI

4.
lsmod | grep snd
snd_hda_codec_hdmi     53248  1
snd_hda_codec_realtek    86016  1
snd_hda_codec_generic    77824  1 snd_hda_codec_realtek
snd_hda_intel          36864  5
snd_hda_codec         135168  4 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_intel
snd_hda_core           73728  5 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel
snd_hwdep              16384  1 snd_hda_codec
snd_pcm               106496  5 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_hda_core
snd_seq_midi           16384  0
snd_seq_midi_event     16384  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            32768  1 snd_seq_midi
snd_seq                69632  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         16384  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_timer              32768  2 snd_pcm,snd_seq
snd                    81920  20 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device
soundcore              16384  1 snd

5.
aplay -l
**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: PCH [HDA Intel PCH], aygıt 0: ALC270 Analog [ALC270 Analog]
  Altaygıtlar: 0/1
  Altaygıt #0: subdevice #0
kart 0: PCH [HDA Intel PCH], aygıt 3: HDMI 0 [HDMI 0]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0

ata1

manuel pause kulaklık ve hoparlör için ayrı ayrıdır bunları kontrol ettiniz mi ? Durduk yere kendiliğinden bir şey olmamalı jak yerlerini değiştirmek mümkünse öyle deneyin.

fafnir35

Manuel pause ile neyi kastettiniz anlayamadım. Bilgisayarda tek jak var, ayrıca dual boot ubuntu-win10 kullanıyorum bugün win10 da ekran kartı güncellemesi yaptım ama ubuntuyla alakası olmasa gerek.

ata1

manuel pause dediğim elle yaptığımız paus düğmesine basmak hoparlör ile ayrı ayrı pause yaparlar. Yani pause de kalmamış olduğundan emin olun.
kulaklığın sağlamlığını diğer cihazlarda varsa yoksada diğer sistemde deneyip öncelikle bunlardan emin olun.

fafnir35

@ata1, sesi hoparlöre vererek clementine ile bir şarkı açtım çalıyor, şarkı çalmaya devam ederken (duraklatmadan) kulaklığı takıyorum ses gelmiyor, kulaklığı tekrar çıkarıyorum hoparlör yine sorunsuz sesi çalıyor. Kulaklığın çalıştığından eminim başka müzik çalarlarda denedim. Ayrıca farklı kulaklık da denedim, ses yok.

ata1

demek istediğimi anlatamadım şarkı çalarken taktın diye kulaklık pausu açılmaz. Bunu anlatmaya çalışıyorum.
kulaklık takılı iken şu komut ile açılan yeder de ses ayarlarını düzenleyin

alsamixer
sonrasında f5 e basın. Ses düzeylerini ve çıkışların "unmuted" olup olmadığını kontrol eder misin?

fafnir35

Alsamixer ile girdiğim ayar bölümünde ses açıkken kulaklık takılı vaziyette sesi değiştirdiğimde tepki olmadı, ses seviyesini alçaltıp yükselttim değişen bir şey yok.
http://i.hizliresim.com/B80JBL.png

if

@fafir35,

sudo nano /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

ile açacağınız dosyanın en sonuna

options snd-hda-intel model=asus

yazın ve ctrl+o ile kaydedip ctrl+x ile çıkın. Ardından sistemi yeniden başlatın.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45569.msg527965#msg527965
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51271.0

sinan54

Kulaklığınız bozulmuş olabilir,başka bir cihazda deneyip emin olun.Benimde başıma gelmişti,windows bilgisayardan'da ses alamayınca kulaklıgı yeniledim.

fafnir35

@if, siz ileti geçtiğinizde bilgisayarı açıp kapatmıştım. Sizin verdiğiniz kodları girmek üzereyken sesi kontrol edeyim dedim belki düzelmiştir diye ve kendiliğinden düzeldi hiç bir şey yapmadan. Sorun neden kaynaklandı ve nasıl çözüldü anlamış değilim. Teşekkür ederim ilginiz için. :)

ata1

bazı ufak hataları sistem yeniden başlatmak düzeltir sizde de böyle olmuş.
Çözülen başlıkların etiketlenmesi
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

fafnir35

@ata1, size de teşekkür ederim. 6-7 defa yeniden başlattım anca kendine geldi. Ama @if'in  komutları sorunu çözecekti büyük ihtimalle ;)

ata1

@if arkadaşım benden daha bilgilidir en azından ubuntu deneyimi fazla ben archerim genel konularda yardımcı olmaya çalışırım. Hayırlı forumlar

fafnir35

Siz de forumun kalburüstü üyelerindensiniz, yardımlarınıza ihtiyacımız var her daim. :)

ata1

teşekkür ederim hem öğreniyor hemde yardım etmeye çalışıyorum. Zaman buldukça fakat ubuntu bana alışamadı çok denedim  :)) pacman yazınca hadi be git işine diyor. :))
hayırlı forumlar arkadaşım.

fafnir35