Çatallama konusunda bilgi

Başlatan 1234567899, 20 Ağustos 2016 - 15:54:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1234567899

Merhabalar. Uzun zamandır bir araştırma içerisindeyim, son çare olarak sizden yardım istiyorum. Elektirik elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Daha önceden 1-2 yıl boyunca ubuntu, debian gibi işletim sistemi kullandım-kullanıyorum. Son olarak son sürüm debian indirdim ve gnome masaüstünü kurdum. Aynı zamanda phyton,c++,c,c# öğrendim öğreniyorum. Elektirik elektronik öğrencisi olduğum için arduino,pic ve arm konusunda programlama ve proje geliştirmesi yapıyorum. Son olarak linux de kendimi üst seviyelerde geliştirmek istiyorum, bunu da debian çatallayarak hakkıyla yapabileceğime iinanıyorum.

Öncelikle belirteyim amacım yeni bir işletim sistemi yapayım dağıtayım namım yürüsün değil, Kendimi programlama ve linux konusunda geliştirmek. Bir nevi antenman olacak benim için.

Şimdi size sormak istediğim konu çatallama iso üzerinden direk yapılmıyor sistemi kurdum bu yüzden. Kök dizin içerisinden de yapılırsa çok fazla ve dağınık biçimde veri var ve bunlarla çalışmak içinden çıkılmaz hale geliyor. Sizden istediğim tema kur çeşitli paketleri değiştir sonra da Remastersys ile iso haline getir değil, daha çok şu yazılımla gerekli değiştirilecek dosyalara erişip değiştirip şu yazılımla da iso haline getire bilirsin şeklinde. Aynı zamanda dağıtım, örneğin gnome arayüzü nasıl çatallanır bu konuyuda sormak istiyorum.

plazma

Yeni bir dağıtım olmayacak ama aynı zamanda da özel bir kalıpta olmayacak değil mi? Tam olarak ne yapmak istediğinizi anlamadım. İsterseniz boreas linux u inceleyin bir oda dağıtım değil özelleştirmeler yapılmıştır elektronik için.

1234567899

yeni bir dağıtım gibi düşünebilirsin. debian içindeki kodları inceleyip düzenlemek istiyorum. boreas demişsiniz ama amacım elektronik için linux kullanmak değil. Linuxun yapıtaşlarını öğrenmek. Umarım anlatabilmişimdir.

plazma

Ben kullanmanız için önermedim incelemeniz için oda debian tabanından olması lazım. İyi bir ataştırma ile istediğinizi yapabilirsiniz bu konuda tüm iş sizde bitiyor.

1234567899

yanıt için teşekkür ederim fakat tam anlamıyla sorumun cevabı değil. Çattallamayı ne şekilde yapabilirim hangi yazılımlar ve ya hangi dosyalar değişmeli. değiştirilmesi gerekenler(işletim sistemine zarar vermeyecekler) hangileri. bunlar benim sorularım. yoksa yeni bir linux sistemine ihtiyacım yok.

Kaleihan

Sorunun cevabı için doğrudan Türk linux geliştiricileriyle irtibata geçebilirsin. Benim aklıma direkt pisi linux'un geliştiricileri geliyor.
http://www.pisilinux.org/iletisim/

1234567899

pisi linux de uzun zamandır hareket yok onların forumunu da inceledim. yine de denemekte fayda var.

1234567899

bunlardan bazılarını incelemiştim, bazıları da sıfırdan çekirdek üzerine yazmayı gösteriyor ama kesinlikle güzel kaynaklar içinde incelemediklerim de var teşekkür ederim :)