Counter Strike Takılma Sorunu

Başlatan mkoroglu, 18 Ağustos 2016 - 20:38:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mkoroglu

Merhaba üstadlar,

Steam'den CS'ye girdiğim anda işlemci ve fan kendinden geçiyor. Oyun esnasında takılmalar yaşıyorum. Donanım olarak bilgisayarımın iyi olduğunu düşünüyordum ancak öyle değil sanırım.

Bilgisayar: Toshiba Satellite P70-B 11E
CPU: Intel Core i7 4720HQ 2.60 Ghz
RAM: DDR3L 16 GB
GPU: AMD Radeon R9 M265X 4 GB
İnternet: Fiber 25 Mbps

Donanımlardan pek anlamam ancak tahminime göre bu bilgisayar GPU'yu hiç kullanmıyor, işi CPU'ya yıkıyor. Herhangi bir sürücü yüklemedim.

Additional drivers ise şu şekilde:

Sorunun sebebi nedir, ne yapmam gerekir? Yardımcı olmanızı rica ediyorum.

biminimalist

Ubuntu 16.04 Amd/Ati desteği sağlamıyor maalesef

mkoroglu

Yanıtınız için teşekkür ederim.

Peki yapılabilecek hiçbir şey yok mudur önceki sürümlere dönmek dışında?

Linax

Alıntı yapılan: mkoroglu - 18 Ağustos 2016 - 21:23:04
Yanıtınız için teşekkür ederim.

Peki yapılabilecek hiçbir şey yok mudur önceki sürümlere dönmek dışında?
Yapacak  bir şey yok,galiba daha beta sürümündeler ki test ediyorlar bu yüzden 16'yı bu zamanda yüklememeliydin.14.04 sürümünü yükleyebilirsin.Bu sürüm AMD'yi destekliyor.Yedeklerin varsa live veya live gibi şeylerle aktarabilirsin.İndirme için verdiğim linkten gidip Destkop İmage bölümünden 64amd'yi indirip,usb veya cd'ye iso'yu bir program aracılığıyla(kendi yöntemin varsa onunla yapabilirsin,yok ise ubuntu türkiye wiki kısmından gerekli bilgileri bulabilirsin) yazdırabilirsin.İyi günler;
------Linax--------
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

eronis

Yapabileceğin 2 şey var.

1- 14.04 versiyonuna geçmek
2- Manjaro Linux'a geçmeyi düşünmek. Adamlar nasıl bir sihir yapıyorlar bilmiyorum ama Manjaro Linux AMD driver'larını sıkıntısız, kurulumla birlikte ayarlı veriyor. İnternet bağlantının olmadığı durumlarda Manjaro Linux internet gerektirmeyen kurulumu ile hayat kurtarabiliyor.

Not: Manjaro'da TLP ön yüklü gelir. Eğer kulaklıktan cızırtı gelmesi sorunu yaşarsan TLP'yi kaldırman sorunu çözecektir.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Source

AMD Ekran kartın varsa ve oyun oynuyorsan eğer sadece ve sadece şunu diyorum opensuse kullanın :) burda uzun uzun anlatmayacağım sadece kurun ve farkı görün.

biminimalist

Alıntı yapılan: Faker - 19 Ağustos 2016 - 19:59:16
AMD Ekran kartın varsa ve oyun oynuyorsan eğer sadece ve sadece şunu diyorum opensuse kullanın :) burda uzun uzun anlatmayacağım sadece kurun ve farkı görün.

Suse'nin sponsorları arasında Amd var zaten ona dikkat ettim sitesinde  ;D

eronis

openSUSE'nin kurulum metodları çok kafa kurcalayıcı olduğu için tercih etmiyorum. Aslında ben eski bir SUSE aşığıyımdır ancak Live disk'leri kaldırıp Net install yada DVD dedikleri an beni kaybettiler. O zamandan beridir Arch/Manjaro/Ubuntu sularında geziyorum.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ultimate

Eğer OpenSUSE tumbleweed/rolling sürüm kullanıyorsanız drm radeon-gallium paketlerinin ve mesa grafik kütüphanesinin 12.1 git versiyonunu kullanma imkanı elde edersin.Bu da phoronixin belirttiğine göre 20-30 fps fark yapıyor bazı oyunlarda.He kararlılık problemi yaşanabilir rolling olması neticesiyle onu bilemem.Kartın desteklenmiyor şu an ama amd yaz aylarında linux sürücü sözü vermişti gcn1.0 ve üstüne,sen arada bir şurayı kontrol et istersen:http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/AMD-Radeon-GPU-PRO-Linux-Beta-Driver%E2%80%93Release-Notes.aspx

Source

Alıntı yapılan: eronis - 19 Ağustos 2016 - 20:24:42

openSUSE'nin kurulum metodları çok kafa kurcalayıcı olduğu için tercih etmiyorum. Aslında ben eski bir SUSE aşığıyımdır ancak Live disk'leri kaldırıp Net install yada DVD dedikleri an beni kaybettiler. O zamandan beridir Arch/Manjaro/Ubuntu sularında geziyorum.

