[Çözüldü] Açılışta /dev/sda1: clean, xxx/xxx files, xxx/xxx blocks şeklinde hata alıyorum

Başlatan cetinodinson, 24 Ağustos 2016 - 19:46:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cetinodinson

Evet arkadaşlar, başlıktada belirttiğım gibi grubdan ubuntuyu seçtikten sonra

/dev/sda1: clean, xxx/xxx files, xxx/xxx blocks

şeklinde hata alıyorum. sayıları tam goremedigim için x yazdım. fakat daha sonra sistem açılıyor. yükleme animasyonu olmadan.
Sürümüm 16.04.1 temiz kurum yaptim, yani sıfırdan. burg da kurmak istiyorum. ne yapabilirim ? bu sorunun sebebi nedir? burg kurup kullanmamı etkiler mi?

sanırım konuyu yanlış yere açmışım :( silemedim de, açtıktan sonra fark ettim. kusura bakmayın

ata1

Bu hata değil sadece önbellekte temizlik yaptığı bilgisi hepimizde var bu

cetinodinson

Alıntı yapılan: ata1 - 24 Ağustos 2016 - 19:48:17
Bu hata değil sadece önbellekte temizlik yaptığı bilgisi hepimizde var bu
internette biraz araştırma yapinca ekran kartı ile ilgili olduğunu gordum...

ata1

o kaynağı görmek isteyecektir tüm formumuz.  :)) ekran kartı ile alakasını nasıl açıklamış bilmek isteriz.

arch dahil tüm sitemlerde bu temizlik bilgisi gelir kendi notebookum da da var .

cetinodinson

Alıntı yapılan: ata1 - 24 Ağustos 2016 - 22:43:34
o kaynağı görmek isteyecektir tüm formumuz.  :)) ekran kartı ile alakasını nasıl açıklamış bilmek isteriz.

arch dahil tüm sitemlerde bu temizlik bilgisi gelir kendi notebookum da da var .
clean temizlik bilgisi olabilir ama, bloklaması sorun bence , yani ben oyle dusundum. buda ekran karti mevzunun döndüğü olay yeri : https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2322111

ata1

peki o zaman ekran kartınızı kurduracak sizin sorununuzu çözecek bilgili bir arkadaş bekleyin.  :))

cetinodinson

Alıntı yapılan: ata1 - 24 Ağustos 2016 - 23:14:14
peki o zaman ekran kartınızı kurduracak sizin sorununuzu çözecek bilgili bir arkadaş bekleyin.  :))
uslubunuz neden bu sekilde anlayamadim. 14.04te desteklenen amd/intel ikilisinin 16.04 te desteklenmediğini  biliyoruz. verdiğim linkten de görebileceğiniz üzere benim yaşadığım sorun ekran kartı sürücüsuyle alakali.  tutumunuzu gerçekten anlayamadim. ekran kartı sürücüsunu orada anlatıldığı gibi kurdum ve artık bu hatayı almıyorum.
yanlis anlamayin, size bilgisiz demedim. ilginize teşekkür ederim

bugra9

Siz sistemin açıldığını söylediniz ama paylaştığınız bağlantıda sistemin açılmadığı söyleniyor. Tamamen farklı olaylar yani.

Konuya dönecek olursak o yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bilgisayar açılırken herhangi bir sebepten dolayı diskteki verilerde sorun olup olmadığını denetler. Eğer sorun varsa kurtarma işlemine başlar ve bilgilendirir, sorun yoksa da bunu belirtir.

"/dev/sda1" ile hangi diskin denetlendiği, "clean" ile hiç sorun bulunamadığı,  "xxx/xxx files" ile kaç dosya arasından kaçının kontrol edildiği,  "xxx/xxx blocks" ile de kaç blok arasından kaçının kontrol edildiği söylenmiş. Disklere nokta atış erişim sağlayamazsın, erişim blok üzerinden olur. Yani bloklar halinde okuyup bloklar halinde yazarsın.

