boot seçeneği problemi

Başlatan ch4qr1, 23 Ağustos 2016 - 15:58:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ch4qr1

Önceliklere merhabalar. Googleda uzun süredir araştırmama rağmen herhangi bir çözüm bulamadığım konuyla ilgili bilginiz olup olmadığını sormak istedim. Pc'min 1 tb lık harddiskini C ve D olarak 2ye bölerek windows 8 ve ubuntu 16.04 kurdum. Yaklaşık 4-5 aydır herhangi bir problem olmadan grubtan istediğime boot ederken artık grub çıkmıyor. Bunun yanı sıra ubuntunun kurulu olduğu D sürücüsü windows tarafından görülmediği gibi ayrı olarak ubuntuya direk boot etme seçeneği de biosta artık görünmüyor. Secure boot özelliği de biosta kapalı durumda. Ubuntu cd sini takıp Ubuntuyu dene diyip sisteme girdiğimde ise ilgili D sürücüsünün sapasağlam durduğunu gördüm ve dosyalarımı yedekledim fakat ubuntuyu baştan kurmadan önce çözümü ile ilgili danışmak istedim. Liveboot usb ye yükleyip grub düzeltmeyi denesem de sürekli arkaplanda çalışan uygulamaları kapatın deyip düzeltme işlemine başlanmıyor.

İlgilinize teşekkür eder, iyi günler dilerim.

plazma

Grubu onaranilir yada tekrar kurabilirsiniz :
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_önyükleyicisini_onarmak_(yeniden_kurmak)

ch4qr1

ne yazık ki onarmaya çalışınca da yeniden yüklemeye çalışınca da bootloaderla ilgili olduğunu düşündüğüm hatalar alıyorum. İlginç tarafı biosa hiç ellememe rağmen bunun nasıl olduğu

illedelinux

Altta verdiğim yönerge bugüne kadar beni hiç yanıltmadı, siz de bir deneyin isterseniz...

Usb veya diski takın, canlı masaüstündeyken uçbirime alttaki komutları sırayla girin.

sudo -i
fdisk -l

Burada Ubuntu hangi bölüme kuruluysa alttaki 2 rakamı yerine onu yazın ve hepsini bir defa yapıştırp enterleyin.

mount /dev/sda2 /mnt &&
mount --bind /dev /mnt/dev &&
mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts &&
mount --bind /proc /mnt/proc &&
mount --bind /sys /mnt/sys

Sırayla devam ediyoruz.

chroot /mnt
grub-install /dev/sda
update-grub

Bir defada yapıştırıp, enterle,  çık ve yeniden başlat.

exit &&
sudo umount /mnt/sys &&
sudo umount /mnt/proc &&
sudo umount /mnt/dev/pts &&
sudo umount /mnt/dev &&
sudo umount /mnt
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...