Opensuse 42.1 Leap kullanıyorum kurulumu ubuntu'dan daha iyi bence kurulum ekranında hangi masaüstü ortamını kurmak istediğinizi seçiyorsunuz mesela çok güzel bir özellik bence ayrıca ubuntu ile kurulumu arasında hiç bir fark yok eskiden zormuş dediğin gibi ama fırsatın varsa 42.1 leap sürümünü öneriyorum kurulum vs herşeyi çok basit şuan.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ağustos 2016 - 22:18:35

Alıntı yapılan: ultimate - 19 Ağustos 2016 - 20:33:37
Eğer OpenSUSE tumbleweed/rolling sürüm kullanıyorsanız drm radeon-gallium paketlerinin ve mesa grafik kütüphanesinin 12.1 git versiyonunu kullanma imkanı elde edersin.Bu da phoronixin belirttiğine göre 20-30 fps fark yapıyor bazı oyunlarda.He kararlılık problemi yaşanabilir rolling olması neticesiyle onu bilemem.Kartın desteklenmiyor şu an ama amd yaz aylarında linux sürücü sözü vermişti gcn1.0 ve üstüne,sen arada bir şurayı kontrol et istersen:http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/AMD-Radeon-GPU-PRO-Linux-Beta-Driver%E2%80%93Release-Notes.aspx

Sadece 20-30 fps olsa gene iyi ubuntu 14.04 de 150 fps max alırken opensuse 42.1 leap da 240 fps alıyorum :)

Linax

Alıntı yapılan: Faker - 19 Ağustos 2016 - 22:17:29
Alıntı yapılan: eronis - 19 Ağustos 2016 - 20:24:42

Opensuse 42.1 Leap kullanıyorum kurulumu ubuntu'dan daha iyi bence kurulum ekranında hangi masaüstü ortamını kurmak istediğinizi seçiyorsunuz mesela çok güzel bir özellik bence ayrıca ubuntu ile kurulumu arasında hiç bir fark yok eskiden zormuş dediğin gibi ama fırsatın varsa 42.1 leap sürümünü öneriyorum kurulum vs herşeyi çok basit şuan.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ağustos 2016 - 22:18:35

Alıntı yapılan: ultimate - 19 Ağustos 2016 - 20:33:37

Sadece 20-30 fps olsa gene iyi ubuntu 14.04 de 150 fps max alırken opensuse 42.1 leap da 240 fps alıyorum :)
Lütfen tartışmaya devam etmeyin,yoksa büyüyebilit,ama önerilerle devam edebilirsiniz.OpenSuse'nın kendi tarafında avantajları var,Ubuntu'nun farklı avantajları var.

Source

Arkadaşım sen şaka mısın? tartışan yok zaten :) kaldı ki tartışmak iyi birşeydir.

eronis

Alıntı yapılan: Faker - 19 Ağustos 2016 - 23:07:31
Arkadaşım sen şaka mısın? tartışan yok zaten :) kaldı ki tartışmak iyi birşeydir.

Aynen burada karşıt bir düşünce yok, sadece senden opensuse hakkında fikir alıyoruz, bilgi alışverişi yapıyoruz. Bunun büyüme imkanı yok ki :D Der ki bunları özel mesajdan görüşün, o kadar IRC, Mumble server'ı var, birinde konuşun bunları, anlarım :D

Linax

Alıntı yapılan: eronis - 20 Ağustos 2016 - 08:44:52

Aynen burada karşıt bir düşünce yok, sadece senden opensuse hakkında fikir alıyoruz, bilgi alışverişi yapıyoruz. Bunun büyüme imkanı yok ki :D Der ki bunları özel mesajdan görüşün, o kadar IRC, Mumble server'ı var, birinde konuşun bunları, anlarım :D
Yanlış anlaşılma olmuş, :D

UNC

240 FPS dedinmi CS' oyuncularını dogrudan opensuse kurdurmaya teşvik etmiş oluyorsun :D

eronis

Alıntı Yap
240 FPS dedinmi CS' oyuncularını dogrudan opensuse kurdurmaya teşvik etmiş oluyorsun :D

Etsin, burada Ubuntu kullanmayanı kesmiyoruz :D "Windows kullanıcısıyım, Linux kullananlar şöyle, böyle" diye bize hakaret eden adamlara sabır gösteriyoruz ki A dağıtımını öneriyorum diyen adama niye bir şey diyelim :D

Bu arada konunun dışına çok çıkıldı, burada daha rahat devam ederiz :)

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=50286.0

Yanlış anlamayın ama başlığın dışına çok çıkıldı :)

Bağlanmak için Pidginden yeni hesap ekleye tıklayıp IRC'yi seçin ve sunucu bölümüne irc.freenode.net yazın. İstediğiniz kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Bir sohbete bağlana tıklayıp #ubuntu-tr-sohbet yazın. Şifre istemiyor.