Bazı durumlarda bu yazı açılış resminin arkasında kalıp hiç görünmeyebilir. Bu durum nasıl sağlanır bilmiyorum ama bence çok gerekli bir şeyde değil.

ata1

Uslübum da bir şey yok sadece sistem çalışıyor ise  bu bilgilendirme gelir. Gelmesi engellenir sadece saklanır hata değil bir açıklamadır.
Siz kart sorunu diyorsunuz sistem çalışıyor ise sorunsuz açılıyor ise bu sadece bilgilendirme amaçlıdır ki siz sorun çözmediniz maskelediniz o iletiyi artık görmüyorsunuz.
örneğin biz arch kullanıcıları bazı akışlar yanı sıstem bilgisi akışları vardır. yeşil olark ok der hata varsa da kırmızı ile hatayı belirtir ki bizde bu akışı görmemek için şu işlemi yaparız.

sudo nano /etc/vconsole.conf
açılan yere
KEYMAP=trq
FONT=iso09.16

yazarız ve ufak bir hatayı kaybeder. Direk açılım sağlarız haaa bu sadece maskeler esc tuşuna basınca akışı izleyebiliriz.  :))

cetinodinson

Alıntı yapılan: bugra9 - 24 Ağustos 2016 - 23:53:54
Siz sistemin açıldığını söylediniz ama paylaştığınız bağlantıda sistemin açılmadığı söyleniyor. Tamamen farklı olaylar yani.

Konuya dönecek olursak o yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bilgisayar açılırken herhangi bir sebepten dolayı diskteki verilerde sorun olup olmadığını denetler. Eğer sorun varsa kurtarma işlemine başlar ve bilgilendirir, sorun yoksa da bunu belirtir.

"/dev/sda1" ile hangi diskin denetlendiği, "clean" ile hiç sorun bulunamadığı,  "xxx/xxx files" ile kaç dosya arasından kaçının kontrol edildiği,  "xxx/xxx blocks" ile de kaç blok arasından kaçının kontrol edildiği söylenmiş. Disklere nokta atış erişim sağlayamazsın, erişim blok üzerinden olur. Yani bloklar halinde okuyup bloklar halinde yazarsın.

Bazı durumlarda bu yazı açılış resminin arkasında kalıp hiç görünmeyebilir. Bu durum nasıl sağlanır bilmiyorum ama bence çok gerekli bir şeyde değil.
Alıntı yapılan: ata1 - 25 Ağustos 2016 - 00:00:35
Uslübum da bir şey yok sadece sistem çalışıyor ise  bu bilgilendirme gelir. Gelmesi engellenir sadece saklanır hata değil bir açıklamadır.
Siz kart sorunu diyorsunuz sistem çalışıyor ise sorunsuz açılıyor ise bu sadece bilgilendirme amaçlıdır ki siz sorun çözmediniz maskelediniz o iletiyi artık görmüyorsunuz.
örneğin biz arch kullanıcıları bazı akışlar yanı sıstem bilgisi akışları vardır. yeşil olark ok der hata varsa da kırmızı ile hatayı belirtir ki bizde bu akışı görmemek için şu işlemi yaparız.

sudo nano /etc/vconsole.conf
açılan yere
KEYMAP=trq
FONT=iso09.16

yazarız ve ufak bir hatayı kaybeder. Direk açılım sağlarız haaa bu sadece maskeler esc tuşuna basınca akışı izleyebiliriz.  :))

bugra9 ve ata1 yanlış anlamisim, ozur dilerim benim hatam. yardımlarınız icin tekrardan cok teşekkür ediyorum. tekrar ozur dilerim. ben hata yapmışım kusura bakmayin :'(

ata1

rica ederiz sorun değil. Amacımız yardımcı olmak kimseyi yermek yada kırmak değil oradaki ufak kinaye bana inanmadığın içindir. Ben özür dilerim kırıldın ise
hayırlı forumlar.

bugra9

Rica ederiz, etiket için teşekkürler. Sorun çözüldüğüne göre konuyu kilitliyorum.