OS'ları Yeniden Yüklemek

Başlatan bourbaki, 22 Ağustos 2016 - 20:41:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bourbaki

Açıkçası biraz garip ama Windows'tan kalma bir alışkanlık herhangi bir OS'ta uzun süren ve çözemediğim problemler çıkınca direk sistemi yeniden yüklüyorum ve şimdi yeniden yapmayı düşünüyorum.Şimdi soruya geleyim. Bu işlem bilgisayara zarar verir mi yani Hard Diske veya başka bir donanıma?

illedelinux

Hiç bir zarar vermez ama sorunu çözmeye çalışman senin için daha yararlı...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

bourbaki

Alıntı yapılan: illedelinux - 22 Ağustos 2016 - 20:53:51
Teşekkürler, ama maalesef bazı sorunları ne kadar uğraşsam da çözemiyorum. 15.10'da firefox çok fazla kasıyordu çok şey denedim yine de düzeltemedim. Düzeltebildiklerim bana çok şey katıyor ama bazılarını halledemiyorum. (zaten hepsi google'dan veya bu forumdan ama yine de katıyor bir birikim)

Quapukulu

Sistemi yeniden yüklemek senin sorununu çözecek ise ki genelde çözmez, tabiki yeniden yükleyebilirsin. Ancak Ubuntu ve diğer Linux dağıtımlarında pek önerilmeyen bir yöntemdir. Bunun yerine sorun neyse çözmek için farklı yollar denemeni tavsiye ederim. Yani halihazırdaki kurulumu sorunu çözmek için bir deneme tahtası gibi kullanabilirsin. Sorunu çözersen sistemi yeniden kurup ortaya çıkan sorunları halledersin. Tabi illa "format" istiyorsan.

meda

Alıntı yapılan: ubuntugecicem - 22 Ağustos 2016 - 21:25:24
Alıntı yapılan: illedelinux - 22 Ağustos 2016 - 20:53:51
Teşekkürler, ama maalesef bazı sorunları ne kadar uğraşsam da çözemiyorum. 15.10'da firefox çok fazla kasıyordu çok şey denedim yine de düzeltemedim. Düzeltebildiklerim bana çok şey katıyor ama bazılarını halledemiyorum. (zaten hepsi google'dan veya bu forumdan ama yine de katıyor bir birikim)
Madem 15.10 yerinde olsam 16.04 sürümüne güncellerdim. Yüksek ihtimalle hatalı dediğin şeyler düzelir. Ayarların da kaybolmaz LTS sürümede geçmiş olursun. Genelde araştırmaya başlayınca bilgi havuzundan biraz yüzüp çıkamazsın bir süre sonra da alışkanlık haline gelir.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

bourbaki

Zaten 1 ay kadar önce 16.04'e geçtim ve çoğu sorun çözüldü ama yine de iki tane ubuntu yüklü ve dosyalar çok karıştı araştırıyorum olmadı birini silicem sadece.

meda

Bence dosyaların yedeğini al formatla. Ne yaptığını bildiğin sürece de sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Windows ile format 20-25 dakika Ubuntu ile 10-15 dakidka tabi bu süreler donanıma bağlı olarak uzalır kısalır bilemem.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

bourbaki

Alıntı yapılan: meda - 24 Ağustos 2016 - 18:04:33
Bence dosyaların yedeğini al formatla. Ne yaptığını bildiğin sürece de sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Windows ile format 20-25 dakika Ubuntu ile 10-15 dakidka tabi bu süreler donanıma bağlı olarak uzalır kısalır bilemem.
Konu sapsın istemiyorum ama Ubuntu'nun en sevdiğim noktalarından birine değindiniz. HDD kullanıyorum, Windows'ta format 6 saate kadar uzuyordu. Ubuntu'da format en fazla 20 dakika sürdü ve 10 dakika sonra her şeyim eskisi gibiydi, bence sırf bu bile  Ubuntu için avantaj. ( Neyse daha fazla sapmasın.) Formatlamayı düşünüyorum ama biraz daha bekleyeceğim.

meda

@ubuntugecicem ne derece sistem bozukluğu olduğunu pek bilmediğimden bazı şeyleri tahmin ederim.  :)

sudo apt-get install ubuntu-desktop ile sildiğiniz önyüklü gelen uygulama paketlerini geri yükler.

Diğer taraftan uygulamaların ayarların sıkıntı varsa '' Ev '' klasöründe gizli olan '' .config '' klasörünü silerek yaptığınız ayarları silmiş olursunuz.

Son olarak '' Gparted ''uygulaması ile 15.04 yüklü olan kısmı silip 16.04 ya da Windows kısmını genişletmek isterseniz de yardımcı olacaktır. Sonra da '' Grub '' onarımı yaparak keyfinize bakarsınız.

Sistemi sıfırlamak bile saniyeler sürüyor malum sistem özelliği.  :) Bazı konularda çözüm Wiki'ye bakabilirsiniz.